Kategoria: Zgłoszenie, pozwolenie, procedury

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wygaśnięcie pozwolenia na budowę wydanego na poprzedniego właściciela

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-09-08

Miesiąc temu zakupiliśmy wspólnie z mężem grunt. Poprzedni właściciel miał już wydane warunki zabudowy, które na nas scedował. Jak się jednak okazało, nie wspomniał o tym, że na podstawie warunków zabudowy zostało mu wydane rok wcześniej pozwolenie na budowę. W akcie notarialnym kupna nie ma o tym wzmianki, jest informacja, że dla gruntu nie są wydane żadne decyzje. Problem w tym, że gmina oraz starostwo nie chcą uznać przepisania warunków, gdyż zostały „skonsumowane”. Poprzedni właściciel za przepisanie pozwolenia zażądał okrągłej sumki. Co możemy w tej sytuacji zrobić? Byliśmy przekonani, że kupujemy działkę z możliwością zabudowy. Czy można „wygasić” pozwolenie wydane na poprzedniego właściciela?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolony z udzielonej mi odpowiedzi. W mojej sprawie skorzystałem już z wcześniejszych wizyt (na żywo), ale tak wyczerpującej informacji wyjaśniającej jaką otrzymałem na portalu ePorady24 nigdzie nie otrzymałem. Bardzo treściwie, same konkrety bez zbędnego skupiania się na drobnych detalach. 
Dariusz, 52 lata
Bardzo szybko i sprawnie, polecam :)
Jolanta
W bardzo szybki i skuteczny sposób dostałam odpowiedź na moje pytanie.
Grażyna
Dziękuję za konkretną odpowiedź. Na pewno będzie pomocna.
Anna, 62 lata, tłumacz
Bardzo szczegółowe wyjaśnienia w krótkim terminie.
Jolanta
Jestem zadowolony ze szczegółowych informacji. Są podparte paragrafami i zawierają istotę prawną. Chociaż zwykłym ludziom , takim jak ja czasem jest potrzebna odpowiedź -tak lub nie. Wtedy się nie gubią w tym wszystkim. Jednak zawsze istnieje u Państwa możliwość zadania, dodatkowego pytania. Jest to bardzo potrzebne. Jesteście Profesjonalni. Dziękuję!
Krzysztof
Sprawna obsługa, łatwa dostępność i krótki termin odpowiedzi.
Maria, 51 lat, praca biurowa
Opinia była rzeczowa i na temat zadany w pytaniu.
Jacek, prezes, 65 lat
Precyzyjna porada, super napisana, jasna i czytelna :)
Dominika, 28 lat
Informacja z komentarzem jest bardzo wyczerpujaca. Skierowala mnie w dobrym kierunku. Podparla filarami prawa. Dziekuje
Joanna, 58 lat

Sprawa nie jest skomplikowana, ale jednocześnie nie koniecznie jest prosta do wyegzekwowania. Nie wiem, czy opłaca się Państwu przenosić na siebie starą decyzję o pozwoleniu na budowę, albowiem niekoniecznie będzie Wam odpowiadał budynek starego właściciela. Zmiany w projekcie mogą okazać się równie kosztowne co całkiem nowy projekt, albo wyższe niż gotowy projekt.

Materialnoprawną podstawę przeniesienia decyzji pozwolenia stanowi art. 40 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118 ze zm.), zgodnie z którym organ, który wydał decyzję określoną w art. 28, jest obowiązany, za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innego podmiotu, jeżeli przyjmuje on wszystkie warunki zawarte w tej decyzji oraz złoży oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2. Stronami w postępowaniu o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę lub o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych są jedynie podmioty, pomiędzy którymi ma być dokonane przeniesienie decyzji.

Mogą Państwo wnieść o wygaśnięcie decyzji z powodu utraty prawa do dysponowania nieruchomością przez poprzedniego właściciela – inwestora. Utrata prawa do dysponowania nieruchomością oznacza, że nowy właściciel nieruchomości może uzyskać nowe pozwolenie na budowę, skoro poprzednie – na skutek utraty prawa do gruntu przez poprzedniego inwestora – stało się bezprzedmiotowe. W jednym z wyroków NSA stwierdził, że brak jest podstaw prawnych do uznania, iż fakt posiadania pozwolenia na budowę na określonej nieruchomości przez jeden podmiot stoi na przeszkodzie udzieleniu pozwolenia na budowę na tej samej nieruchomości innemu podmiotowi.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Niektóre sądy wskazują, że można stwierdzić wygaśnięcie pozwolenia na budowę, jeśli pierwotny inwestor utracił prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wygaśnięcie starego pozwolenia na budowę otworzyłoby drogę do uzyskania nowego. Jednak także i w tym przypadku można spotkać przeciwne poglądy sądów i doktryny.

Inwestor może również złożyć wniosek o uchylenie pozwolenia na budowę w części, na podstawie art. 155 K.p.a. (uchylenie i zmiana decyzji tworzącej prawa dla strony).

Jednak wszystkie te procedury wiążą się z zabiegami i kosztami, choć może nie tak wielkimi.

Warto po pierwsze wezwać sprzedającego do obniżenia ceny z powodu istnienia decyzji o pozwoleniu na budowę, albo opcjonalnie zażądać usunięcia decyzji z obrotu prawnego pod rygorem odstąpienia od umowy.

Zatajenie przed Państwem faktu posiadania pozwolenia na budowę to wada fizyczna sprzedawanej nieruchomości i mają Państwo wszelkie prawa wynikające z rękojmi: żądanie obniżenia ceny, odstąpienia od umowy. Proszę jednak wystosować pismo do sprzedającego z wyraźnymi żądaniami w zależności od Państwa decyzji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »