Zmiana przeznaczenia budynku gospodarczego na letniskowy

• Data: 2023-04-21 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Kupiłem działkę rolną o powierzchni 7300 m2, na której poprzedni właściciel wybudował drewniany domek o wymiarach 7,2 x 4,8 x 4,8 m. Posiadał warunki na budowę zabudowy zagrodowej w gospodarstwie rolnym (budynek mieszkalny i budynek gospodarczy). Wybudował na zgłoszenie tylko budynek gospodarczy (wyglądający na letniskowy) przeznaczony do przechowywania narzędzi. Jak zmienić przeznaczenie budynku gospodarczego na letniskowy? Czy jest konieczne wyłączenie gruntu z produkcji rolnej? Dodam, że nie jestem rolnikiem.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zmiana przeznaczenia budynku gospodarczego na letniskowy

Zakup nieruchomości rolnej

Zacznijmy od tego, że z opisu wynika, że kupił Pan siedlisko. Kwestia nabycia nieruchomości rolnych uregulowana jest ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego. Owa ustawa wprowadza bezwzględny zakaz nabywania nieruchomości rolnych przez podmioty nieposiadające statusu rolnika indywidualnego (z wyjątkami przewidzianymi w ustawie) i to art. 2a ustawy wskazuje, kto może być nabywcą nieruchomości rolnej.

Natomiast, jeśli działka rolna nie przekracza 1 ha, to może ją nabyć również osoba, która nie jest rolnikiem. W konsekwencji ma prawo nabyć działkę siedliskową o powierzchni do 1 ha, ale jeżeli dla siedliska zostały wydane warunki zabudowy i rolnik, który je uzyskał, sprzedał działkę osobie, która nie jest rolnikiem, albo sprzedał siedlisko zabudowane właśnie zabudową siedliskową, to niestety, ale osoba, która nie jest rolnikiem, nie uzyska ani zgody na zmianę przeznaczenia, ani pozwolenia na budowę czy zgłoszenie.

Konieczność przekształcenia działki rolnej w budowlaną

Aby na działce siedliskowej mogły znajdować się obiekty niezwiązane z zabudową siedliskową, a tak naprawdę, żeby na działce siedliskowej osoba niebędąca rolnikiem mogła cokolwiek budować, w tym zmieniać przeznaczenie, należy ją przekształcić w działkę budowlaną, co wymaga jej odrolnienia. Skuteczność tego procesu zależy zaś od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – gdy go nie ma od warunków zabudowy.

Zabudowania na nabytej przez Pana działce wybudowano z całą dozą prawdopodobieństwa w ramach zabudowy zagrodowej, która umożliwia budowę budynków bez przekwalifikowania gruntu. To jednak powoduje, że również przebudowa, w tym zmiana przeznaczenia, możliwa jest tylko w ramach zabudowy zagrodowej, a ta zaś dostępna jest tylko i wyłącznie dla rolnika niezależnie od wielkości działki (nawet poniżej 1 ha). Tym samym, aby – nie będąc rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne – dokonać przebudowy i zmiany przeznaczenia, musi Pan przekwalifikować działkę na budowlaną.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »