Indywidualne porady prawne
Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-03-18 • Aktualizacja: 2022-05-23
Od 1994 r. mieszkamy z rodzicami w domu, bez formalnego zakończenia budowy. Jesteśmy w posiadaniu planów budynku, a pozwolenie na budowę jest z 1990 r. Wszystkie przyłącza (woda, gaz, prąd, kominy) zostały wykonane miedzy 1992 a 1994 r. i zatwierdzone protokołami przez odpowiednie instytucje. Niestety przez zaniedbania nie zakończyliśmy budowy i nie został zrobiony odbiór. Na chwilę obecną, nie posiadamy dziennika budowy, został prawdopodobnie u kierownika budowy, a ten od wielu lat nie żyje. Chcielibyśmy mieszkać w tym domu legalnie. Dom jest bezpieczny i zadbany. Co trzeba zrobić aby zalegalizować mieszkanie w domu bez odbioru przez PINB?
Budowa została zakończona przed 1995 r., ale nie zgłoszono jej zakończenia i przystąpiono do użytkowania budynku.
Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą – Prawo budowlane, jej artykułem 54 – do użytkowania obiektu budowlanego, na budowę którego wymagane jest pozwolenie na budowę albo zgłoszenie budowy, można co do zasady przystąpić po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. Inwestor, zamiast dokonania zawiadomienia o zakończeniu budowy, może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.
Jednak jeśli nie mają Państwo dziennika budowy, konieczne będzie zgłoszenie tego faktu albo odtworzenie go. Jest to praktycznie niemożliwe, a po 2 latach od ostatniego wpisu – decyzja o pozwoleniu na budowę wygasła.
Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane – decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 2 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż dwa lata.
Zobacz też: Zgubiony dziennik budowy co robić
Wygaśnięcie pozwolenia na budowę następuje z mocy prawa, o czym świadczy zwrot „decyzja wygasa”, a w trybie art. 162 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (K.p.a.) następuje jedynie stwierdzenie jej wygaśnięcia. Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy, a pracami tymi są: wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie, wykonanie niwelacji terenu, zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową obiektów tymczasowych i wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budynku (art. 41 ust. 1 i ust. 2 Prawa budowlanego).
Dziennik budowy jest urzędowym dokumentem przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności mających miejsce w toku wykonywania robót (art. 45 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane). Stanowi część dokumentacji budowy (zobacz art. 3 pkt 13 Prawa budowlanego). Oznacza to przede wszystkim, że zapisy wprowadzone do niego mogą być przedmiotem dowodu w postępowaniu sądowym i administracyjnym.
Na podstawie § 9 „do dokonywania wpisów w dzienniku budowy są uprawnieni:
1) inwestor,
2) inspektorzy nadzoru inwestorskiego,
3) projektant,
4) kierownik budowy i kierownicy robót budowlanych,
5) osoby wykonujące czynności geodezyjne na terenie budowy,
6) użytkownik w wypadku realizacji obiektu w systemie zastępstwa inwestycyjnego,
7) przedstawiciel banku kredytującego budowę obiektu,
8) pracownicy organów nadzoru budowlanego i innych organów uprawnionych do kontroli przestrzegania przepisów na budowie (np. państwowy inspektor sanitarny, zobacz art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej; t. jedn.: Dz. U. 2006 r. Nr 122 poz. 851)”.
Zgodnie z brzmieniem art. 103 ustawy – Prawo budowlane z 1994 roku (weszła w życie 1 stycznia 1995 r.):
„1. Do spraw wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy, a niezakończonych decyzją ostateczną, stosuje się przepisy ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Przepisu art. 48 nie stosuje się do obiektów, których budowa została zakończona przed dniem wejścia w życie ustawy lub w stosunku do których przed tym dniem zostało wszczęte postępowanie administracyjne. Do takich obiektów stosuje się przepisy dotychczasowe.
3. Właściwość organów do załatwiania spraw, o których mowa w ust. 1, określa się na podstawie przepisów ustawy”.
Przeczytaj też: Odbiór domu bez prądu
Jeśli uda się Państwu wykazać zakończenie budowy do 1995 r., wystarczy pozwolenie na użytkowanie. Wniosek w sprawie udzielenia pozwolenia na użytkowanie składa się do właściwego organu (powiatowego inspektora nadzoru budowlanego lub wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego). Do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:
W wypadku braku dziennika budowy, w sytuacji ubiegania się o pozwolenie na użytkowanie obiektu budowlanego, w celu udokumentowania określonych faktów należy przeprowadzić postępowanie dowodowe w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego – w celu ustalenia jego treści można dopuścić inne dowody (zob. art. 75 § 1 K.p.a.). Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności dowodem mogą być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz oględziny. Sformułowanie „w szczególności” oznacza, że nie jest to zamknięte wyliczenie środków dowodowych dopuszczalnych w postępowaniu administracyjnym. Dopuszczalne są zatem również inne środki dowodowe nienazwane, jeżeli mogą przyczynić się do wykrycia prawdy obiektywnej, np. opinie instytutu naukowo-badawczego, plany, mapy, filmy, zdjęcia, taśmy nagrań itp.
Muszę uprzedzić, że przed Państwem stoi niełatwe zadanie – zgromadzenie całej dokumentacji nie będzie ani proste, ani tanie.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):