Budynek związany z gruntem
Zacznę może wyjaśnienia od samego początku. Generalnie budynek, którego w sensie prawa budowlanego nie ma, ale fizycznie istnieje, zgodnie z zasadą suferficies solo cedit dzieli los prawny gruntu – nie może być inaczej.
W myśl bowiem art. 48 Kodeksu cywilnego budynki i inne urządzenia trwale związane z gruntem stanowią jego część składową, chyba że ustawa stanowi inaczej. W tym przypadku akurat takiego wyjątkowego przepisu brak.
Tym samym Pani mama może dokonać obrotu działką gruntu, na której znajduje się budynek a on po prostu dzieląc los tego gruntu również stanie się Pani własnością.
Aby skutecznie przenieść na Panią własność nieruchomości, należy udać się do notariusza, bo umowa będzie musiała przybrać formę notarialną. Wynika to wprost z treścią art. 158 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione.
Proszę się skontaktować z wybranym notariuszem i ustalić z nim wysokość wynagrodzenia, za jakie sporządziłby akt notarialny – ceny zależą od wartości nieruchomości, o koszt taksy notarialnej można się również targować.
Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›
Przeniesienie własności umową darowizny
Pani mama może przenieść na Panią własność nieruchomością umową darowizny – wówczas bowiem zgodnie z treścią art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn – jeśli nastąpi zgłoszenie tej darowizny naczelnikowi urzędu skarbowego – notariusz akurat w tym przypadku prześle akt za Panią – w terminie 6 miesięcy od zawarcia umowy zwalnia się taką czynność od podatku.
Zacytuję ten przepis:
„Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2–5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4”.
Nieruchomość z budynkiem w trakcie budowy może być przedmiotem obrotu, a więc sprzedaży, darowizny, zamiany itd.
I ostatnia kwestia to trwająca budowa w aspekcie prawa budowlanego, zakładając, że będzie Pani chciała formalnie budowę zakończyć. Otóż zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, precyzyjniej art. 54 ustawy co do zasady zakończenie budowy obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, następuje wówczas, gdy inwestor dokona zawiadomienia właściwego organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, a organ ten w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia nie zgłosi sprzeciwu.
Do momentu zatem zawiadomienia o zakończeniu budowy jest możliwe wystąpienie z wnioskiem o przeniesienie pozwolenia na budowę, tak aby mogła ją Pani legalnie zakończyć.
Art. 40 ustawy Prawo budowlane stanowi, że organ, który wydał decyzję określoną w art. 28, jest obowiązany, za zgodą strony, na której rzecz decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innego podmiotu, jeżeli przyjmuje on wszystkie warunki zawarte w tej decyzji oraz złoży oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2 – tu chodzi o oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, będąc właścicielką, Pani będzie miała formalnie tytuł do dysponowania nią na cele budowlane.
Warto przeczytać: Darowizna działki rolnej a budowa domu
Przykłady
Przepisanie działki z niedokończonym domem: Pani mama przepisuje działkę na Panią w formie aktu notarialnego. Ponieważ budynek, mimo że nieukończony, jest częścią gruntu, automatycznie staje się Pani własnością. Po przepisaniu działki może Pani złożyć wniosek o przeniesienie pozwolenia na budowę, co umożliwi legalne zakończenie inwestycji.
Darowizna nieruchomości z budową: Pani mama decyduje się na darowiznę nieruchomości. W przypadku zgłoszenia tego faktu w urzędzie skarbowym w terminie 6 miesięcy od zawarcia umowy, czynność jest zwolniona z podatku od darowizn. Po przepisaniu działki występuje Pani o przeniesienie pozwolenia na budowę i może legalnie zakończyć prace.
Działka z budową w spadku: W przypadku dziedziczenia działki z niedokończonym domem, nieruchomość staje się Pani własnością na podstawie postanowienia sądu. Następnie może Pani złożyć wniosek o przeniesienie pozwolenia na budowę, co pozwoli na legalne dokończenie inwestycji.
Podsumowanie
Przepisanie działki z niedokończonym domem jest możliwe i wiąże się z przeniesieniem własności nieruchomości, ponieważ budynek stanowi część składową gruntu. W przypadku darowizny można uniknąć podatku, jeśli zostanie ona zgłoszona w odpowiednim terminie. Aby legalnie zakończyć budowę, konieczne będzie przeniesienie pozwolenia na budowę na nowego właściciela. Proces ten wymaga zgody pierwotnego inwestora oraz oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Skonsultowanie się z notariuszem pozwoli przeprowadzić formalności zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Oferta porad prawnych
Jeśli mają Państwo wątpliwości dotyczące przepisania nieruchomości, zakończenia budowy lub innych kwestii prawnych, zachęcamy do skorzystania z naszych porad prawnych online. Oferujemy szybkie i rzetelne wsparcie w zakresie prawa cywilnego, nieruchomości oraz spraw budowlanych. Skontaktuj się z nami, a pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązanie dopasowane do Twojej sytuacji.
Źródła:
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93