Kategoria: Zgłoszenie, pozwolenie, procedury

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rów na działce budowlanej a pozwolenie na budowę

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-09-04

Kupiłam działkę budowlaną, przez która na mapkach na samym środku przebiegał rów. W rzeczywistości rowu tam nie ma, rolnicy dawno go rozkopali. Spółki wodne na moją prośbę napisały do starostwa, że rów nie istnieje – potrzebowałam tego do pozwolenia na budowę. Tymczasem pani w starostwie życzy sobie opinii, że „rów jest zbędny i nie ma potrzeby go odtwarzać” – takiego podpisu spółki nie chcą wystawić. Co ja mam robić? Spór opóźnia mi start budowy, czy brak podpisu spółek wodnych faktycznie jest taką przeszkodą?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolony z udzielonej mi odpowiedzi. W mojej sprawie skorzystałem już z wcześniejszych wizyt (na żywo), ale tak wyczerpującej informacji wyjaśniającej jaką otrzymałem na portalu ePorady24 nigdzie nie otrzymałem. Bardzo treściwie, same konkrety bez zbędnego skupiania się na drobnych detalach. 
Dariusz, 52 lata
Bardzo szybko i sprawnie, polecam :)
Jolanta
W bardzo szybki i skuteczny sposób dostałam odpowiedź na moje pytanie.
Grażyna
Dziękuję za konkretną odpowiedź. Na pewno będzie pomocna.
Anna, 62 lata, tłumacz
Bardzo szczegółowe wyjaśnienia w krótkim terminie.
Jolanta
Jestem zadowolony ze szczegółowych informacji. Są podparte paragrafami i zawierają istotę prawną. Chociaż zwykłym ludziom , takim jak ja czasem jest potrzebna odpowiedź -tak lub nie. Wtedy się nie gubią w tym wszystkim. Jednak zawsze istnieje u Państwa możliwość zadania, dodatkowego pytania. Jest to bardzo potrzebne. Jesteście Profesjonalni. Dziękuję!
Krzysztof
Sprawna obsługa, łatwa dostępność i krótki termin odpowiedzi.
Maria, 51 lat, praca biurowa
Opinia była rzeczowa i na temat zadany w pytaniu.
Jacek, prezes, 65 lat
Precyzyjna porada, super napisana, jasna i czytelna :)
Dominika, 28 lat
Informacja z komentarzem jest bardzo wyczerpujaca. Skierowala mnie w dobrym kierunku. Podparla filarami prawa. Dziekuje
Joanna, 58 lat

Przepisy nie wymagają oświadczenia o określonej treści. Ani takiego jaki Pani zaniosła, ani takiego, jakie życzy sobie pani w starostwie.

Starostwo ma 30 dni na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę i wszystkie dokumenty prawem przewidziane Pani zaniosła – więc proszę napisać im pismo ponaglające stwierdzające, że posiadają dokumenty niezbędne do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Łącznie z oświadczeniem, że spółka wodna nie posiada rowu na działce, a jedyne, co jest niezgodne, to stan mapy.

Zgodnie z art. 34 ust. 3 pkt 1 Prawa budowlanego projekt budowlany winien zawierać m.in. projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie, obejmujący: określenie granic działki lub terenu. Organ administracji wydający pozwolenie na budowę nie ma podstaw prawnych, by kwestionować treść mapy do celów projektowych, za którą odpowiedzialne są osoby uprawnione.

Ustawodawca tak ukształtował bowiem przebieg tego rodzaju postępowania administracyjnego, że odpowiedzialność za szczegółowe rozwiązania zawarte w projekcie budowlanym spoczywa na autorze projektu oraz osobach dokonujących odpowiednich sprawdzeń i uzgodnień. Dlatego też osoby te muszą legitymować się stosownymi uprawnieniami w swoich dziedzinach. Natomiast rola organów architektoniczno-budowlanych w tym zakresie jest ściśle określona w przepisach Prawa budowlanego i to projektant ma obowiązek opracować projekt zgodnie z prawem i zasadami wiedzy technicznej, zapewnić w jego opracowaniu udział osób posiadających uprawnienia do projektowania w odpowiedniej specjalności oraz zapewnić sprawdzenie projektu pod względem zgodności z przepisami przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń.

Na podstawie art. 35 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego organy badają zgodność z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, projektu zagospodarowania działki lub terenu.

Jeśli organ wyda decyzję negatywną, to zostanie ona uchylona przez organ wyższej instancji. Proszę wycofać projekt i złożyć nowy, ostatecznie całkowicie wycofać wniosek i złożyć nowy.

Drugą opcją jest dokonanie zmiany na mapach – ale jest to moim zdaniem zbyteczne.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »