Zmiana budynku jednorodzinny na wielorodzinny

• Autor: Marcin Sądej

Czy zmiana z budynku mieszkalnego na budynek mieszkalny wielorodzinny jest zmianą sposobu użytkowania w świetle obowiązujących przepisów prawa?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zmiana budynku jednorodzinny na wielorodzinny

Zmiana sposobu przeznaczenia budynku - procedury

Kwestie zmiany sposobu przeznaczenia budynku reguluje ustawa prawo budowlane. Zgodnie z art. 71 tejże ustawy przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń. Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.

W pytaniu wskazał Pan, że wydano zgodę na rozbudowę budynku mieszkalnego bez doprecyzowania, czy chodzi o budynek jednorodzinny, czy wielorodzinny. Uważam zatem, że jeżeli obecny budynek (lub efekt końcowy prac budowlanych) będzie można uznać za budynek mieszkalny wielorodzinny, nie powstanie konieczność zgłoszenia zmiany przeznaczenia. Jeżeli natomiast okaże się, że aktualny budynek jest np. budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, a w planie ma on stać się wielorodzinnym, powstanie obowiązek zawiadomienia właściwego organu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Trzeba zatem sięgnąć do definicji budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Niestety nie odnajdziemy wyjaśnienia, czym jest budynek mieszkalny wielorodzinnym ani w ustawie Prawo budowlane, ani też w innych aktach wykonawczych. Należy jednak zaznaczyć, że prawo budowlane określa, czym jest budynek mieszkalny jednorodzinny. W konsekwencji na zasadzie przeciwności należy przyjąć, że budynek który nie spełnia wymogów budynku jednorodzinnego jest budynkiem wielorodzinnym.

W świetle art. 3 pkt. 2a Prawa budowlanego budynkiem jednorodzinnym jest budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

W konsekwencji zatem każdy budynek mieszkalny inny niż budynek mieszkalny jednorodzinny powinien być kwalifikowany w rozumieniu ustawy jako budynek mieszkalny wielorodzinny, gdyż przepisy nie znają de facto kategorii pośredniej.

Proszę zatem porównać powyższą definicję z warunkami technicznymi budynku. Jeżeli ustali Pan, że istniejący budynek jest mieszkalny wielorodzinny, nie ma potrzeby dokonywania zgłoszenia. Jeżeli jednak nie spełnia ww. wymogów, konieczne będzie dokonanie zmiany.

Zobacz też: Budynek wielorodzinny

Przykłady

W niewielkim mieście pan Marek postanowił przebudować swój dom jednorodzinny, aby wynająć dodatkowe mieszkania studentom. Po dobudowaniu osobnego wejścia i przekształceniu poddasza w osobną kawalerkę, okazało się, że budynek nie spełnia już definicji budynku jednorodzinnego, ponieważ powstały trzy niezależne lokale mieszkalne. W takiej sytuacji wymagane było zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania budynku na wielorodzinny, by wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

 

Pani Anna odziedziczyła parterowy dom po dziadkach i zdecydowała się go rozbudować. Projekt zakładał nadbudowę piętra i utworzenie na każdej kondygnacji osobnych mieszkań na wynajem. Choć początkowo uznała, że wystarczy pozwolenie na rozbudowę, w toku prac budowlanych projektant uświadomił jej, że liczba lokali przekroczy ustawowy limit dla budynku jednorodzinnego. W efekcie konieczne było dokonanie formalnego zgłoszenia zmiany przeznaczenia obiektu na wielorodzinny.

 

Pan Krzysztof, właściciel szeregówki na przedmieściach, planował wydzielić w swoim budynku osobny lokal użytkowy oraz dwa mieszkania na wynajem dla pracowników pobliskiej fabryki. Po konsultacji z architektem okazało się, że takie przekształcenie budynku wykracza poza ramy budynku jednorodzinnego, który dopuszcza maksymalnie dwa lokale mieszkalne. W związku z tym, przed rozpoczęciem prac budowlanych, konieczne było zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania budynku, aby nie narazić się na konsekwencje prawne.

Podsumowanie

Zmiana budynku z jednorodzinnego na wielorodzinny to nie tylko kwestia rozbudowy czy przebudowy, ale przede wszystkim zmiana sposobu jego użytkowania w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Kluczowe znaczenie ma liczba wydzielonych lokali — przekroczenie limitu dwóch mieszkań albo dodanie większego lokalu użytkowego powoduje, że budynek przestaje być traktowany jako jednorodzinny. W takiej sytuacji konieczne staje się zgłoszenie zmiany przeznaczenia obiektu do odpowiedniego organu, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. Dlatego przed podjęciem decyzji o przekształceniu warto dokładnie przeanalizować projekt i skonsultować się ze specjalistą.

Oferta porad prawnych

Jeżeli planujesz przebudowę swojego domu lub zastanawiasz się nad zmianą jego przeznaczenia, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online. Szybko i wygodnie wyjaśnimy, jakie formalności będą Cię dotyczyć, pomożemy ocenić, czy Twoje plany wymagają zgłoszenia lub pozwolenia, a także przygotujemy niezbędne pisma. Dzięki naszym usługom unikniesz błędów i zyskasz pewność, że cała inwestycja przebiegnie zgodnie z przepisami. Skontaktuj się z nami, a zajmiemy się resztą.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marcin Sądej

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie »