Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Jak potwierdzić legalność wiaty rekreacyjnej na własnej działce?

• Data: 2024-12-21 • Autor: Monika Jakubas

Mam problem z określeniem statusu prawnego wiaty rekreacyjno-wypoczynkowej, której konstrukcja jest umiejscowiona na działce budowlanej, na której stoi również mój dom jednorodzinny. Jej wymiary to 4,15m x 5,6m, czyli razem około 23,5m2. Czy taka wiata może stać w odległości 70 cm oraz 120 cm od dwóch sąsiednich działek? Jej przeznaczeniem ma być przechowywanie rowerów, hulajnóg oraz stanowisko do hobbystycznej pracy stolarskiej i innego majsterkowania na potrzeby własne. Może posłużyłaby także do przechowywania narzędzi ogrodniczych oraz gromadzenia części płodów rolnych pochodzących z własnego ogrodu. Jakie ewentualne kroki należałoby poczynić, aby potwierdzić legalność takowej konstrukcji i spać spokojnie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak potwierdzić legalność wiaty rekreacyjnej na własnej działce?

Obiekt budowlany czy budynek (definicje)

Najpierw musimy ustalić, czy Pańska wiata może zostać zakwalifikowana jako budynek w rozumieniu Prawa budowlanego. Zgodnie z art. 3 pkt 2 Prawa budowlanego – przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Bardziej korzystne będzie dla Pana znalezienie takich cech, które przesądzą o tym, że Pana wiata nie jest budynkiem.

Obowiązujące odległości budynków od granicy

Poniżej przedstawiam odległości budynków od granicy poglądowo, żeby Pan mógł zobaczyć, jak istotna jest ta klasyfikacja jako obiekt budowlany niebędący budynkiem. Zgodnie z § 12 ust. 4 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dalej „rozporządzenie o warunkach technicznych”):

W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej, uwzględniając przepisy odrębne oraz przepisy § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271-273, dopuszcza się:

1) budowę budynku ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości 16 m lub mniejszej;

2) nadbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy tej działki budowlanej, o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy, nie może być okien i drzwi;

3) budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.

Zgodnie z § 12 ust. 10 rozporządzenia o warunkach technicznych: Zachowanie odległości, o których mowa w ust. 1-9, nie jest wymagane w przypadku, gdy sąsiednia działka jest działką drogową.

Powyższe przepisy nie będą Pana obowiązywać, jeśli będziemy mieli do czynienia z budynkiem w rozumieniu Prawa budowlanego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Budowy i roboty budowlane niewymagające pozwolenia na budowę

Jeśli chodzi o procedurę – zgodnie z art. 29 ust. 2 Prawa budowlanego:

Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa:

2) wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny, lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki;

3) wolno stojących altan o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

Co do zasady taka budowa nie wymaga również uzyskania warunków zabudowy. Zatem sama budowa opisanej przez Pana wiaty nie wymaga nawet zgłoszenia. Takie obiekty wprowadza na mapy geodeta, jeśli właściciel jest tym zainteresowany.

Czyli u Pana największy problem to odległości wiaty od granicy, o ile będzie można uznać tę wiatę za budynek. Pomimo braku obowiązku zgłoszenia budowy konieczne jest zachowanie odległości od granic działki.

Przykłady z życia wzięte:

Przykład 1

Pan Adam chciał postawić wiatę na swojej działce o powierzchni zabudowy 30 m², z zamiarem wykorzystania jej do przechowywania narzędzi ogrodniczych i rowerów. Zastanawiał się, czy obiekt ten może znajdować się bliżej niż 1,5 metra od granicy z sąsiednią działką. Po zasięgnięciu porady prawnej dowiedział się, że w przypadku takiej wiaty, jeśli nie jest ona uznana za budynek, odległość 1,5 m może nie być wymagana, o ile zachowane zostaną inne warunki.

 

Przykład 2

Pani Barbara zdecydowała się na postawienie małej wiaty na swojej działce budowlanej. Planowała jej lokalizację 1 metr od granicy z działką sąsiada. Gdy sąsiad wyraził sprzeciw, sprawdziła przepisy i ustaliła, że zgodnie z Prawem budowlanym oraz przepisami rozporządzenia, mogłaby postawić wiatę w tej odległości, jeśli nie będzie miała ona okien ani drzwi od strony granicy i nie zostanie uznana za budynek.

 

Przykład 3

Pan Jacek postawił wiatę o powierzchni zabudowy 20 m² na działce, na której znajduje się jego dom jednorodzinny. Nie zgłaszał budowy, ponieważ powierzchnia wiaty nie przekraczała 50 m², a na jego działce nie było więcej tego typu konstrukcji. Dopiero po rozmowie z urzędnikiem gminy dowiedział się, że brak zgłoszenia nie zwalnia go z obowiązku zachowania odpowiednich odległości od granicy działki.

Podsumowanie

Stawianie wiaty na działce budowlanej wymaga przestrzegania określonych odległości od granic sąsiadujących nieruchomości, co zależy od jej kwalifikacji jako budynek lub obiekt budowlany. Znajomość przepisów dotyczących minimalnych odległości i wymogów zgłoszeniowych pozwala uniknąć problemów prawnych oraz nieporozumień z sąsiadami.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne wsparcie w zakresie interpretacji przepisów dotyczących minimalnych odległości od granicy działki oraz przygotowanie niezbędnych pism w celu potwierdzenia legalności konstrukcji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz.U. 2022 poz. 1225

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »