Czy mogę posadzić tuje przy granicy działki?

• Data: 2024-01-29 • Autor: Katarzyna Siwiec

Wielu właścicieli ogrodów zastanawia się, czy i jak sadzenie tuj przy granicy na własnej działce może wpływać na nieruchomość sąsiednią. Warto więc wyjaśnić kwestie prawne związane z korzystaniem z własnej własności oraz ograniczenia wynikające z przepisów Kodeksu cywilnego. Pretekstem do napisania artykułu jest pytanie pani Tamary, która chce posadzić tuje zaraz koło płotu oddzielającego dwie działki. Dom jej sąsiada jest tuż przy granicy i tuje mogą przesłonić jego okna, gdy podrosną. Pyta więc, czy może je posadzić.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy mogę posadzić tuje przy granicy działki?

Tuje oddziałujące na nieruchomość sąsiednią

Odpowiadając na pytanie, wyjaśniam, że generalnie nasza klientka może czynić użytek ze swojej własności w sposób, jaki jej odpowiada. Zatem na swojej działce może posadzić tuje przy granicy. Nie ma ku temu bezpośrednio przeciwwskazań typu np. konieczność pozostawienia fragmentu gruntu przy granicy w ogóle niezagospodarowanego czy coś takiego.

Natomiast istnieje w Kodeksie cywilnym ogólna norma, która mówi, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Jest to konkretnie art. 144 Kodeksu cywilnego.

Z przepisu tego wynika, że oddziaływanie pośrednie na nieruchomości sąsiednie czyli jest dopuszczalne, jeśli mieści się w granicach przeciętnej miary. Ingerencje negatywne polegają na przeszkadzaniu w przenikaniu pewnych dóbr z otoczenia, np. światła, powietrza, widoku i jeżeli są ponadprzeciętne mogą zostać ograniczone. Nie oznacza to jednak, że pani Tamara nie ma prawa zagospodarować swojej działki, sadząc tuje, a jedynie, że jeżeli rzeczywiście okazałoby się, że wyrosły i ponadprzeciętnie zacieniają nieruchomość sąsiada, będzie je musiała przycinać i pielęgnować w taki sposób, aby takich ponadprzeciętnych niedogodności nie powodowały. Jeżeli tak by się stało, a nasza klientka nie reagowałaby na prośbę sąsiadów o ich przycięcie, to generalnie sąsiad mógłby domagać się w postępowaniu sądowym nakazania jej powstrzymania od działania zakłócającego korzystanie z nieruchomości na skutek ograniczenia nasłonecznienia gruntu (por. wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 22 czerwca 1972 r., sygn. akt III CRN 126/72).

Teoretycznie zatem sąd mógłby wówczas nakazać autorce pytania przycięcie ich do jakiegoś poziomu.

Zobacz też: Wysokość drzewa przy granicy działki

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Przykład 1

Pani Anna posadziła tuje wzdłuż granicy swojej działki, tworząc żywopłot. Po kilku latach tuje osiągnęły znaczną wysokość, co zaczęło przeszkadzać sąsiadowi, panu Krzysztofowi, ograniczając dostęp światła słonecznego do jego ogrodu. Pan Krzysztof zwrócił się do pani Anny z prośbą o przycięcie tuj, powołując się na ograniczenie korzystania ze swojej nieruchomości.

 

Przykład 2

Pan Marek zdecydował się na posadzenie tuj przy granicy swojej działki, nie zdając sobie sprawy, że rośliny te mogą zasłaniać widok z okna sąsiedniego domu. Po kilku latach, gdy tuje znacznie podrosły, jego sąsiadka, pani Dorota, zażądała ich przycięcia, argumentując, że utraciła przez to widok, który był dla niej ważnym elementem wartości jej nieruchomości.

 

Przykład 3

W małej społeczności wiejskiej pani Ewa posadziła tuje wzdłuż swojej nieruchomości, aby zapewnić sobie prywatność. Jednak z czasem tuje stały się zbyt gęste i wysokie, co zaczęło wpływać na przepływ powietrza i dostęp światła w ogródkach sąsiednich. Jeden z sąsiadów, pan Józef, który hoduje warzywa w swoim ogródku, zgłosił problem, twierdząc, że rośliny mają mniejszy dostęp do słońca, co negatywnie wpływa na jego uprawy. 

Podsumowanie

Podsumowując, sadzenie tuj i innych roślin na własnej działce może mieć wpływ na nieruchomość sąsiednią, szczególnie jeśli przekracza przeciętną miarę korzystania z własnej nieruchomości. Właściciele powinni być świadomi, że ich decyzje dotyczące zagospodarowania terenu mogą prowadzić do konfliktów z sąsiadami i potencjalnych postępowań sądowych. 

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz wsparcia w kwestiach prawnych dotyczących zagospodarowania Twojej nieruchomości lub masz konflikt z sąsiadem z tego powodu, skorzystaj z naszych usług porad prawnych on-line. Nic samo się nie rozwiąże, więc najlepiej już teraz skontaktuj się przez formularz umieszczony pod tekstem.

Źródła:
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 22 czerwca 1972 r., sygn. akt III CRN 126/72

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Siwiec

O autorze: Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »