Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę posadzić tuje przy granicy działki?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2019-09-16

Chcę posadzić tuje zaraz koło płotu oddzielającego dwie działki. Dom sąsiada jest tuż przy granicy i tuje mogą przesłonić jego okna, gdy podrosną. Czy więc mogę je posadzić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Tuje oddziałujące na nieruchomość sąsiednią

Odpowiadając na Pani pytania, wyjaśniam, że generalnie może Pani czynić użytek ze swojej własności w sposób, jaki Pani odpowiada. Zatem na swojej działce może Pani posadzić tuje. Nie ma ku temu bezpośrednio przeciwwskazań typu np. konieczność pozostawienia fragmentu gruntu przy granicy w ogóle niezagospodarowanego czy coś takiego.

Natomiast istnieje w Kodeksie cywilnym ogólna norma, która mówi, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Jest to konkretnie art. 144 Kodeksu.

Z przepisu tego wynika, że oddziaływanie pośrednie na nieruchomości sąsiednie czyli jest dopuszczalne, jeśli mieści się w granicach przeciętnej miary. Ingerencje negatywne polegają na przeszkadzaniu w przenikaniu pewnych dóbr z otoczenia, np. światła, powietrza, widoku i jeżeli są ponadprzeciętne mogą zostać ograniczone. Nie oznacza to jednak, że nie ma Pani prawa zagospodarować swojej działki, sadząc tuje, a jedynie, że jeżeli rzeczywiście okazałoby się, że wyrosły i ponadprzeciętnie zacieniają nieruchomość sąsiada, będzie je Pani musiała przycinać i pielęgnować w taki sposób, aby takich ponadprzeciętnych niedogodności nie powodowały. Jeżeli tak by się stało, a Pani nie reagowałaby na prośbę sąsiadów o ich przycięcie, to generalnie sąsiad mógłby domagać się w postępowaniu sądowym nakazania Pani powstrzymania od działania zakłócającego korzystanie z nieruchomości na skutek ograniczenia nasłonecznienia gruntu (por. wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 22 czerwca 1972 r., sygn. akt III CRN 126/72).

Teoretycznie zatem sąd mógłby wówczas nakazać Pani przycięcie ich do jakiegoś poziomu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – klikając w link »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne - ePorady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »