• Data: 2025-05-11 • Autor: Wioletta Dyl
Jestem zainteresowany zakupem domu z rynku wtórnego. Po pierwszych inspekcjach okazało się, że konstrukcja ścian zewnętrznych i stropu różni się od tej zatwierdzonej w projekcie, do którego wydane zostało pozwolenie na budowę. Różnice dotyczą wykonania ścian nośnych (wg projektu konstrukcja drewniana, w rzeczywistości ściany murowane o innej grubości), są również różnice w wykonaniu stropu. Chciałbym wiedzieć, czy może to spowodować jakieś problemy w przyszłości (np. z ubezpieczeniem lub przebudową albo remontem domu). Ewentualnie jakie są możliwości „wyprostowania” tej sytuacji? Dodam, że dom uzyskał pozwolenie na użytkowanie przed 8 laty.
Warto sprawdzić, czy dom został wybudowany zgodnie z prawem, a więc z pozwoleniem na budowę oraz projektem. Właściciel powinien przedstawić takie dokumenty, jak: decyzję o pozwoleniu na budowę, projekt budowlany, decyzję o pozwoleniu na użytkowanie lub dziennik budowy wraz z oświadczeniem kierownika budowy o zakończeniu budowy oraz projekt instalacji sanitarnej i elektrycznej.
Jednakże modyfikacje projektu są dopuszczalne także po rozpoczęciu budowy – czyli już po zgłoszeniu budowy lub uzyskaniu pozwolenia na budowę, i to projektant określa charakter zmian, które chce wprowadzić inwestor – czy są one istotne, czy nieistotne – lub składa wniosek o zaświadczenie określające rodzaj zmiany do inspektoratu nadzoru budowlanego. Od tej klasyfikacji zależy dalsze postępowanie administracyjne, o ile oczywiście okazałoby się ono konieczne.
Istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Wynika to z art. 36a ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (P.b.).
Przez istotne odstąpienie od projektu budowlanego należy rozumieć np.: zmianę kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji, zapewnienie warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne, zmianę grubości ścian, która zwiększa powierzchnię budowy, podpiwniczenie budynku, zmianę zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu, ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Czyli, gdyby taka sytuacja miała miejsce, właściciel powinien posiadać decyzję o zmianie pozwolenia.
Natomiast niewskazane powyżej inne zmiany są zmianami nieistotnymi. Projektant ma obowiązek dokonać kwalifikacji zamierzonego odstąpienia. Jeśli uzna, że zmiany są nieistotne, jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące danego odstąpienia.
Zbudowanie zatem domu z innymi ścianami niż przewidywał to projekt (murowane zamiast drewnianych) będzie zmianą nieistotną i można ją było wykonać bez specjalnych konsekwencji technicznych i prawnych. Wystarczyło jedynie wpisać tę zmianę do dziennika budowy po konsultacji z inspektorem nadzoru lub z kierownikiem budowy.
Jeśli bowiem inwestor zdecydował się jedynie na zamianę materiału, natomiast grubość muru pozostanie taka sama, nie będzie z tego tytułu żadnych problemów i wpisem do dziennika budowy można zamknąć tę sprawę. Inaczej jest, gdy zmienia się grubość muru. Zwykle dotyczy to sytuacji, gdy po zamianie materiału ściennego mur będzie miał mniejszą szerokość niż w projekcie, co może (ale nie musi) pociągną za sobą zmniejszenie powierzchni pomieszczeń, albo z kolei powiększyć zewnętrzny obrys domu, co może być powodem problemów z sąsiadem lub nadzorem budowlanym. Natomiast wykonanie muru węższego niż zakładał projekt, jeśli tylko jest to bezpieczne pod względem wytrzymałościowym, jest korzystne choćby dlatego, że cieńszy mur zwykle jest tańszy i wcale nie koniecznie mniej wytrzymały (ale za tym idą zmiany w stropie). Wskazuję jednak, że zgodnie z art. 36a ust. 5a Prawo budowlane:
Nie jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę zmiana wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego niebędącego obiektem liniowym, jeżeli odstąpienie łącznie spełnia następujące warunki:
1) nie przekracza 2% wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego określonych w projekcie budowlanym;
2) nie zwiększa obszaru oddziaływania obiektu;
3) nie mieści się w zakresie odstępstw, o których mowa w ust. 5 pkt 3-6, z wyjątkiem odstępstwa od projektowanych warunków ochrony przeciwpożarowej, jeżeli odstępstwo zostało uzgodnione z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych;
4) nie narusza przepisów techniczno-budowlanych.
Skoro dom dopuszczono do użytkowania, to nie mamy tu do czynienia z samowolą budowlaną, czego mógłby Pan się obawiać przy nieprawidłowościach w budowie domu znacznie odbiegającego od projektu.
Pojęcie samowola budowlana nie istnieje w ustawie – Prawo budowlane. Jeśli jednak dom zostałby zbudowany niezgodnie z projektem budowlanym, a odstępstwa od projektu miałyby charakter istotny, organ nadzoru budowlanego nałożyłby na inwestora obowiązek sporządzenia i przedstawienia projektu budowlanego zamiennego. Zaniechanie przez inwestora tej procedury skutkowałoby wszczęciem postępowania związanego z samowolą budowlaną. Takiej historii raczej nie dałoby się przed Panem ukryć, nie mówiąc o tym, że w żadnym razie budynek nie zostałby dopuszczony do użytkowania.
Dobrze też pamiętać o tym, że to kierownik budowy podpisuje się przy zgłoszeniu, iż wszystko jest zgodne z decyzją, projektem, planem zagospodarowania działki i planem zagospodarowania. Odpowiada za to i karnie, i administracyjnie. Tak więc w przypadku domu, którym jest Pan zainteresowany, raczej nie byłoby zatwierdzenia, gdyby nie było tej zgodności. Zatem z prawnego punktu widzenia nie przewiduję w tym przypadku problemów, ale proszę jeszcze sprawdzić dziennik budowy.
Nieoczekiwana zmiana materiałów
Pan Adam kupił dom z rynku wtórnego, który według projektu miał mieć drewniane ściany nośne, ale w rzeczywistości były one murowane. Chciał przeprowadzić generalny remont i dowiedział się, że różnica ta mogła wpłynąć na izolację termiczną budynku. Sprawdził dziennik budowy i dokumentację, a ponieważ zmiana była nieistotna, wystarczyło uzupełnić dokumentację projektową przy zgłoszeniu planowanego remontu.
Problemy z ubezpieczeniem
Pani Katarzyna kupiła dom, który miał w projekcie strop drewniany, a w rzeczywistości został wykonany z betonu. W czasie ubiegania się o ubezpieczenie nieruchomości firma ubezpieczeniowa zażądała dokumentacji zgodnej ze stanem faktycznym. Ponieważ brakowało stosownych zapisów w dokumentach, musiała wynająć architekta do sporządzenia opinii technicznej i aktualizacji dokumentacji, co wiązało się z dodatkowymi kosztami.
Spór z sąsiadem
Pan Marek kupił dom, którego mury były o kilka centymetrów grubsze niż przewidywał projekt. Choć zmiana wydawała się drobna, spowodowała przesunięcie granicy zabudowy, co wywołało konflikt z sąsiadem twierdzącym, że dom narusza jego przestrzeń. Sprawa trafiła do inspektoratu budowlanego, który orzekł, że zmiana była nieistotna, ale wymagała aktualizacji dokumentacji. Dopiero po jej uzupełnieniu udało się załagodzić konflikt.
Przed zakupem nieruchomości z rynku wtórnego warto dokładnie przeanalizować zgodność stanu faktycznego z dokumentacją budowlaną, aby uniknąć potencjalnych problemów prawnych i technicznych. Niektóre odstępstwa od projektu mogą być nieistotne i nie wymagają dodatkowych formalności, ale istotne zmiany mogą prowadzić do konieczności aktualizacji dokumentacji lub nawet interwencji inspektoratu nadzoru budowlanego. Sprawdzenie dziennika budowy, decyzji o pozwoleniu na użytkowanie i konsultacja ze specjalistą pozwolą uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Potrzebujesz pomocy w sprawdzeniu zgodności dokumentacji budowlanej lub przygotowaniu pisma do urzędu? Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie niezbędnych dokumentów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Wioletta Dyl
Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika