Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mogę posadzić tuje przy granicy działki?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2019-09-16

Chcę posadzić tuje zaraz koło płotu oddzielającego dwie działki. Dom sąsiada jest tuż przy granicy i tuje mogą przesłonić jego okna, gdy podrosną. Czy więc mogę je posadzić?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Na moje pytanie odpowiadała pani mec. Katarzyna Bereda. Z jej pomocą sama napisałam zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Jaki będzie skutek - nie wiem ale wyjaśniała moje wątpliwości w sposób klarowny i robiła to szybko. Zdarzyło się, że pytanie zadałam o godzinie 22.00 a odpowiedź miałam już po dwóch godzinach tego samego dnia czyli o północy! Trochę dłużył mi się czas do otrzymania pierwszej porady. rozumiem jednak, że wynikało to z konieczności zapoznania się z materiałem.
Dorota, plastyk, 57 lat
Wypowiedź wyczerpała moje pytania. Dziękuję
Miłosz
Błyskawiczna odpowiedź !! Bardzo rzeczowa. Dziękuję !!
Robert
Porada wyczerpująca, optymistyczna, choć wymaga odpowiedzi na pytanie dodatkowe (które właśnie wysłałem), gdyż wygląda że druga strona sporu zupełnie inaczej interpretuje sytuację.
Paweł, przedsiębiorca, 56 lat
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Miałam takie samo stanowisko jak przedstawione przez Państwa, jednak zrodził się spór i zdania były podzielone. Teraz wszystko jest jasne :) 
Beata, księgowa

Odpowiadając na Pani pytania, wyjaśniam, że generalnie może Pani czynić użytek ze swojej własności w sposób, jaki Pani odpowiada. Zatem na swojej działce może Pani posadzić tuje. Nie ma ku temu bezpośrednio przeciwwskazań typu np. konieczność pozostawienia fragmentu gruntu przy granicy w ogóle niezagospodarowanego czy coś takiego.

Natomiast istnieje w Kodeksie cywilnym ogólna norma, która mówi, że właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Jest to konkretnie art. 144 Kodeksu.

Z przepisu tego wynika, że oddziaływanie pośrednie na nieruchomości sąsiednie czyli jest dopuszczalne, jeśli mieści się w granicach przeciętnej miary. Ingerencje negatywne polegają na przeszkadzaniu w przenikaniu pewnych dóbr z otoczenia, np. światła, powietrza, widoku i jeżeli są ponadprzeciętne mogą zostać ograniczone. Nie oznacza to jednak, że nie ma Pani prawa zagospodarować swojej działki, sadząc tuje, a jedynie, że jeżeli rzeczywiście okazałoby się, że wyrosły i ponadprzeciętnie zacieniają nieruchomość sąsiada, będzie je Pani musiała przycinać i pielęgnować w taki sposób, aby takich ponadprzeciętnych niedogodności nie powodowały. Jeżeli tak by się stało, a Pani nie reagowałaby na prośbę sąsiadów o ich przycięcie, to generalnie sąsiad mógłby domagać się w postępowaniu sądowym nakazania Pani powstrzymania od działania zakłócającego korzystanie z nieruchomości na skutek ograniczenia nasłonecznienia gruntu (por. wyrok Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 22 czerwca 1972 r., sygn. akt III CRN 126/72).

Teoretycznie zatem sąd mógłby wówczas nakazać Pani przycięcie ich do jakiegoś poziomu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne materiały

Uporządkowanie zaniedbanej nieruchomości

Kupuję zaniedbaną nieruchomość (nieużytki), na której w granicy są wybudowane budynki gospodarcze sąsiadów. Chciałbym to jakoś uporządkować, bo...

Budowa drogi ekspresowej a odszkodowanie za obniżenie wartości działek

Posiadam kilkanaście działek budowlanych. Jeden z wariantów budowy drogi ekspresowej S11 jest planowany w pobliżu moich nieruchomości (500 m)....

Sporne wytyczenie granic przy podziale nieruchomości sąsiada

Sąsiad zakupił ziemię rolną od Agencji Nieruchomości Rolnej. Część ziemi przekształcił na działki. Geodeta rok temu wytyczył działki i wkopał...

Jaka jest dopuszczalna wysokość żywopłotu?

Posiadam działkę rekreacyjną w miejscowości turystycznej nad morzem. Sąsiedzi wybudowali na swoich działkach domy z przeznaczeniem na wynajem...

Czy korzenie drzewa nie zagrażają domowi sąsiada?

Ponad 30 lat temu kupiłam działkę z domem. Rosło na niej drzewo. Przez te wszystkie lata drzewo mocno się rozrosło. Zastanawiam się, czy moje drzewo,...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »