Artykuł 30 Prawo budowlane


Jeżeli potrzebujesz indywidualnej interpretacji Artykułu 30 Prawo budowlane, kliknij tutaj i opisz problem w formularzu na stronie. Przeanalizujemy sprawę i prześlemy niezobowiązującą wycenę.


Art. 30. 1. (uchylony)
1a. (uchylony)
1b.
Zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych dokonuje

się organowi administracji architektoniczno-budowlanej.
2. W
zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres, miejsce i sposób wykonywania

robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. 2a. Do zgłoszenia należy dołączyć:

  1. 1)  oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2;

  2. 2)  odpowiednie szkice lub rysunki w zależności od potrzeb;

  3. 3)  pozwolenia, uzgodnienia iopinie, których obowiązek dołączenia wynika

    zprzepisów odrębnych ustaw, wszczególności decyzję ośrodowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z art. 72 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, lub kopie tych pozwoleń, uzgodnień, opinii i innych dokumentów;

 
 
  1. 4)  projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz zopisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane w przypadku:

    1. a)  budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 9, 23 i 30, oraz

    2. b)  instalowania, o którym mowa w art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. e;

  2. 5)  projekt zagospodarowania działki lub terenu, wykonany przez projektanta posiadającego wymagane uprawnienia budowlane, w przypadku budowy,

    o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 27 i 28.

    3. Projekt zagospodarowania działki lub terenu, w przypadku budowy instalacji

gazowej, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 9 i 30, oraz instalowania, o którym mowa w art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. e, uzgadnia się pod względem ochrony przeciwpożarowej. W przypadku instalowania, o którym mowa w art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. e, stosuje się ponadto obowiązek zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej, o którym mowa w art. 56 ust. 1a.

3a. Uzgodnienie, o którym mowa w ust. 3, albo jego kopię, dołącza się do projektu zagospodarowania działki lub terenu.

4. (uchylony)

4a. W zgłoszeniu przebudowy drogi w transeuropejskiej sieci drogowej należy ponadto przedstawić:

  1. 1)  wynik audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego, o którym mowa w art. 24l

    ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, albo jego kopię;

  2. 2)  uzasadnienie zarządcy drogi, o którym mowa w art. 24l ust. 4 ustawy z dnia

    21 marca 1985 r. o drogach publicznych, albo jego kopię.

    4b.Do zgłoszenia budowy, októrej mowa wart.29ust.1pkt1–4, należy

dołączyć dokumenty, o których mowa w art. 33 ust. 2 pkt 14. Organ administracji architektoniczno-budowlanej po otrzymaniu zgłoszenia dokonuje jego sprawdzenia w zakresie, o którym mowa w art. 35 ust. 1.

4c. Do zgłoszenia przebudowy, o której mowa w art. 29 ust. 3 pkt 1 lit. a, oraz instalowania, o którym mowa w art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. d, należy dołączyć dokumenty, o których mowa w art. 33 ust. 2 pkt 1, 2 i 4. Organ administracji architektoniczno-budowlanej po otrzymaniu zgłoszenia dokonuje jego sprawdzenia w zakresie, o którym mowa w art. 35 ust. 1.

4d. Zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych dokonuje się w:

  1. 1)  postaci papierowej albo

  2. 2)  formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem adresu elektronicznego,

    o którym mowa w ust. 4f.

    4e. Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania

przestrzennego oraz mieszkalnictwa określi, wdrodze rozporządzenia, wzór formularza zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych, w tym w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, mając na względzie konieczność zapewnienia przejrzystości danych zamieszczanych przy jego wypełnianiu.

4f.Formularz zgłoszenia, októrym mowa wust.4d, wformie dokumentu elektronicznego Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego udostępnia pod adresem elektronicznym określonym wBiuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu.

5. Zgłoszenia należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Organ administracji architektoniczno-budowlanej, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, może, wdrodze decyzji, wnieść sprzeciw. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniósł sprzeciwu w tym terminie.

5a. (uchylony)

5aa. Organ administracji architektoniczno-budowlanej może z urzędu, przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 5, wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu. Wydanie zaświadczenia wyłącza możliwość wniesienia sprzeciwu, o którym mowa w ust. 6 i 7, oraz uprawnia inwestora do rozpoczęcia robót budowlanych. Przepis ust. 5e stosuje się odpowiednio.

5b. W przypadku nierozpoczęcia wykonywania robót budowlanych przed upływem 3 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia, rozpoczęcie tych robót może nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.

5c. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia organ administracji architektoniczno-budowlanej nakłada na zgłaszającego, wdrodze postanowienia,

obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przy- padku ich nieuzupełnienia – wnosi sprzeciw w drodze decyzji.

5d. Nałożenie obowiązku, o którym mowa w ust. 5c, przerywa bieg terminu, o którym mowa w ust. 5.

5e.Wprzypadku gdy organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniósł sprzeciwu, projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany dotyczący budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 14, oraz przebudowy, o której mowa w art. 29 ust. 3 pkt 1 lit. a, oraz instalowania, o którym mowa w art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. d, podlegają ostemplowaniu. Organ administracji architektoniczno-budowlanej dokonuje ostemplowania niezwłocznie po upływie terminu na wniesienie sprzeciwu.

5f.Do wykonywania robót budowlanych polegających na budowie lub przebudowie przenośnych wolno stojących masztów antenowych w przypadku, gdy inwestorem jest podmiot, o którym mowa w art. 29 ust. 8, można przystąpić w terminie 3 dni roboczych następujących po dniu doręczenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1b.

5g. Organ administracji architektoniczno-budowlanej może wnieść sprzeciw do zgłoszenia, o którym mowa w ust. 5f, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zgłoszenia wyłącznie w przypadku, gdy wykonanie robót budowlanych lub obiektu objętego zgłoszeniem może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia.

5h. (uchylony)

5i. Przepisy ust. 5f i 5g oraz art. 29 ust. 8 stosuje się podczas stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo stanu klęski żywiołowej.

6. Organ administracji architektoniczno-budowlanej wnosi sprzeciw, jeżeli:

  1. 1)  zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych

    obowiązkiem uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę;

  2. 2)  budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza

    ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji

    o warunkach zabudowy, inne akty prawa miejscowego lub inne przepisy;

  3. 3)  zgłoszenie dotyczy budowy tymczasowego obiektu budowlanego, o którym

    mowa w art. 29 ust. 1 pkt 7, w miejscu, w którym taki obiekt istnieje;

  4. 4)  roboty budowlane zostały rozpoczęte z naruszeniem ust. 5.

 
 

[6a. Za dzień wniesienia sprzeciwu uznaje się dzień nadania decyzji w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu art. 3 pkt 13 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1041) albo w przypadku, o którym mowa w art. 391 Kodeksu postępowania administracyjnego, dzień wprowadzenia do systemu teleinformatycznego.]

<6a.Za dzień wniesienia sprzeciwu uznaje się dzień nadania decyzji w placówce pocztowej operatora pocztowego, o którym mowa w art. 3 pkt 12 ustawy zdnia 23listopada 2012r. Prawo pocztowe, albo, wprzypadku doręczenia na adres do doręczeń elektronicznych, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych, dzień wystawienia dowodu wysłania, októrym mowa wart.40tej ustawy, albo, w przypadku skorzystania z publicznej usługi hybrydowej, o której mowa wart.2pkt7tej ustawy, dzień odebrania dokumentu elektronicznego przez operatora wyznaczonego.>

7. Organ administracji architektoniczno-budowlanej może nałożyć, w drodze decyzji, o której mowa w ust. 5, obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia, jeżeli ich realizacja może naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy lub spowodować:

  1. 1)  zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia;

  2. 2)  pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków;

  3. 3)  pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych;

  4. 4)  wprowadzenie, utrwalenie, zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów

    sąsiednich.

    Art. 30a. W przypadku zgłoszenia budowy, o której mowa

w art. 29 ust. 1 pkt 13, przebudowy, o której mowa w art. 29 ust. 3 pkt 1 lit. a, oraz instalowania, o którym mowa w art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. d, z wyłączeniem obiektów budowlanych usytuowanych na terenach zamkniętych, ustalonych decyzją Ministra Obrony Narodowej, organ administracji architektoniczno-budowlanej zamieszcza, na okres nie krótszy niż 30dni inie dłuższy niż 60dni, wBiuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu w terminie 3 dni od dnia: 1) doręczenia zgłoszenia – informację o dokonaniu zgłoszenia, zawierającą imię

i nazwisko albo nazwę inwestora oraz adres i opis projektowanego obiektu; 17.02.2021

Nowe brzmienie ust. 6a w art. 30 wejdzie w życie z dn. 1.07.2021 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 2320).

  1. 2)  wniesienia sprzeciwu – informację o dacie jego wniesienia;

  2. 3)  upływu terminu, o którym mowa w art. 30 ust. 5 – informację o braku wniesienia

    sprzeciwu.

    Art. 30b. 1. Rozbiórkę można rozpocząć po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na

rozbiórkę.

2. Decyzję o pozwoleniu na rozbiórkę wydaje na wniosek organ administracji architektoniczno-budowlanej.

3. Do wniosku o pozwolenie na rozbiórkę dołącza się:

  1. 1)  zgodę właściciela obiektu budowlanego lub jej kopię;

  2. 2)  szkic usytuowania obiektu budowlanego;

  3. 3)  opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych;

  4. 4)  opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia;

  5. 5)  pozwolenia, uzgodnienia, opinie iinne dokumenty, których obowiązek

    dołączenia wynika z przepisów odrębnych ustaw, lub kopie tych pozwoleń, uzgodnień, opinii i innych dokumentów – nie dotyczy to uzgodnień i opinii uzyskiwanych w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000;

  6. 6)  projekt rozbiórki lub jego kopię – w zależności od potrzeb. 4. Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę składa się w:

  1. 1)  postaci papierowej albo

  2. 2)  formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem adresu elektronicznego,

    o którym mowa w ust. 6.

    5. Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania

przestrzennego oraz mieszkalnictwa określi, wdrodze rozporządzenia, wzór formularza wniosku o pozwolenie na rozbiórkę, w tym w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, mając na względzie konieczność zapewnienia przejrzystości danych zamieszczanych przy jego wypełnianiu.

6. Formularz wniosku, o którym mowa w ust. 4, w formie dokumentu elektronicznego Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego udostępnia pod adresem elektronicznym określonym wBiuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu.

 


Tymczasowy budynek wybudowany na czas budowy domu - czy to samowola budowlana?

Tymczasowy budynek wybudowany na czas budowy domu - czy to samowola budowlana?

Na działce, na której rozpocząłem budowę domu na podstawie pozwolenia na budowę, wybudowałem tymczasowy budynek gospodarczy, który ma służyć za zaplecze podczas budowy. Jest to konstrukcja drewniana postawiona na punktowych słupach betonowych ok. 60 cm nad ziemią, gdzie jedno pomieszczenie jest zabudowane (mieszkalne) o pow. 24 m 2 , a drugie to...

Przesunięcie ogrodzenia z pasa drogowego

Przesunięcie ogrodzenia z pasa drogowego

Jestem rolnikiem, przejąłem aktem notarialnym od taty działkę z ogrodzeniem postawionym około 20 lat przed przekazaniem oraz budynkami (mieszkalny i gospodarcze), w 1993 roku. Od tego dnia jestem jej właścicielem. Działka graniczy z drogą powiatową, którą aktualnie rozbudowują. Twierdzą, że jestem 1 metr w pasie drogowym na długości...

Budowa nowego domu w miejsce starego

Budowa nowego domu w miejsce starego

Posiadam stary, drewniany dom (gajówkę), który wymaga zburzenia, bo jest cały spróchniały. Nie jest to zabytek. Chciałabym na jego miejscu zbudować nowy drewniany dom. Planu zagospodarowania nie ma. Działka znajduje się w lesie, jest otoczona państwowym lasem. Plan geodezyjny działki zawiera drogę prywatną do działki, która przez las jest połączona...

Rozbiórka budynku w granicy i problem z garażem sąsiada dobudowanym do budynku

Rozbiórka budynku w granicy i problem z garażem sąsiada dobudowanym do budynku

Rozbieramy budynek stojący w ostrej granicy, do którego sąsiad dostawił garaż z wykorzystaniem naszej ściany. Po rozbiórce odkryjemy budynek bez tylnej ściany. Garaż jest murowany, a zadaszenie to konstrukcja drewniana prawdopodobnie jakoś wsparta na naszej ścianie. Czy możemy kontynuować prace rozbiórkowe i w jaki sposób wymusić na...

Opublikowane: 2023-12-01

Budowa farmy fotowoltaicznej - procedury, pozwolenia, przepisy

Budowa farmy fotowoltaicznej - procedury, pozwolenia, przepisy

Artykuł omawia wymagane procedury prawne i administracyjne związane z budową farmy fotowoltaicznej w Polsce. Analizuje przepisy z różnych ustaw, takich jak Prawo budowlane, Prawo energetyczne, ustawa o odnawialnych źródłach energii oraz ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, by odpowiedzieć na pytania dotyczące pozwolenia na budowę, warunków...

Opublikowane: 2023-12-04

Prace remontowe na zgłoszenie czy pozwolenie?

Prace remontowe na zgłoszenie czy pozwolenie?

Przed przeprowadzeniem planowanych prac remontowych w domu jednorodzinnym warto zastanowić się, jak nowelizacja Prawa budowlanego wpływa na proces przygotowania i realizacji takich przedsięwzięć. W niniejszym artykule wyjaśniamy, które działania wymagają zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę zgodnie z obecnymi przepisami. Tłumaczymy, jakie procedury...

Dobudowa garażu do domu bez pozwolenia na zgłoszenie

Dobudowa garażu do domu bez pozwolenia na zgłoszenie

Czy mogę dobudować do istniejącego domu garaż o maksymalnej powierzchni 35 m 2 ? Proszę o informacje jak dobudować garaż do domu bez pozwolenia, tylko na zgłoszenie.

Wymiana ogrodzenia usytuowanego za granicą działki

Wymiana ogrodzenia usytuowanego za granicą działki

Kupiłem w 2009 r. działkę, która miała już stare ogrodzenie. Planujemy wymianę ogrodzenia na odcinku ok. 25 m. Stoi ono wzdłuż drogi żwirkowej, która jest prywatną działką sąsiada. Ogrodzenie nasze ma ponad 30 lat. Przekracza granicę drogi na pewnym odcinku, pozostawiając ok. 3-metrową drogę ze żwiru. Czy muszę cofnąć ogrodzenie do granicy mojej...

Zalegalizowanie budowy domku letniskowego

Zalegalizowanie budowy domku letniskowego

Chcę zalegalizować budowę domku letniskowego wybudowanego w latach 1993–1994. Zostałem ukarany grzywną za wyłączenie terenu z produkcji leśnej. Przy płatności pani powiedziała, że jeżeli zapłacę teraz, to zalegalizuję budowę i domek naniosą na plan.

Rozbiórka domu stojącego częściowo na działce sąsiada

Rozbiórka domu stojącego częściowo na działce sąsiada

Planuję kupić działkę budowlaną (ma MPZP), na działce stoi dom (mapa w załączeniu), dom na szerokości około 80 cm stoi na działce sąsiada. Dom nie jest wykazany w księdze wieczystej nieruchomości, ale na wszystkich mapkach ewidencyjnych istnieje. Docelowo dom ma być zburzony. Czy istnieje ryzyko, że sąsiad albo nadzór budowlany nie wyrazi zgody...

Opublikowane: 2023-12-01

Podłączenie kanalizacji do studzienki sąsiada

Podłączenie kanalizacji do studzienki sąsiada

W artykule analizujemy kluczowe aspekty prawne dotyczące przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych. Wyjaśniamy, jak przepisy polskiego prawa, w tym ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, definiują własność i odpowiedzialność za te przyłącza. Dodatkowo zwracamy uwagę na wytyczne dotyczące budowy przyłączy, w tym wymogi...

Restauracja w kontenerach a pozwolenie na budowę

Restauracja w kontenerach a pozwolenie na budowę

Pytanie dotyczy konstrukcji kontenerowej. Planujemy na wynajmowanym terenie zbudować restaurację o powierzchni około 80 m 2 + zadaszony taras. Ze względu na duże ryzyko i aspekty architektoniczne chcemy ten obiekt wykonać z kontenerów morskich. Jak w takim wypadku wygląda kwestia pozwolenia na budowę? Czy taki budynek można uznać za...

Jaka jest dopuszczalna wysokość żywopłotu?

Jaka jest dopuszczalna wysokość żywopłotu?

Posiadam działkę rekreacyjną w miejscowości turystycznej nad morzem. Sąsiedzi wybudowali na swoich działkach domy z przeznaczeniem na wynajem turystom. Po obu stronach domy mają okna wychodzące na moją działkę, w związku z czym moja rodzina nie może czuć się swobodnie w czasie urlopu, gdyż ciągle zerkają na nas turyści. Dlatego...

Opublikowane: 2023-11-30

Konsekwencje wyburzenia ściany nośnej bez pozwolenia

Konsekwencje wyburzenia ściany nośnej bez pozwolenia

Artykuł poświęcony jest analizie, czy ingerencja w ścianę nośną budynku stanowi przebudowę w świetle obowiązujących przepisów Prawa budowlanego. Odwołując się do ustawy z 7 lipca 1994 r. oraz rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2002 r., tekst wyjaśnia, jakie działania kwalifikują się jako przebudowa, uwzględniając orzecznictwo Naczelnego Sądu...

Otwarcie lokalu gastronomicznego bez zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania lokalu

Otwarcie lokalu gastronomicznego bez zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania lokalu

Wynająłem lokal w apartamentowcu o pow. 100 m 2 , wiedząc o tym, że nie jest on przeznaczony pod gastronomię – to było po prostu mieszkanie. Wykonałem wszystkie projekty i przystosowałam lokal na potrzeby gastronomii. Właściciel nie pomógł mi w przekształceniu. Zainwestowałem w ten lokal mnóstwo pieniędzy, jest gotowy...

Dobudowa ganku przy domu

Dobudowa ganku przy domu

Planuję dobudować ganek przy domu o powierzchni 12 m 2 – 1,5 m od granicy z sąsiadem. Byłby to ganek o konstrukcji drewnianej szkieletowej. Czy ściana od granicy może mieć luksfery, czy musi być całkowicie zabudowana? W ganku znajdowałyby się schody na poddasze mieszkalne i oczywiście wejście na parter. Czy jest to możliwe...

Garaż niespełniający wymogów odległości od granicy - jaka powinna być odległość garażu od granicy działki?

Garaż niespełniający wymogów odległości od granicy - jaka powinna być odległość garażu od granicy działki?

Dopinam transakcję kupna domu. Sprzedający pokazał mi projekt garażu, który został wybudowany przed laty w odległości 20 cm od granicy działki i budynku gospodarczego sąsiada (nie została zachowana odległość garażu 3 m). Budowa skończyła się w 2001 r. i sąsiad wydał zgodę sąsiedzką na takie usytuowanie garażu. Urząd I instancji nie dochował terminu...

Wymiana rur gazowych a projekt przebudowy

Wymiana rur gazowych a projekt przebudowy

Wymieniłem rury gazowe w kuchni, nie zmieniając ich ułożenia (wymiana ze starych rur na nowe). Prace wykonała osoba ze stosownymi uprawnieniami. Spółdzielnia domaga się ode mnie projektu przebudowy. Zaznaczam, że poprzednia instalacja była w ogóle nieprzytwierdzona na stałe (rura po prostu wisiała). Czy jestem zobowiązany do okazania...

Montaż metalowych schodów zewnętrznych

Montaż metalowych schodów zewnętrznych

Mam pytanie w związku z montażem metalowych schodów zewnętrznych do budynku. Czy będzie potrzebne pozwolenie i projekt, czy wystarczy tylko zgłoszenie? Zamierzamy do balkonu na piętrze zamontować schody metalowe. Jest tam okno balkonowe, więc nie ma potrzeby poszerzania otworu – wystarczy wymienić je na drzwi.

Opublikowane: 2023-11-21

Podniesienie działki sąsiada bez pozwolenia, jak się przeciwstawić?

Podniesienie działki sąsiada bez pozwolenia, jak się przeciwstawić?

Problematyka konfliktów sąsiedzkich często koncentruje się wokół zagadnień dotyczących zmian w zagospodarowaniu przestrzennym, które bezpośrednio wpływają na otaczające działki. Szczególnym przypadkiem jest podnoszenie terenu przez sąsiada, które może prowadzić do różnorodnych uciążliwości, w tym do zaburzenie stosunków wodnych. Artykuł ten skupia...

Ogrodzenie działki wraz z rowem melioracyjnym

Ogrodzenie działki wraz z rowem melioracyjnym

Przy mojej działce budowlanej od strony prawej przebiega rów melioracyjny. W 2012 r. otrzymałem zgodę od spółki wodnej na częściowe zarurowanie tego rowu na własny koszt. Zgodnie z aktualną mapą rów ten łączy się z moją drugą działką. Z uwagi na to, iż rów łączy się z moim terenem, zajmuję się dbaniem o jego...

Budowa farm fotowoltaicznych

Budowa farm fotowoltaicznych

Mam zamiar zrealizować budowę dwóch farm fotowoltaicznych o mocy 1 MW każda na sąsiednich i przylegających do siebie działkach. Czy składać dwa oddzielne wnioski o warunki zabudowy na każdą farmę, czy wystarczy jeden wiosek obejmujący teren tych dwóch działek? Problem polega na tym, że dla dwóch farm muszą być dwa oddzielne przyłącza,...

Kiedy należy uzyskać pozwolenie na użytkowanie instalacji gazowej?

Kiedy należy uzyskać pozwolenie na użytkowanie instalacji gazowej?

Na podstawie zgłoszenia do wydziału architektury adaptowałem mój biurowiec na hostel. Adaptacja polegała tylko na przystosowaniu pokoi biurowych na pokoje mieszkalne, hostelowe. Nie uległy zmianie elementy konstrukcyjne budynku ani jego wygląd zewnętrzny. Osobno uzyskałem z wydziału architektury pozwolenie na budowę instalacji gazowej wewnętrznej. Chodziło...

Przerobienie lokalu użytkowego na gabinet lekarski

Przerobienie lokalu użytkowego na gabinet lekarski

Zamierzam wynająć lokal użytkowy, w którym dotychczas było biuro, i otworzyć w nim gabinet lekarski. Pomieszczenie będzie wymagało drobnego przerobienia – postawienia ścianki z płyty gipsowej, przesunięcia WC, instalacji dodatkowej umywalki, wymiany drzwi wewnętrznych i podłogi. Nie będzie oczywiście żadnej ingerencji...

Budowa ogrodzenia wzdłuż drogi gminnej

Budowa ogrodzenia wzdłuż drogi gminnej

Planuję budowę ogrodzenia na działce, która jest moją własnością. Działka graniczy z drogą gminną. Chciałbym ustalić, w jakiej minimalnej odległości od granicy mojej działki z drogą gminną mogę wybudować ogrodzenie. Ogrodzenie będzie miało wysokość około 1,5 m i będzie wykonane z siatki ogrodzeniowej. Czy potrzebuje...

Czy można zgłosić do odbioru budynek bez przyłącza wodociągowego?

Czy można zgłosić do odbioru budynek bez przyłącza wodociągowego?

Dom jednorodzinny został wybudowany i wykończony zgodnie z pozwoleniem z 2008 r. Prace zakończono w 2009 r. Posiadamy wszystkie dokumenty niezbędne do zawiadomienia o zakończeniu budowy powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, łącznie z oświadczeniem kierownika budowy. Brakuje nam przyłącza wodociągowego z powodu braku...

Opublikowane: 2023-12-01

Budowa domku letniskowego na zgłoszenie do 35 m2 na działce rolnej

Budowa domku letniskowego na zgłoszenie do 35 m2 na działce rolnej

Budowa domku letniskowego na terenach rolnych często wiąże się z różnymi wyzwaniami prawnymi i administracyjnymi. Artykuł ten ma na celu wyjaśnienie, w jakich okolicznościach i na jakich zasadach można przystąpić do takiej inwestycji. Szczególną uwagę skupimy na aspektach związanych z planowaniem przestrzennym i wymogami prawnymi dotyczącymi zgłoszenia...

Wiata i garaże bez pozwolenia, legalizować czy rozbierać - jaka kara?

Wiata i garaże bez pozwolenia, legalizować czy rozbierać - jaka kara?

Przeszło 10 lat temu postawione zostały dwa garaże i wiata 5 x 5 bez jakichkolwiek pozwoleń. Jak do tej kwestii podejdzie nadzór budowlany i czy dane obiekty będzie można zalegalizować, czy też organ nadzoru nakaże rozbiórkę wiaty i garaży? Zależy nam na pozostawieniu wiaty jak również garaży, ponieważ z nich korzystamy. Proszę o informacje jaka...

Opublikowane: 2023-12-07

Domek holenderski a prawo budowlane

Domek holenderski a prawo budowlane

Artykuł ten porusza zagadnienie domków holenderskich w kontekście przepisów Prawa budowlanego. Analizuje, czy taki domek może być uznany za samowolę budowlaną, biorąc pod uwagę, że został postawiony bez zgłoszenia i jest już użytkowany. Omawia również definicje i regulacje prawne dotyczące tymczasowych obiektów budowlanych, zwracając szczególną uwagę...

Postawienie kontenerów magazynowych – czy na zgłoszenie?

Postawienie kontenerów magazynowych – czy na zgłoszenie?

Chciałbym na wynajmowanej nieruchomości postawić kilka kontenerów magazynowych, niezwiązanych na stałe z gruntem, o powierzchni 6 do 30 m 2 . Gdzie to należy zgłosić? Wynajmowaną działkę wraz z budynkiem (96m 2 ) wykorzystuję w prowadzeniu działalności gospodarczej. Teren ma 12 arów. Rozumiem, że takie kontenery nie wymagają pozwolenia...

Kontrola na działce dotycząca domku holenderskiego

Kontrola na działce dotycząca domku holenderskiego

Postawiłam rok temu domek holenderski na działce rolnej. Wczoraj otrzymałam zawiadomienie o kontroli na działce co do legalności obiektu budowlanego. Co robić? Wyjechać z domkiem z działki?

Samowolne utwardzenie drogi gminnej - jaka kara grozi?

Samowolne utwardzenie drogi gminnej - jaka kara grozi?

Mieszkaniec samowolnie, bez zgłoszenia i jakiegokolwiek pozwolenia utwardził odcinek drogi. Jest to droga gminna, wytyczona kilkanaście lat temu, ale nigdy nie była użytkowana (to po prostu łąka), ponieważ wjazdy do posesji wszyscy mieszkańcy mają od innej drogi, która jest aktualnie w budowie. Gmina ze względu na bezcelowość i koszty nie miała i nie ma...

Zabudowa kubaturowa

Zabudowa kubaturowa

Mam działkę rolną. Z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (który przesyłam w załączeniu do pytania) wynika zakaz lokalizowania zabudowy kubaturowej. Czy jest możliwe postawienie tam czegokolwiek co umożliwi zamieszkanie? Co oznacza pojęcie „zabudowa kubaturowa”?

Dobudowanie schodów zewnętrznych do domu

Dobudowanie schodów zewnętrznych do domu

Problem dotyczy dobudowy schodów zewnętrznych do domu, którego ja i były mąż jesteśmy współwłaścicielami. Jestem w trakcie podziału majątku i będą 2 oddzielne wejścia do domu. Powiedziano mi, że żeby dobudować kilka stopni do domu muszę przejść całą procedurę, jaką przechodzi się przy budowie domu, włącznie z projektem...

Zagospodarowanie działki rolnej, czyli na co zezwala ustawa o ochronie gruntów rolnych?

Zagospodarowanie działki rolnej, czyli na co zezwala ustawa o ochronie gruntów rolnych?

Do mojej działki, na której wybudowałem dom, przylega działka rolna o wielkości 800 m 2 , której również jestem właścicielem. Do obu działek dochodzi droga; działka rolna w kształcie trójkąta dwoma bokami graniczy z polami uprawnymi. Pytania: czy mogę ogrodzić działkę rolną? Czy mogę na niej postawić wiatę? Czy wiata może...

Spływanie wód na działkę sąsiada

Spływanie wód na działkę sąsiada

Sąsiedzi od zawsze kierowali wody opadowe ze swojej działki na nasz grunt, doprowadzając nawet do zalania naszego domu. Jakiś czas temu usypaliśmy z nadmiarowej ziemi wał. Obecnie trwa kontrola z gminy dotycząca naszej rzekomej samowoli. Co jednak z postępowaniem sąsiadów? Jak walczyć o swoje prawa?

Budowa ogrodzenia bez zgłoszeń i zezwoleń - czy to możliwe?

Budowa ogrodzenia bez zgłoszeń i zezwoleń - czy to możliwe?

Jestem właścicielem długiej działki. Na jednym jej końcu jest droga gminna, a na drugim powiatowa. Chciałbym wybudować ogrodzenie o wysokości 1,5 m bez zgłoszeń i pozwoleń – czy to możliwe? Ile wynosi odległość minimalna ogrodzenia od tych dróg? Czy mogę przedzielić działkę?



Wyroki i orzecznictwo powiązane z Artykułem 30 Prawo budowlane


II SA/Łd 191/21 - Wyrok WSA w Łodzi

II SA/Ol 602/21 - Wyrok WSA w Olsztynie

II SA/Ol 515/21 - Wyrok WSA w Olsztynie

II SA/Lu 268/21 - Wyrok WSA w Lublinie

II SA/Ke 305/21 - Wyrok WSA w Kielcach

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »