Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Działka rolna z przeznaczeniem pod zabudowę jednorodzinną - czy można przekształcić na działkę budowlaną bez konieczności odrolnienia?

Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 2021-09-10

Posiadam działkę, która jest oznaczona w księgach wieczystych jako rolna, natomiast w planach miejskiego zagospodarowania przestrzennego zapisana z przeznaczeniem na zabudowę jednorodzinną. Czy tego typu działkę mogę przekształcić na budowlaną bez ponoszenia opłat za odrolnienie działki? Czy jedynym sposobem na wybudowanie tam domu bez odrolnienia całej działki jest wyłączenie z produkcji rolnej tych darmowych 5 arów?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Działka rolna z przeznaczeniem pod zabudowę jednorodzinną - czy można przekształcić na działkę budowlaną bez konieczności odrolnienia?

Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

O tym, jakie jest przeznaczenie konkretnej działki, decydują zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest najważniejszym instrumentem planistycznym, a zatem ilekroć jest on uchwalany lub zmieniany, to i gminna ewidencja gruntów i budynków czy księga wieczysta powinna być zaktualizowana zgodnie z treścią planu. Nie następuje to niestety automatycznie, lecz wymagany jest wniosek właściciela.

Podsumowując, ilekroć mamy rozbieżność między treścią miejscowego planu a treścią księgi wieczystej czy gminnej ewidencji gruntów i budynków, to wiążące jest to, co zawarte w miejscowym planie.

Działka budowlana, a nie rolna

Jeżeli więc w MPZP działka jest przeznaczona pod budownictwo, to jest ona działką budowlaną i nie wymaga odrolnienia. Zapisy znajdujące się w księdze wieczystej czy też w ewidencji gruntów nie mają w takiej sytuacji większego znaczenia. Trzeba je po prostu zmienić na wniosek właściciela na takie, które będą zgodne z aktualnym MPZP.

Zmiany w KW i ewidencji

Zachęcam więc, aby dokonał Pan takiej zmiany przed jakimikolwiek krokami związanymi z budową (zarówno w księdze wieczystej, jak w ewidencji gruntów). Gdy już dopełni Pan tych formalności i nastąpią zmiany w KW i w ewidencji, może Pan przystąpić do procedury związanej z budową. Organu budowlane nie będą wówczas miały jakichkolwiek wątpliwości, że na tejże działce może Pan budować. Opłata od dokonania sprostowania w księdze to 100 zł. Co do wniosku o sprostowanie wpisu w ewidencji, to jest on bezpłatny, jednak wskazuję, że często urzędy mają jakieś swoje formularze, więc warto, aby spytał Pan ich, czy mają jakiś swój do wypełnienia.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

ePorady24.pl

spadek.info

porady prawne odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »