Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Koszty pokrycia rowu melioracyjnego

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-04-24

Na mojej posesji od lat znajduje się rów melioracyjny. Nie jest uregulowany prawnie, nie ma go w KW itd. Wg projektu konieczne jest pokrycie tego rowu. Urząd miasta twierdzi, że mam zrobić to na własny koszt, mimo że sam rów jest dla mnie utrudnieniem i kłopotem. Czy mogę żądać dofinansowania od strony UM?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolony z udzielonej mi odpowiedzi. W mojej sprawie skorzystałem już z wcześniejszych wizyt (na żywo), ale tak wyczerpującej informacji wyjaśniającej jaką otrzymałem na portalu ePorady24 nigdzie nie otrzymałem. Bardzo treściwie, same konkrety bez zbędnego skupiania się na drobnych detalach. 
Dariusz, 52 lata
Bardzo szybko i sprawnie, polecam :)
Jolanta
W bardzo szybki i skuteczny sposób dostałam odpowiedź na moje pytanie.
Grażyna
Dziękuję za konkretną odpowiedź. Na pewno będzie pomocna.
Anna, 62 lata, tłumacz
Bardzo szczegółowe wyjaśnienia w krótkim terminie.
Jolanta
Jestem zadowolony ze szczegółowych informacji. Są podparte paragrafami i zawierają istotę prawną. Chociaż zwykłym ludziom , takim jak ja czasem jest potrzebna odpowiedź -tak lub nie. Wtedy się nie gubią w tym wszystkim. Jednak zawsze istnieje u Państwa możliwość zadania, dodatkowego pytania. Jest to bardzo potrzebne. Jesteście Profesjonalni. Dziękuję!
Krzysztof
Sprawna obsługa, łatwa dostępność i krótki termin odpowiedzi.
Maria, 51 lat, praca biurowa
Opinia była rzeczowa i na temat zadany w pytaniu.
Jacek, prezes, 65 lat
Precyzyjna porada, super napisana, jasna i czytelna :)
Dominika, 28 lat
Informacja z komentarzem jest bardzo wyczerpujaca. Skierowala mnie w dobrym kierunku. Podparla filarami prawa. Dziekuje
Joanna, 58 lat

Jeśli rów leżący na Pani działce nie jest rowem melioracyjnym w rozumieniu ustawy prawo wodne – czyli nie jest zaliczony do melioracji szczegółowej, nie podlega pod ustawę Prawo wodne. Zgodnie z treścią art. 77 Prawa wodnego:

„1. Utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej – do tej spółki.

 2. Jeżeli obowiązek, o którym mowa w ust. 1, nie jest wykonywany, organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego ustala, w drodze decyzji, proporcjonalnie do odnoszonych korzyści przez właścicieli gruntu, szczegółowe zakresy i terminy jego wykonywania”.

Gdyby rów melioracyjny był urządzeniem melioracji wodnych szczegółowych, to jego utrzymanie w należytym stanie byłoby Pana obowiązkiem.

Nierealizowanie obowiązku nałożonego decyzją może być egzekwowane w trybie przewidzianym ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, a więc w skrajnym przypadku tzw. wykonaniem zastępczym. Organ egzekucyjny upoważnia wierzyciela do wykonania obowiązku za dłużnika (np. udrożnienia rowu), a opłatą za to wykonanie zastępcze obarcza się dłużnika.

Z kolei art. 64b Prawa wodnego stanowi, że: „w przypadku nienależytego utrzymywania urządzenia wodnego, powodującego zmianę jego funkcji lub szkodliwe oddziaływanie na grunty, organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego może, w drodze decyzji, nakazać przywrócenie poprzedniej funkcji urządzenia wodnego lub likwidację szkód, określając warunki i termin wykonania tych czynności”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Musiałoby tu jednak nastąpić nienależyte utrzymywanie urządzenia wodnego, które powoduje szkodliwe jego oddziaływanie na grunty.

Rów melioracyjny jest urządzeniem melioracji wodnych szczegółowych wtedy, gdy służy melioracji wodnej, a więc regulacji stosunków wodnych w celu polepszenia zdolności produkcyjnej gleby, ułatwienia jej uprawy oraz ochrony użytków rolnych przed powodziami (art. 73 ust. 1 pkt 1w zw. z art. 73 ust. 1 tiret pierwsze oraz art. 70 ust. 1 Prawa wodnego).

Jeśli rów nie jest zaliczony do ww. kategorii, nie podlega przepisom Prawa wodnego w zakresie obowiązków związanych z eksploatacją oraz utrzymaniem tych urządzeń, zatem także przepisom o sankcjach za naruszenie stosownych przepisów w tym zakresie.

Tym bardziej nie ma możliwości, aby zmusić Pana do przykrywania go na własny koszt. Może Pan natomiast wnioskować o pokrycie kosztów takiej inwestycji, ale także nie inaczej niż na zasadzie uznania, skoro rów nie jest ani własnością miasta, ani spółki wodnej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »