Wygaśnięcie pozwolenia na budowę wydanego na poprzedniego właściciela

Miesiąc temu zakupiliśmy wspólnie z mężem grunt. Poprzedni właściciel miał już wydane warunki zabudowy, które na nas scedował. Jak się jednak okazało, nie wspomniał o tym, że na podstawie warunków zabudowy zostało mu wydane rok wcześniej pozwolenie na budowę. W akcie notarialnym kupna nie ma o tym wzmianki, jest informacja, że dla gruntu nie są wydane żadne decyzje. Problem w tym, że gmina oraz starostwo nie chcą uznać przepisania warunków, gdyż zostały „skonsumowane”. Poprzedni właściciel za przepisanie pozwolenia zażądał okrągłej sumki. Co możemy w tej sytuacji zrobić? Byliśmy przekonani, że kupujemy działkę z możliwością zabudowy. Czy można „wygasić” pozwolenie wydane na poprzedniego właściciela?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wygaśnięcie pozwolenia na budowę wydanego na poprzedniego właściciela

Wniosek o wygaśnięcie decyzji z powodu utraty prawa do dysponowania nieruchomością przez poprzedniego właściciela

Sprawa nie jest skomplikowana, ale jednocześnie nie koniecznie jest prosta do wyegzekwowania. Nie wiem, czy opłaca się Państwu przenosić na siebie starą decyzję o pozwoleniu na budowę, albowiem niekoniecznie będzie Wam odpowiadał budynek starego właściciela. Zmiany w projekcie mogą okazać się równie kosztowne co całkiem nowy projekt, albo wyższe niż gotowy projekt.

Materialnoprawną podstawę przeniesienia decyzji pozwolenia stanowi art. 40 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118 ze zm.), zgodnie z którym organ, który wydał decyzję określoną w art. 28, jest obowiązany, za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innego podmiotu, jeżeli przyjmuje on wszystkie warunki zawarte w tej decyzji oraz złoży oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2. Stronami w postępowaniu o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę lub o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych są jedynie podmioty, pomiędzy którymi ma być dokonane przeniesienie decyzji.

Mogą Państwo wnieść o wygaśnięcie decyzji z powodu utraty prawa do dysponowania nieruchomością przez poprzedniego właściciela – inwestora. Utrata prawa do dysponowania nieruchomością oznacza, że nowy właściciel nieruchomości może uzyskać nowe pozwolenie na budowę, skoro poprzednie – na skutek utraty prawa do gruntu przez poprzedniego inwestora – stało się bezprzedmiotowe. W jednym z wyroków NSA stwierdził, że brak jest podstaw prawnych do uznania, iż fakt posiadania pozwolenia na budowę na określonej nieruchomości przez jeden podmiot stoi na przeszkodzie udzieleniu pozwolenia na budowę na tej samej nieruchomości innemu podmiotowi.

Niektóre sądy wskazują, że można stwierdzić wygaśnięcie pozwolenia na budowę, jeśli pierwotny inwestor utracił prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wygaśnięcie starego pozwolenia na budowę otworzyłoby drogę do uzyskania nowego. Jednak także i w tym przypadku można spotkać przeciwne poglądy sądów i doktryny.

Inwestor może również złożyć wniosek o uchylenie pozwolenia na budowę w części, na podstawie art. 155 K.p.a. (uchylenie i zmiana decyzji tworzącej prawa dla strony).

Jednak wszystkie te procedury wiążą się z zabiegami i kosztami, choć może nie tak wielkimi.

Warto po pierwsze wezwać sprzedającego do obniżenia ceny z powodu istnienia decyzji o pozwoleniu na budowę, albo opcjonalnie zażądać usunięcia decyzji z obrotu prawnego pod rygorem odstąpienia od umowy.

Zatajenie przed Państwem faktu posiadania pozwolenia na budowę to wada fizyczna sprzedawanej nieruchomości i mają Państwo wszelkie prawa wynikające z rękojmi: żądanie obniżenia ceny, odstąpienia od umowy. Proszę jednak wystosować pismo do sprzedającego z wyraźnymi żądaniami w zależności od Państwa decyzji.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »