• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Mam 13-arową działkę. W jej przedniej części posadowiony jest mój dom. Chciałabym ją podzielić na dwie i sprzedać tę dalszą, w drugiej linii zabudowy. Na mojej działce ustanowiłabym konieczny przejazd. Czy taki 3,5-metrowy wystarczy? Dzielnica nie ma planu zagospodarowania.
Zgodnie z art. 145 Kodeksu cywilnego jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej, wówczas właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej, zwanej drogą konieczną.
Po podziale konieczne byłoby ustalenie służebności. Przepisy nie regulują, jaka musi być to szerokość przejazdu, w przypadku służebności.
Według rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2002 r., Nr 75, poz. 690 ze zmianami). § 14 w ust. 3 stanowi: „do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać dojścia, pod warunkiem że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m”.
Zasadniczo szerokość drogi dojazdowej nie może być mniejsza niż 3 m; przy czym wymiar ten dotyczy samego ciągu jezdnego, bez części dla pieszych. Potwierdza to Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 29 października 2008 roku, sygn. akt II SA/Kr 646/08, który stanowi, iż użyte w ust. 1 § 14 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, pojęcie „jezdni” odnosi się do pasa, po którym ma odbywać się dojazd.
Praktycznie bierze się szerokość wozu strażackiego z lusterkami – i określa się minimum na 3,5 m szerokości.
Zanim jednak dokona Pani podziału, powinna Pani zwrócić uwagę na to, czy będzie możliwe zabudowanie tej nowej działki i czy Pani działka – pozostała z podziału spełni warunki:
Należy również pamiętać, że istnieje nieprzekraczalną linię zabudowy, czyli minimalną odległość posadowienia budynku od frontu działki. Najlepiej więc sprawdzić te zapisy w warunkach zabudowy, linię zabudowy na przyległych działkach.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika