• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Dom jednorodzinny został wybudowany i wykończony zgodnie z pozwoleniem z 2008 r. Prace zakończono w 2009 r. Posiadamy wszystkie dokumenty niezbędne do zawiadomienia o zakończeniu budowy powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, łącznie z oświadczeniem kierownika budowy. Brakuje nam przyłącza wodociągowego z powodu braku uzbrojenia w ulicy. Gmina w warunkach dotyczących przyłącza nakazuje nam wybudować sieć wodociągową w ulicy na własny koszt i po jej odebraniu przenieś własność na jej rzecz. Ponieważ jest to duży wydatek, nie jesteśmy w stanie wyłożyć takiej gotówki. Co w takim wypadku z kontynuacją prac? Czy można taki budynek zgłosić do odbioru?
Do zawiadomienia o zakończeniu prac budowlanych należy dołączyć:
Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy Prawo budowlane (P.b.) – obiekt budowlany należy projektować i budować w sposób zapewniający m.in. warunki użytkowe zgodne z przeznaczeniem obiektu, w szczególności w zakresie zaopatrzenia w wodę, czy usuwanie ścieków, zatem sporny budynek bez wykonania przyłącza wodociągowego oraz części sieci wodociągowej nie mógłby być użytkowany zgodnie z jego przeznaczeniem, ponieważ nie zostały zapewnione warunki zaopatrzenia obiektu w wodę.
W przypadku budowy domu jednorodzinnego, zgodnie z art. 33 ust. 1 P.b. – pozwolenie na budowę dotyczy całego zamierzenia inwestycyjnego. Decyzja w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę – jak wynika z przepisu art. 35 ust. 1 P.b. – może być wydana przez organ architektoniczno-budowlany po uprzednim jego sprawdzeniu w zakresie w tym przepisie wskazanym. Po sprawdzeniu i ustaleniu kompletności projektu budowlanego zgodnie z wymogami wynikającymi z art. 32 i art. 34 Prawa budowlanego, jeżeli spełnione zostaną wymagania, o których wyżej mowa, właściwy organ architektoniczno-budowlany, zgodnie z art. 35 ust. 4, nie może odmówić wydania pozytywnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwoleniu na budowę.
Później przerzucono całą odpowiedzialność za zgodność na projektantów.
Zobacz też: Oświadczenie o braku możliwości przyłączenia do sieci wodociągowej
Zatwierdzenie projektu obejmuje całe zamierzenie inwestycyjne, w tym budowę spornego odcinka sieci wodociągowej, zaś pozwolenie na budowę nie wymienia wszystkich etapów, bez których wszak trudno byłoby uznać całe przedsięwzięcie za sfinalizowane.
Przepis art. 33 ust. 1 zdanie pierwsze P.b. zawiera zasadę, iż pozwolenie na budowę dotyczy całego zamierzenia budowlanego. Od zasady tej są jednak wyjątki, o czym świadczy dalsza część tego przepisu. Za wyjątki należy też uznać sposób realizacji przyłączy, regulowany przepisem art. 29a P.b. Przyłącza nie muszą być objęte decyzją o pozwoleniu na budowę zasadniczego obiektu.
Zgodnie z art. 15 ust. 1-4 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U z 2006 r. Nr 123, poz. 858 ze zm.; dalej „u.z.w.”) – przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane zapewnić budowę urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, ustalonych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji, o którym mowa w art. 21 ust. 1 u.z.w.
W ustawie tej wskazuje się, że realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.
Zgodnie definicją przyłącze kanalizacyjne to odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej (art. 2 pkt 5 u.z.w.).
Sieć zdefiniowano jako przewody wodociągowe lub kanalizacyjne wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi dostarczana jest woda lub którymi odprowadzane są ścieki, będące w posiadaniu przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.
Wniosek zapewne obejmował m.in. żądanie udzielenia pozwolenia na budowę „przyłącza wodociągowego z odcinkiem sieci”. Ponadto zapewne projekt zagospodarowania działki uwzględniał realizację tego zamierzenia. Z kolei projekt budowlany składał się m.in. z części poświęconej budowie odcinka sieci wodociągowej, przyłącza wody i kanalizacji.
Obecnie należałoby zmienić zagospodarowanie działki i rozwiązanie techniczne w zakresie dostarczenia wody do budynku.
Zgodnie z przepisami art. 29a w związku z art. 29 ust. 1 pkt 20 i art. 30 ust. 1 pkt 1a P.b. – budowa przyłączy może być realizowana albo w trybie zgłoszeniowym, albo w trybie odrębnych przepisów regulujących dostarczanie energii, wody, ciepła itd. Możliwość realizacji przyłączy w tych odrębnych trybach oznacza, że nie muszą one być objęte decyzją o pozwoleniu na budowę zasadniczego obiektu. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 34 ust. 3 pkt 3 P.b., inwestor ma obowiązek załączenia do projektu budowlanego oświadczeń właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, ciepła, wody, gazu oraz o warunkach przyłączenia obiektu do odpowiednich sieci.
Zgodnie z przepisem art. 57 P.b. dopiero na etapie wydania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie (czy zgłoszenia zakończenia) dochodzi do sprawdzenia, czy obiekt nadaje się do użytkowania, w tym – czy doszło do odbioru wykonanych przyłączy (art. 57 ust. 1 pkt 6 P.b.). Brak jest natomiast wymogu, by przyłącza były realizowane łącznie z obiektem budowlanym lub stanowiły inwestycję wyprzedzającą tę budowę.
Budynek bez przyłączy nie zostanie odebrany. Można próbować wnioskować o zezwolenie w przypadku oddawania tylko części budynku do użytku. Jednak obawiam się, że to nie przejdzie z uwagi na mieszkaniowy charakter inwestycji. Inne rozwiązanie to na przykład wybudowanie studni głębinowej, która mogłaby rozwiązać problem dostawy wody, o ile dopuszcza taką inwestycję plan zagospodarowania. Należy bowiem wskazać, że niekiedy plan dopuszcza do czasu wybudowania sieci wodociągowej, na terenach z jej brakiem, budowę studni indywidualnych.
Pani Marta kupiła działkę na obrzeżach miasta, z myślą o budowie wymarzonego domu. Prace budowlane poszły sprawnie, jednak kiedy przyszedł czas na odbiór budynku, okazało się, że w ulicy nie ma jeszcze sieci wodociągowej. Gmina zażądała od niej sfinansowania budowy wodociągu na własny koszt, co znacznie przekraczało jej możliwości finansowe. Bez dostępu do wody nie mogła zgłosić budynku do odbioru, mimo że wszystkie inne formalności były dopięte na ostatni guzik.
Pan Tomasz, właściciel domu w niewielkiej miejscowości, przez kilka lat korzystał z tymczasowego zbiornika na wodę, czekając aż gmina rozbuduje infrastrukturę. Choć dom był gotowy do zamieszkania, urząd odmówił odbioru, tłumacząc to brakiem przyłącza wodociągowego i ryzykiem, jakie wiąże się z użytkowaniem obiektu bez dostępu do wody pitnej. Dopiero po wybudowaniu własnej studni głębinowej, która spełniała lokalne przepisy, udało mu się zakończyć proces odbioru.
Państwo Kowalscy, budując swój dom, napotkali na podobny problem — na etapie projektowania zakładali podłączenie do przyszłej sieci wodociągowej, która jednak nie powstała na czas. Rozważali możliwość czasowego odbioru budynku bez pełnej infrastruktury, ale urząd jasno wskazał, że bez zapewnienia stałego dostępu do wody, dom nie spełnia podstawowych warunków użytkowych. Ostatecznie zdecydowali się na zmianę projektu zagospodarowania działki i wykonanie tymczasowego ujęcia wody, co pozwoliło im zakończyć budowę zgodnie z prawem.
Brak przyłącza wodociągowego uniemożliwia skuteczne zgłoszenie budynku do odbioru, nawet jeśli wszystkie pozostałe prace zostały zakończone zgodnie z pozwoleniem na budowę. Przepisy jasno wskazują, że dom musi spełniać warunki użytkowe, a dostęp do wody jest jednym z podstawowych wymogów. Choć istnieją alternatywne rozwiązania, jak studnia głębinowa, każdorazowo trzeba je dostosować do lokalnych planów zagospodarowania i uzgodnić z urzędem. Inwestorzy stający przed takim problemem powinni jak najwcześniej przeanalizować możliwości techniczne i prawne, by uniknąć przedłużających się procedur i dodatkowych kosztów.
Jeżeli masz wątpliwości dotyczące odbioru budynku, braku przyłączy lub innych formalności budowlanych, skorzystaj z naszej porady online. Prześlij swoje pytanie, a nasi prawnicy przeanalizują Twoją sytuację i przygotują indywidualną odpowiedź, dostosowaną do Twoich potrzeb. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu — pomożemy Ci bezpiecznie przejść przez skomplikowane przepisy i procedury.
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika