Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Kabel biegnący przez działkę który uniemożliwia budowę domu

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2021-11-25

Kupiłam działkę budowlaną, a nie mogę wybudować domu na miejscu, w którym planowałam. Przez całą szerokość mojej działki po środku jest przeprowadzony kabel energetyczny podziemny niskiego napięcia do sąsiada. Sąsiad ma możliwość podłączenia się do linii, która prowadzi przy jego posesji od głównej ulicy, konkretnie przy jego ogrodzeniu. Sąsiad nie chce zrezygnować z linii przeprowadzonej przez moją działkę i utrudnia mi budowę domu. Co mogę zrobić, żeby zlikwidować kabel i zmusić sąsiada, aby podłączył się do kabla przy swojej działce?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kabel biegnący przez działkę który uniemożliwia budowę domu

Posiadacz służebności kabla

Z opisu wynika, iż sąsiad uzyskał użyczenie/użytkowanie gruntu do celów przeprowadzenia kabla nawet ustną zgodę od poprzednich właścicieli lub użytkuje ten grunt bezumownie, ale do tej pory było to tolerowane. Więc jest posiadaczem służebności – w dobrej albo złej wierze. Jak rozumiem, żadnych zapisów nie ma.

Obecnie to użyczenie trzeba wypowiedzieć, jednocześnie wzywając sąsiada do usunięcia kabla – o ile odcinek leżący na Pani działce należy do niego, a nie do przedsiębiorcy przesyłowego.

Bezumowne korzystanie z działki

Jednocześnie trzeba wezwać go do opłaty za bezumowne korzystanie z działki. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego właścicielowi nieruchomości przysługuje w stosunku do osoby naruszającej własność w inny sposób niż pozbawienie posiadania – roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z nieruchomości oraz o usunięcie przedmiotowych urządzeń (wyrok SN z dnia 6.01.2005 r., sygn. akt III CK 129/2004). Z tych względów można wezwać sąsiada do podjęcia niezwłocznych prac zmierzających do przebudowy linii i usunięcia kabla z działki oraz wskazać terminu usunięcia go w terminie 14 dni od dnia otrzymania niniejszego wezwania. Jednocześnie domagać się wynagrodzenia za korzystanie z mojej własności za okres ostatnich 10 lat w łącznej kwocie X zł.

Dochodzona kwota powinna odpowiadać wysokości czynszu dzierżawnego z uwzględnieniem stopnia ingerencji linii w przysługujące prawo własności.

Własność kabla, przyłączy

Problematyka dotycząca kwestii własności przyłączy uregulowana jest w ustawie Prawo energetyczne. Granicą własności przedsiębiorstwa energetycznego lub odbiorcy za instalacje elektryczne, jest miejsce dostarczania energii elektrycznej określone w jednej z umów: w umowie o przyłączenie do sieci albo w umowie o oświadczenie usług przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, albo w umowie sprzedaży energii elektrycznej, albo w umowie kompleksowej. Nie wiem, jaka część przyłącza znajduje się na Pani działce.

Kwestia tego, do kogo można występować z roszczeniami, zależy od tego, co znajduje się na Pani działce. Kwestia ustalenia granic pomiędzy siecią a przyłączeniami nie jest taka oczywista.

Jeśli jednak linia jest od 30 lat na działce, sąsiad może dysponować okresem do zasiedzenia służebności – może się okazać, że nie będzie możliwe usunięcie sąsiada z działki bez sprawy sądowej o zmianę służebności albo zniesienie za wynagrodzeniem.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

ePorady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »