• Data: 2024-12-21 • Autor: Monika Jakubas
Budujemy drugi dom na tej samej działce, która jest moją własnością. Mamy pozwolenie na budowę oraz na przyłączenie wody, gazu i prądu bezpośrednio z drogi, a nie z tych już istniejących na działce. Niestety pozostaje problem z kanalizacją. Ta w drodze wskazana przez nas, bliżej naszego budowanego domu, jest prywatna, wykonana przez sąsiada – pomimo jego pisemnej zgody wodociągi nie wydały nam warunków technicznych. Mamy oczywiście swoją studzienkę kanalizacyjną przy istniejącym domu. Czy możemy tam podłączyć nowy dom bez wnioskowania o wydanie warunków, bez żadnych dokumentów?
W przypadku przyłączenia się do studzienki kanalizacyjnej na własnej działce także potrzebne jest uzyskania warunków przyłączenia oraz przeprowadzenie stosownych procedur.
Poniżej, po kolei, co Państwo będą musieli zrobić:
Wykonanie przyłącza na podstawie art. 29a Prawa budowlanego lub na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 20 Prawa budowlanego:
A. Wykonanie przyłącza na podstawie art. 29a Prawa budowlanego przy zastosowaniu przepisów o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tzw. procedura uproszczona):
B. Wykonanie przyłącza na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 20 Prawa budowlanego:
Jeżeli w ciągu 30 dni od zgłoszenia starosta nie wniesie uwag, można przystąpić do realizacji przyłącza. Następnie należy dokonać podpisania albo aneksowania umowy przyłączeniowej. Po podpisaniu umowy przyłączeniowej można przystąpić do wykonania przyłącza. Budowa przyłącza kończy się odbiorem technicznym, sporządzeniem protokołu odbioru technicznego z dołączeniem dokumentacji powykonawczej (szkic z domiarami). Przyłączenie do gminnej sieci kanalizacyjnej odbywa się pod nadzorem pracownika spółki wodociągowej. Następnie konieczne jest wykonanie inwentaryzacji geodezyjnej nowo wybudowanego przyłącza, jak zostało opisane powyżej.
Na stronie internetowej Państwa wodociągów powinny być dostępne odpowiednie pliki do pobrania oraz objaśnienia do procedury uproszczonej.
Ania i Janek w nowym domu
Ania i Janek kupili dom na działce, na której znajduje się studzienka kanalizacyjna. Po zapoznaniu się z przepisami uzyskali warunki przyłączenia od spółki wodociągowej. Postanowili skorzystać z procedury uproszczonej (art. 29a Prawa budowlanego). Po sporządzeniu planu sytuacyjnego i zgłoszeniu zamiaru wykonania przyłącza podpisali umowę przyłączeniową. Po zakończeniu budowy przeszli odbiór techniczny i zlecili geodecie inwentaryzację powykonawczą.
Krzysztof i formalności
Krzysztof postanowił przyłączyć swoją działkę do sieci kanalizacyjnej. Uzyskał warunki przyłączenia i zdecydował się na klasyczną procedurę (art. 29 ust. 1 pkt 20 Prawa budowlanego). Zgłosił budowę przyłącza do starosty, dołączył projekt zagospodarowania działki oraz wymagane oświadczenia. Po 30 dniach, nie otrzymawszy uwag, podpisał umowę przyłączeniową. Po zakończeniu prac budowlanych zlecił geodecie wykonanie inwentaryzacji i dostarczył dokumentację do spółki wodociągowej.
Marta i komplikacje
Marta miała problem dotyczący przyłącza kanalizacyjnego. Po uzyskaniu warunków przyłączenia okazało się, że miejsce włączenia do sieci jest niezgodne z jej planami. Musiała zlecić geodecie aktualizację mapy działki, aby dostosować projekt przyłącza. W końcu, po dopełnieniu wszystkich formalności, mogła przystąpić do budowy przyłącza.
Aby przyłączyć dom do sieci kanalizacyjnej, należy uzyskać warunki przyłączenia, które określają miejsce włączenia do sieci. Można wybrać jedną z dwóch procedur budowy przyłącza: uproszczoną, zgodnie z art. 29a Prawa budowlanego, lub standardową, na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 20. W obu przypadkach konieczne jest przygotowanie dokumentacji techniczno-prawnej, zgłoszenie budowy odpowiednim organom oraz podpisanie umowy przyłączeniowej. Po zakończeniu budowy przyłącza należy przeprowadzić odbiór techniczny i inwentaryzację geodezyjną.
Przyłączenie domu do sieci kanalizacyjnej to kluczowy krok w budowie wygodnego i funkcjonalnego miejsca do życia. Nasze porady prawne online pomogą Ci zrozumieć wszystkie wymagania i procedury związane z tym procesem. Oferujemy przygotowanie odpowiednich dokumentów i pism, aby każdy etap przebiegał bezproblemowo. Skontaktuj się z nami już dziś – wypełnij formularz kontaktowy umieszczony pod tekstem.
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika