Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Większa powierzchnia użytkowa niż figuruje w ewidencji budynków

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2017-04-21

Otrzymaliśmy wezwanie do gminy w celu złożenia informacji o nieruchomościach i gruntach dla celów podatkowych. Problem polega na tym, że całą nieruchomość (gospodarstwo rolne z domem i budynkiem gospodarczym) 16 lat temu przekazał nam w darowiźnie mój rodzic. W akcie notarialnym napisano, że dom jest poniemiecki, parterowy z poddaszem mieszkalnym, w sumie 70 m2 – czyli dużo mniej niż w rzeczywistości było. Nie zasięgano opinii geodety, darczyńca podał ile jest i tyle wpisano do aktu. Zmodernizowaliśmy trochę dom, niestety bez zezwolenia, i teraz metraż wynosi drugie tyle. Do tej pory płaciliśmy podatek za 70 m2. Czy podanie faktycznego metrażu może mieć dla nas jakieś konsekwencje np. w skarbówce lub w starostwie? Czy istnieje możliwość zmiany metrażu powierzchni w akcie notarialnym domu? Nie zamierzamy go sprzedawać, ewentualnie przekażemy go dziecku za kilkanaście lat. Jak wyprostować tę sprawę?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Szybka i fachowa odpowiedź, przystępny język. Bardzo ważne - to pisemna forma, która pozwala na spokojną analizę. Na pewno ponownie skorzystam.
Małgorzata
Tak właśnie zrobiłem. Odwołałem się do Sądu.
Sylwester
Pomoc uzyskana szybko i konkretnie. Napewno skorzystam z usług eporady jeśli oczywiście będzie taka konieczność.
Katarzyna
Jestem bardzo zadowolony z udzielonej mi odpowiedzi. W mojej sprawie skorzystałem już z wcześniejszych wizyt (na żywo), ale tak wyczerpującej informacji wyjaśniającej jaką otrzymałem na portalu ePorady24 nigdzie nie otrzymałem. Bardzo treściwie, same konkrety bez zbędnego skupiania się na drobnych detalach. 
Dariusz, 52 lata
Bardzo szybko i sprawnie, polecam :)
Jolanta

Czy podanie faktycznego metrażu może mieć dla nas jakieś konsekwencje np. w skarbówce lub w starostwie?

Tak. Szczególnie w sferze Prawa budowlanego i czynności geodezyjnych, bowiem taka zmiana zostanie przez gminę zgłoszona do powiatu. Tam zaś urzędnicy poszczególnych wydziałów w oparciu o podaną informację stwierdzą rozbieżność podanego stanu ze stanem ewidencji budynków (katastru). W wyniku tego zostanie wszczęte postępowanie wyjaśniające zmierzające do ustaleń, co było przyczyną i niewątpliwie stwierdzą dokonywanie prac budowlanych po dacie nabycia nieruchomości.

Czy istnieje możliwość zmiany metrażu powierzchni w akcie notarialnym domu? Nie zamierzamy go sprzedawać, ewentualnie przekażemy go dziecku za kilkanaście lat. Jak wyprostować tę sprawę?

Obawiam się, że nie. Oczywiście zależy to od woli notariusza, który akt notarialny sporządzał. Jednak takich uwag i rozbieżności nie zgłasza się po latach. Ponadto – bardzo dziwne, że notariusz tego typu dane jak powierzchnia budynku ustalał w oparciu o oświadczenie właściciela, a nie o wypis w rejestru budynków. Jeżeli bowiem okazałoby się, że notariuszowi przedłożono dokumenty z ewidencji budynków zawierające powierzchnię większą niż ujawniona w akcie notarialnym – wówczas wyjaśniając sprawę, nalazłoby się powoływać na błąd notariusza. Tak czy inaczej – konieczne będzie sprostowanie i wyjaśnienie tej sytuacji nie tylko w gminie w ewidencji podatkowej, ale także w wydziale geodezji w starostwie powiatowym. Natomiast w wydziale architektury ewentualne zgłoszenie zmian dotyczących dokonywanych remontów i przebudowy, aby zalegalizować samowolę budowlaną.

Jedno jest pewne – gmina nie poprzestanie na samym przyjęciu nowej powierzchni do opodatkowania, ale będzie dążyła do ustalenia daty i przyczyn tej zmiany powierzchni, jak i poinformuje wydział geodezji, bowiem podstawą opodatkowania jest powierzchnia ewidencyjna podana w ewidencji budynków (Katastru).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »