Ogrodzenie działki wraz z rowem melioracyjnym

Przy mojej działce budowlanej od strony prawej przebiega rów melioracyjny. W 2012 r. otrzymałem zgodę od spółki wodnej na częściowe zarurowanie tego rowu na własny koszt. Zgodnie z aktualną mapą rów ten łączy się z moją drugą działką. Z uwagi na to, iż rów łączy się z moim terenem, zajmuję się dbaniem o jego pozostałą część. Czy mogę postawić ogrodzenie nieprzekraczające wysokości 2,2 m, grodząc również rów?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ogrodzenie działki wraz z rowem melioracyjnym

Zgłoszenie budowy ogrodzenia

Stosownie do postanowień art. 29 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 ze zm.) budowa ogrodzenia wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, jednakże w myśl art. 30 ust. 1 pkt 2 wyżej wymienionej ustawy budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów i innych miejsc publicznych oraz o wysokości powyżej 2,20 m wymaga zgłoszenia właściwemu organowi.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

 

Od strony rowu czy między działkami – zasadniczo nie wymaga to zgłaszania. Powyżej 2,2 m już wymaga.

 

Jeśli chodzi zaś o rów – to rozumiem, że znajduje się on na Pani działce. Stosownie do postanowień art. 74 i 77 ustawy z dnia 11 października 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229) grunty, na których wykonane są urządzenia melioracji szczegółowych, są własnością właścicieli tych gruntów. Rów melioracyjny będzie istniał jako przepust wykonany z rur betonowych, oznacza to, że będzie on stale połączony z nieruchomością, a stosownie do postanowień art. 191 Kodeksu cywilnego własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową.

Rów i przepust będzie stanowił Pani własność. Nie ma żadnych przeszkód, aby go ogrodzić wewnątrz własnej działki.

Warto przeczytać: Ogrodzenie działki rolnej a produkcja rolna

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pani Anna, właścicielka działki budowlanej na obrzeżach miasta, zdecydowała się na postawienie ogrodzenia wzdłuż swojej posesji. Na terenie działki znajdował się zarurowany rów melioracyjny, który od lat samodzielnie utrzymywała w dobrym stanie. Po konsultacji z urzędem upewniła się, że skoro rów leży na jej gruncie, nie ma przeszkód, aby objąć go planowanym ogrodzeniem.

 

Pan Marek, który odziedziczył działkę po rodzicach, postanowił uporządkować teren i postawić ogrodzenie wzdłuż granicy działki. Na fragmencie działki przebiegał stary rów melioracyjny, który w przeszłości został przez rodzinę zarurowany. Po sprawdzeniu przepisów dowiedział się, że jako właściciel gruntu może swobodnie ogrodzić również ten obszar, pod warunkiem, że wysokość ogrodzenia nie przekroczy 2,2 m.

 

Państwo Kowalscy, planując budowę domu, rozważali ogrodzenie całej posesji, w tym także części z przepustem melioracyjnym. Zgłosili się do lokalnej spółki wodnej i urzędu gminy, by upewnić się co do formalności. Otrzymali potwierdzenie, że rów stanowi element ich nieruchomości i bez dodatkowych zezwoleń mogą objąć go ogrodzeniem, o ile jego wysokość nie przekroczy dopuszczalnych limitów.

Podsumowanie

Właściciel działki, na której znajduje się rów melioracyjny, ma prawo do postawienia ogrodzenia, o ile rów stanowi część jego nieruchomości. Przepisy nie nakładają obowiązku zgłaszania budowy ogrodzenia, jeżeli jego wysokość nie przekracza 2,2 metra i nie przylega ono bezpośrednio do przestrzeni publicznych. Kluczowe jest jednak, aby przed przystąpieniem do prac upewnić się co do własności terenu oraz przebiegu urządzeń melioracyjnych, co pozwoli uniknąć nieporozumień i w pełni legalnie zagospodarować przestrzeń wokół własnej działki.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące ogrodzenia swojej działki, rowów melioracyjnych czy innych kwestii związanych z prawem budowlanym i gospodarowaniem nieruchomością, skorzystaj z naszej pomocy. Oferujemy szybkie i wygodne porady prawne online, dzięki którym uzyskasz jasne odpowiedzi bez wychodzenia z domu. Nasi prawnicy pomogą Ci zrozumieć przepisy, rozwiać wątpliwości i podpowiedzą najlepsze rozwiązania dostosowane do Twojej sytuacji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
2. Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne - Dz.U. 2017 poz. 1566

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie »