Wymiana balustrady w domu wielolokalowym

Mieszkamy w domu wielolokalowym stanowiącym współwłasność. Do naszego lokalu przynależy balkon, który ma metalowe barierki z szerokimi przęsłami. Ze względu na bezpieczeństwo planujemy zdemontować barierki metalowe i zabudować balkon barierkami drewnianymi. Czy na wymianę balustrady musimy mieć zgodę wszystkich współwłaścicieli budynku? Czy będzie potrzebne pozwolenie na budowę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wymiana balustrady w domu wielolokalowym

Zgoda wspólnoty na wymianę balustrady

Zasadniczo uznaje się, że balkon przynależy do lokalu, a w skład nieruchomości wspólnej mogą wchodzić tylko takie elementy, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli wyodrębnionych lokali (art. 3 ust. 2 ustawy o wł. lokali).

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 7 marca 2008 r. (OSNC 2009/4/51) uznał, iż elementy architektoniczne konstrukcji balkonu, które są trwale połączone z bryłą budynku i usytuowane są na ogół na zewnątrz w stosunku do przestrzeni wykorzystywanych do wyłącznego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych przez osoby zamieszkujące w lokalu powinny być już zakwalifikowane jako stanowiące nieruchomość wspólną.

Oznacza to, że na wymianę balustrady konieczna będzie zgoda wspólnoty.

Zgodnie z art. 3 pkt 7a Prawa budowlanego przez przebudowę należy rozumieć – wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem elementów charakterystycznych, takich jak kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość, bądź liczba kondygnacji.

Co prawda nie zmieni się kubatura, ani wymiary budynku, ale na zmianę barierki obok zgody wspólnoty będzie potrzebne pozwolenie na budowę.

[SZARY]

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Anna z mężem kupili mieszkanie w przedwojennej kamienicy. Po latach użytkowania balkonowej balustrady zauważyli, że metalowe przęsła są już mocno skorodowane, a przerwy między nimi na tyle szerokie, że obawiali się o bezpieczeństwo bawiącego się na balkonie dziecka. Zaprojektowali więc nowe, drewniane balustrady, ale zanim rozpoczęli prace, skonsultowali się z zarządem wspólnoty. Okazało się, że bez zgody wspólnoty oraz bez uzyskania pozwolenia na budowę, nie mogą przeprowadzić wymiany.

 

Tomasz odziedziczył mieszkanie z dużym balkonem w bloku z lat 70. Z uwagi na nowoczesną aranżację wnętrza postanowił również odmienić wygląd zewnętrzny — wymienić starą, metalową barierkę na przeszkloną, aby dodać bryle budynku lekkości. Planował zamówić ekipę jeszcze przed majówką, ale sąsiad, członek zarządu wspólnoty, uświadomił go, że taka zmiana wymaga zgody większości właścicieli oraz zgłoszenia do urzędu.

 

Barbara, właścicielka lokalu na ostatnim piętrze, zamarzyła o drewnianych balustradach, które lepiej komponowałyby się z zielonym wystrojem jej balkonu. Początkowo myślała, że jako właścicielka lokalu może dowolnie decydować o wyglądzie swojego balkonu. Jednak po rozmowie z prawnikiem dowiedziała się, że balustrada, jako element zewnętrzny budynku, wchodzi w skład nieruchomości wspólnej i bez decyzji wspólnoty oraz pozwolenia na budowę nie może jej wymienić.

Podsumowanie

Choć balkon przynależy do konkretnego lokalu, to balustrada jako jego zewnętrzny element jest częścią nieruchomości wspólnej. Z tego względu, zanim zdecydujemy się na jej wymianę, musimy uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Co więcej, taka zmiana traktowana jest jako przebudowa, która wymaga pozwolenia na budowę. Pominięcie tych formalności może skutkować nie tylko konfliktami z sąsiadami, ale także problemami prawnymi. Warto więc podejść do sprawy z rozwagą i zadbać o dopełnienie wszystkich wymaganych procedur.

Oferta porad prawnych

Jeżeli planujesz wymianę balustrady lub inne prace przy swoim lokalu i masz wątpliwości co do wymaganych zgód czy formalności, skorzystaj z naszych porad prawnych online. Szybko i wygodnie uzyskasz fachową pomoc prawną, dzięki której dowiesz się, jakie kroki podjąć, aby wszystko przebiegło zgodnie z prawem. Nasi eksperci przeanalizują Twoją sytuację i wskażą najlepsze rozwiązania, oszczędzając Twój czas i pomagając uniknąć niepotrzebnych komplikacji.

[KONIEC]

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
2. Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali - Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie »