• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Inwestor podniósł ścianę kolankową bez projektu. Podniesienie to nie wykracza poza maksymalną wielkość w planie zagospodarowania. Dom w tym stanie został przyjęty do użytkowania. Czy ten dom jest wybudowany legalnie?
Z opisu wynika, iż inwestor wybudował budynek z istotnymi odstępstwami od projektu. Dom został wybudowany i oddany do użytku. Nie przeprowadzono procedury legalizacyjnej – zmiany pozwolenia na budowę przed jej zakończeniem.
Jeśli odstępstwo od zatwierdzonego projektu budowlanego jest istotne, a z opisu wynika, że tak – dokonanie przewidzianych zmian – podwyższenia domu było dopuszczalne jedynie po uzyskaniu przez inwestora decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. W sytuacji, kiedy inwestor nie uzyskał decyzji zmieniającej, wymaganej przez przepisy, obiekt budowlany potraktowany będzie jako samowola budowlana.
W przypadku wykrycia wady organy nadzoru budowlanego będą zmuszone przeprowadzić postępowanie naprawcze stosownie do treści art. 50 i 51 prawa budowlanego. Inwestor zostanie zobowiązany do przedstawienia projektu budowlanego zamiennego uwzględniającego dokonane zmiany. Konieczne będzie również wniesienie opłaty legalizacyjnej za samowolę budowlaną.
Za samowolę budowlaną wymierzana jest kara stanowiąca iloczyn stawki opłaty (s), współczynnika kategorii obiektu budowlanego (k) i współczynnika wielkości obiektu budowlanego (w).
Stawka opłaty (s) wynosi 500 zł.
Pan Marek kupił gotowy projekt domu, ale w trakcie budowy uznał, że warto podnieść ścianę kolankową o dwa pustaki, aby zyskać więcej przestrzeni na poddaszu. Nie konsultował tego z projektantem ani nie wystąpił o zmianę pozwolenia na budowę. Mimo to, budynek został ukończony, a inspektor dopuścił go do użytkowania. Gdy po latach przyszło do sprzedaży nieruchomości, podczas sprawdzania dokumentacji przez nowego właściciela okazało się, że zmiana była istotna i formalnie dom traktowany jest jako samowola budowlana.
Pani Anna budowała dom na podstawie indywidualnego projektu, który zakładał określoną wysokość budynku zgodną z miejscowym planem. Podczas budowy zdecydowała się nieco podnieść ścianę kolankową, by powiększyć przestrzeń w pokojach dzieci. Nie zaktualizowała jednak projektu, ani nie zgłosiła zmian w urzędzie. Choć wysokość domu nadal mieściła się w granicach planu zagospodarowania, brak formalności sprawił, że przy kontroli nadzoru budowlanego uznano budynek za wybudowany niezgodnie z prawem.
Pan Tomasz odziedziczył działkę z rozpoczętą budową domu. Chcąc ją dokończyć, postanowił wprowadzić kilka poprawek, w tym właśnie podniesienie ściany kolankowej, żeby zwiększyć funkcjonalność poddasza. Nie wiedział jednak, że takie zmiany wymagają zmiany pozwolenia na budowę. Po zakończeniu prac i zamieszkaniu w budynku otrzymał zawiadomienie o kontroli. Organy nadzoru wszczęły postępowanie naprawcze i nałożyły na niego obowiązek legalizacji wraz z opłatą za samowolę budowlaną.
Podniesienie ściany kolankowej bez zmiany pozwolenia na budowę, nawet jeśli mieści się w granicach miejscowego planu, jest traktowane jako istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu. Brak aktualizacji dokumentacji i zgłoszenia zmian do urzędu skutkuje uznaniem budynku za samowolę budowlaną. W razie kontroli inwestor będzie musiał przeprowadzić procedurę legalizacyjną, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i koniecznością przedstawienia projektu zamiennego. Przed wprowadzeniem zmian warto więc zadbać o formalności, aby uniknąć problemów prawnych i finansowych.
Jeśli masz wątpliwości co do legalności budowy lub planujesz zmiany w projekcie domu, skorzystaj z naszych porad prawnych online. Szybko i wygodnie uzyskasz odpowiedzi na nurtujące pytania, bez wychodzenia z domu. Pomożemy Ci ocenić ryzyko, przeanalizować dokumentację i wskażemy najlepsze rozwiązania, by uniknąć kosztownych błędów.
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika