• Data: 2024-12-10 • Autor: Wioletta Dyl
Chcielibyśmy przeprowadzić odbiór domu. Mamy pozwolenie na budowę z 1997 r. oraz projekt domu, natomiast zaginął dziennik budowy. Czy są jakieś kroki, które możemy podjąć?
Przystępując do Pani problemu, należy wskazać, że miarodajnym dokumentem w kwestii ustalenia stanu prawnego, do którego należy się odnieść, jest decyzja o pozwoleniu na budowę, która została wydana na podstawie:
Spośród kilku wątków, istotny jest wątek zawarty w rozdziale 7 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane oraz w rozdziałach 8 i 9 Rozporządzenia Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 20 lutego 1975 r., które łącznie regulują kwestię oddawania do użytku obiektu budowlanego oraz tryb zawiadamiania właściwych organów o oddaniu obiektu budowlanego do użytku.
Ustawa nie definiuje pojęcia „zakończenie budowy”. Ustawodawca określa jedynie termin rozpoczęcia budowy – nie ma w polskim prawodawstwie przesłanek, które nakazywałyby inwestorom zakończenie budowy w określonym terminie. Niemniej z pomocą przychodzi tu orzecznictwo sądowe, które generalnie wskazuje, iż moment zakończenia budowy do stan faktyczny, a nie formalny. O tym, czy budowa jest zakończona decyduje bowiem inwestor. A zatem nie jest tu konieczne uzyskanie prawa do użytkowania budynku (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10.03.2006 r., sygn. akt II OSK 625/05) ani dokonywanie zawiadomienia właściwego organu o zakończeniu budowy (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 03.02. 2005 r., sygn. akt III SA/Wa 1835/04). Złożenie tego zawiadomienia nie jest bowiem konieczne do uznania, iż nastąpiło faktyczne zakończenie budowy. Wystarczy, że będą spełnione warunki upoważniające do złożenia tego zawiadomienia. Zgodnie bowiem z wyrokiem WSA w Warszawie, z dnia 9 sierpnia 2017 r. (sygn. akt VII SA/WA 2273/16):
Skoro przepis art. 103 ust. 2 p.b. dotyczył obiektów budowlanych realizowanych z naruszeniem prawa, które polegało na uchyleniu się od administracyjnej reglamentacji tego rodzaju działalności, to ustawodawcy nie mogło chodzić o zakończenie budowy w znaczenie prawnym, czyli poprzez dokonanie określonych konwencjonalnych czynności, na przykład przewidzianego w art. 41 ust. 2 p.b. z 1974 r. zawiadomienia właściwego organu o oddaniu obiektu do użytku. Ustawodawcy chodziło zatem przede wszystkim o zakończenie budowy w znaczeniu technicznym, czyli wykonaniu zaplanowanych robót budowlanych.
Zatem obiekt powinien być w takim stanie, by mógł zostać przeprowadzony jego odbiór i można byłoby przekazać go do normalnej eksploatacji i użytkowania. W przypadku wątpliwości co do możliwości przeprowadzenia odbioru budynku pomocne może być sięgnięcie do zapisów dziennika budowy. Z dziennika budowy wynikają wszystkie istotne etapy realizacji inwestycji, co jest bardzo przydatne w razie trudności w ustaleniu momentu zakończenia budowy (niestety brak tego dokumentu według Pani opisu). W tym przypadku chodzi oczywiście o rozpoczęcie faktycznego użytkowania budynku lub jego części. W takiej sytuacji nie muszą być spełnione warunki uprawniające do użytkowania budynku, o których mowa w art. 54 czy 55 Prawa budowlanego. Związane jest to z faktem, że według przepisów ustawy Prawo budowlane rozpoczęcie użytkowania następuje zawsze po zakończeniu budowy.
Zapewne zgodnie z dyspozycją zawartą w decyzji o pozwoleniu na budowę, iż po zakończeniu budowy należy złożyć zawiadomienie o oddaniu obiektu do użytkowania, należało to uczynić, bowiem dyspozycja zawarta w decyzji ma charakter obligatoryjny. Jednakże jeśli dom nie posiada zawiadomienia o zakończeniu budowy, nie oznacza to, że budynek nie został przekazany do użytkowania.
Natomiast uczulam w tym miejscu, ,że przepis art. 41 ust. 2 – Prawa budowlanego oraz § 32 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia MGT i OŚ nie reguluje kwestii potwierdzenia przyjęcia przez organ administracji publicznej.
Być może jednak w Pani pozwoleniu widnieje obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie Decyzję taką należy uzyskać w wypadkach wymienionych w art. 55 prawa budowlanego. A zatem jest konieczna, jeżeli obiekt wymaga pozwolenia na budowę i należy do jednej z następujących kategorii: V, IX – XVIII, XX, XXII, XXIV, XXVII – XXX (wymienia je załącznik do Prawa budowlanego).
Ponadto postępowanie o udzielenie pozwolenia na użytkowanie prowadzi się także w sytuacji, gdy organ stwierdzi, że zgłoszony przez inwestora obiekt został wykonany z naruszeniem warunków określonych w pozwoleniu na budowę. Czyli o pozwolenie trzeba się starać, jeżeli w trakcie budowy zostały dokonane odstępstwa od projektu budowlanego i istotne jest to, czy mają one charakter nieistotny, czy istotny. Jeżeli bowiem przeprowadzona zmiana nie odstępuje w sposób istotny od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego jest jak najbardziej możliwe i wskazane. W przypadku, gdy roboty budowlane wykonane zostały w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu, będzie miało miejsce postępowanie naprawcze, które przejmują organy nadzoru budowlanego. W tej sytuacji uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego możliwe jest po uprzednim doprowadzeniu wykonanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem. A zatem właściwe przeprowadzenie postępowania w sprawie użytkowania obiektu budowlanego zależy od właściwej oceny rodzaju zmian dokonanych przez inwestora podczas wykonywania robót budowlanych.
Aby wystąpić o pozwolenia na użytkowanie, musi Pani posiadać następujące dokumenty:
W przypadku dokonania zmian w założeniach projektowych i wykonawczych w procesie prowadzenia prac budowlanych do zawiadomienia należy dołączyć kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego z naniesionymi zmianami. Tak zwany rysunek zamienny powinien być potwierdzony przez:
A także trzeba dołączyć oświadczenia o braku sprzeciwu:
Niestety ustawodawca nie uregulował w prawie budowlanym podobnej sytuacji, tj. gdy następuje zagubienie dziennika budowy, w związku z tym dziennik budowy nie podlega odtworzeniu. W konsekwencji przeprowadza się jedynie postępowanie dowodowe w celu sprawdzenia, czy budowa pomimo braku dziennika budowy prowadzona była zgodnie z prawem i zasadami sztuki budowlanej. W myśl bowiem art. 57 ustawy Prawo budowlane do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć między innymi oryginał dziennika budowy. Zatem należałoby w tym zakresie wszcząć postępowanie administracyjne wyjaśniające, w trakcie którego zostanie niejako „odtworzona” treść dziennika budowy.
Organ nadzoru budowlanego ma wówczas obowiązek sprawdzić prawidłowość wykonywanych robót budowlanych, przeprowadzając odpowiednie czynności dowodowe na podstawie ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego. Zgodnie z art. 75 § 1 jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności dowodem mogą być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz oględziny. Zatem wcześniej należałoby wykonać ekspertyzę techniczną (inwentaryzacja budowlana i orzeczenie techniczna), dodatkowo pomiary geodezyjna i badanie instalacji, jeśli ona jest (co nie jest tanie, ale wobec kosztów całej budowy stanowi jego niewielką część).
Należy także zaznaczyć, że jeśli w przypadku zagubienia dziennika budowy roboty budowlane nie zostały zakończone, organ administracji architektoniczno-budowlanej na niezrealizowaną część inwestycji powinien wydać Pani kolejny tom dziennika budowy.
Niestety naruszenie wynikających z ustawy Prawo budowlane obowiązków dotyczących prowadzenia dziennika budowy zagrożone jest karą grzywny z art. 93 pkt 4.
A zatem – gdy brak jest dziennika budowy, to razem z zawiadomieniem o zakończeniu budowy należy złożyć wniosek o przeprowadzenie dowodu (tu wskazać dowody) na okoliczność przebiegu procesu inwestycyjnego.
W wypadku braku dziennika budowy w sytuacji ubiegania się o pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego w celu udokumentowania określonych faktów należy przeprowadzić postępowanie dowodowe w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego – w celu ustalenia jego treści można dopuścić inne dowody (zob. art. 75 § 1).
Budowa domu jednorodzinnego bez dziennika budowy. Pan Jan rozpoczął budowę domu na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Po kilku latach budowa została zakończona, ale zaginął dziennik budowy. W celu zakończenia formalności związanych z użytkowaniem pan Jan musiał przeprowadzić ekspertyzę techniczną oraz zgromadzić inne dokumenty, takie jak opinie biegłych i badania instalacji, aby udowodnić, że roboty budowlane były prowadzone zgodnie z przepisami.
Modernizacja kamienicy z odstępstwami od projektu. Właściciel kamienicy w centrum miasta zmodernizował budynek, wprowadzając istotne zmiany w stosunku do zatwierdzonego projektu (np. zmiana układu klatek schodowych). Inspektorat nadzoru budowlanego wymagał uzyskania pozwolenia na użytkowanie po przeprowadzeniu napraw zgodnie z projektem budowlanym. Właściciel musiał złożyć nowe oświadczenia i uzupełniony projekt, aby zakończyć proces.
Odbiór bloku mieszkalnego po opóźnieniach w budowie. Deweloper budujący osiedle mieszkaniowe zakończył prace z kilkuletnim opóźnieniem. Mimo braku zgłoszenia zakończenia budowy, mieszkańcy zaczęli wprowadzać się do mieszkań, ponieważ technicznie budynek był ukończony i bezpieczny. Aby uporządkować sytuację, deweloper musiał dostarczyć dziennik budowy oraz dokumenty potwierdzające wykonanie instalacji zgodnie z projektem, a także uzyskać pozwolenie na użytkowanie.
Podsumowując, decyzja o pozwoleniu na budowę oraz związane z nią obowiązki inwestora są kluczowe dla prawidłowego zakończenia procesu budowlanego. W przypadku braków dokumentacyjnych możliwe jest przeprowadzenie postępowania dowodowego, które pozwala na uregulowanie stanu prawnego obiektu. Wszelkie odstępstwa od projektu mogą wymagać dodatkowych działań naprawczych i zgód administracyjnych.
Oferujemy kompleksowe doradztwo prawne w zakresie prawa budowlanego, w tym pomoc przy uzyskaniu pozwolenia na budowę, użytkowanie obiektu oraz w sprawach dotyczących braków dokumentacyjnych, takich jak dziennik budowy. Zapewniamy wsparcie w prowadzeniu postępowań administracyjnych i wyjaśniających, gwarantując indywidualne podejście i skuteczność działania.
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
2. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - Dz.U. 1960 nr 30 poz. 168
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Wioletta Dyl
Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika