• Data: 2024-06-01 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Planuję położyć na mojej działce kostkę brukową na powierzchni około 100 m2. Działka ma 10 arów, budynek zajmuje około 150 m2. Czy takie prace wymagają pozwolenia na budowę lub zawiadomienia?
Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 5 Prawa budowlanego pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na utwardzeniu powierzchni gruntu na działkach budowlanych. Od 28 czerwca 2015 r. treść przepisu art. 30 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego wskazuje, że wykonanie takich robót nie wymaga również zgłoszenia właściwemu organowi.
Warto dodać, że w jednym z orzeczeń Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że art. 29 ust. 2 pkt 5 Prawa budowlanego „nie zawiera w swej treści jakichkolwiek ograniczeń – ani co do powierzchni utwardzonej, ani w jaki sposób ma być wykonane utwardzenie działki, ani tym bardziej, jakim celom może ono służyć” (wyrok z dnia 30 października 2014 r., VII SA/Wa 885/14; LEX nr 1549385).
Prawo budowlane nie zawiera definicji działki budowlanej. Taka definicja została wskazana w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która stanowi w art. 2 pkt 12, że przez działkę budowlaną należy rozumieć nieruchomość gruntową lub działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego.
Art. 29 ust. 2 pkt 5 Prawa budowlanego mówi o działce budowlanej (czyli użytek nieruchomości B).
Jeśli jest to działka budowlana nie wymaga ani zgłoszenia, ani pozwolenia.
Podsumowując, utwardzenie powierzchni gruntu kostką brukową na działkach budowlanych nie wymaga ani zgłoszenia, ani pozwolenia na budowę zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 5 Prawa budowlanego. Przepisy te umożliwiają właścicielom działek swobodne przeprowadzanie takich prac bez konieczności angażowania urzędów. To ułatwienie pozwala na szybkie i bezproblemowe zagospodarowanie przestrzeni wokół domu.
Skorzystaj z naszych porad prawnych online oraz usług pisania pism, aby bezproblemowo i zgodnie z prawem zrealizować swoje plany budowlane. Nasz zespół ekspertów jest gotowy, aby pomóc Ci na każdym etapie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
2. Wyrok Sądu Administracyjnego z dnia 30 października 2014 r., VII SA/Wa 885/14
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika