Kabel biegnący przez działkę który uniemożliwia budowę domu

Kupiłam działkę budowlaną, a nie mogę wybudować domu na miejscu, w którym planowałam. Przez całą szerokość mojej działki po środku jest przeprowadzony kabel energetyczny podziemny niskiego napięcia do sąsiada. Sąsiad ma możliwość podłączenia się do linii, która prowadzi przy jego posesji od głównej ulicy, konkretnie przy jego ogrodzeniu. Sąsiad nie chce zrezygnować z linii przeprowadzonej przez moją działkę i utrudnia mi budowę domu. Co mogę zrobić, żeby zlikwidować kabel i zmusić sąsiada, aby podłączył się do kabla przy swojej działce?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kabel biegnący przez działkę który uniemożliwia budowę domu

Posiadacz służebności kabla

Z opisu wynika, iż sąsiad uzyskał użyczenie/użytkowanie gruntu do celów przeprowadzenia kabla nawet ustną zgodę od poprzednich właścicieli lub użytkuje ten grunt bezumownie, ale do tej pory było to tolerowane. Więc jest posiadaczem służebności – w dobrej albo złej wierze. Jak rozumiem, żadnych zapisów nie ma.

Obecnie to użyczenie trzeba wypowiedzieć, jednocześnie wzywając sąsiada do usunięcia kabla – o ile odcinek leżący na Pani działce należy do niego, a nie do przedsiębiorcy przesyłowego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Bezumowne korzystanie z działki

Jednocześnie trzeba wezwać go do opłaty za bezumowne korzystanie z działki. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego właścicielowi nieruchomości przysługuje w stosunku do osoby naruszającej własność w inny sposób niż pozbawienie posiadania – roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z nieruchomości oraz o usunięcie przedmiotowych urządzeń (wyrok SN z dnia 6.01.2005 r., sygn. akt III CK 129/2004). Z tych względów można wezwać sąsiada do podjęcia niezwłocznych prac zmierzających do przebudowy linii i usunięcia kabla z działki oraz wskazać terminu usunięcia go w terminie 14 dni od dnia otrzymania niniejszego wezwania. Jednocześnie domagać się wynagrodzenia za korzystanie z mojej własności za okres ostatnich 10 lat w łącznej kwocie X zł.

Dochodzona kwota powinna odpowiadać wysokości czynszu dzierżawnego z uwzględnieniem stopnia ingerencji linii w przysługujące prawo własności.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Własność kabla, przyłączy

Problematyka dotycząca kwestii własności przyłączy uregulowana jest w ustawie Prawo energetyczne. Granicą własności przedsiębiorstwa energetycznego lub odbiorcy za instalacje elektryczne, jest miejsce dostarczania energii elektrycznej określone w jednej z umów: w umowie o przyłączenie do sieci albo w umowie o oświadczenie usług przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, albo w umowie sprzedaży energii elektrycznej, albo w umowie kompleksowej. Nie wiem, jaka część przyłącza znajduje się na Pani działce.

Kwestia tego, do kogo można występować z roszczeniami, zależy od tego, co znajduje się na Pani działce. Kwestia ustalenia granic pomiędzy siecią a przyłączeniami nie jest taka oczywista.

Jeśli jednak linia jest od 30 lat na działce, sąsiad może dysponować okresem do zasiedzenia służebności – może się okazać, że nie będzie możliwe usunięcie sąsiada z działki bez sprawy sądowej o zmianę służebności albo zniesienie za wynagrodzeniem.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Nowa działka, stary problem
Pani Anna kupiła wymarzoną działkę budowlaną z zamiarem budowy domu. Ku jej zaskoczeniu, geodeta odkrył, że przez środek działki biegnie podziemny kabel zasilający dom sąsiada. Problem w tym, że sąsiad, mimo że ma inną możliwość podłączenia się do sieci, nie chce zgodzić się na usunięcie kabla. Pani Anna próbuje rozwiązać sprawę polubownie, ale sąsiad ignoruje jej prośby. Rozważa więc kroki prawne, aby móc rozpocząć budowę.

 

Dom na kablu? Niemożliwe!
Pan Marek planował rozpoczęcie budowy domu, ale podczas uzyskiwania pozwolenia natrafił na niespodziewaną przeszkodę. W urzędzie dowiedział się, że przez jego działkę biegnie linia energetyczna, której usunięcie wymaga zgody sąsiada. Mimo że sąsiad może podłączyć się do innej sieci, upiera się przy dotychczasowym rozwiązaniu. Pan Marek skonsultował się z prawnikiem i wystosował do sąsiada oficjalne wezwanie do usunięcia kabla oraz propozycję rekompensaty, ale sprawa może skończyć się w sądzie.

 

Ukryty kabel, jawne koszty
Pani Katarzyna odkryła problem z kablem dopiero po zakupie działki. Poprzedni właściciel nie poinformował jej o istnieniu linii, a teraz okazuje się, że to sąsiad korzysta z jej gruntu bez żadnej umowy. Kobieta wezwała go do usunięcia kabla i zapłaty za bezumowne korzystanie z działki, ale spotkała się z odmową. Teraz zastanawia się, czy sprawa nadaje się do mediacji, czy konieczne będzie wkroczenie na drogę sądową.

Podsumowanie

Problem kabla biegnącego przez działkę może skutecznie zablokować plany budowy domu i stać się poważnym źródłem konfliktu z sąsiadem. W takich sytuacjach kluczowe jest ustalenie, czy linia została poprowadzona legalnie oraz kto jest jej właścicielem. Właściciel działki ma prawo domagać się usunięcia kabla lub wynagrodzenia za jego obecność, jednak nie zawsze jest to prosta sprawa – jeśli sąsiad użytkował go przez długi czas, może powołać się na zasiedzenie służebności. Rozwiązaniem może być polubowne porozumienie, ale w wielu przypadkach konieczne będzie dochodzenie swoich praw na drodze prawnej.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne w zakresie sporów dotyczących własności nieruchomości, służebności gruntowych i bezumownego korzystania z działki. Pomagamy w ustaleniu praw do gruntu, dochodzeniu roszczeń oraz skutecznym dochodzeniu usunięcia nielegalnie przebiegających instalacji. Skontaktuj się z nami, aby skutecznie zabezpieczyć swoje prawa i uniknąć kosztownych problemów prawnych.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6.01.2005 r., sygn. akt III CK 129/2004

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie »