Dobudowanie kolejnego segmentu w zabudowie szeregowej

• Autor: Mateusz Rzeszowski

Kilka lat temu kupiłam segment narożny na skraju działki należącej do dewelopera. Oznacza to, że ściana mojego segmentu jest jednocześnie granicą mojej działki. Jest to segment narożny, więc wykończenie dachu jest około pól metra nad działką sąsiada. W chwili obecnej sąsiad – nowy właściciel działki przylegającej do mojego segmentu – chce wybudować nowe segmenty, twierdzi, że może dostawić się do mojej ściany i ewentualnie może też przerobić mój dach. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? Czy w tym przypadku nie obowiązuje konieczność zachowania odległości od mojego segmentu? Dodam, że plan zagospodarowania mówi o zabudowie szeregowej na działce przylegającej.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dobudowanie kolejnego segmentu w zabudowie szeregowej

Sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną

Minimalne odległości pomiędzy budynkami reguluje rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z §12 ust. 3 tego rozporządzenia, w zabudowie jednorodzinnej, dopuszcza się sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

 

Co więcej, w przedmiotowej kwestii kluczowe znaczenie ma także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który według przekazanych informacji dopuszcza zabudowę szeregową.

Należy zatem stwierdzić, iż budowa budynku przez właściciela działki sąsiedniej, przy spełnieniu dodatkowych przesłanek, będzie prawnie dopuszczalna w oparciu o obowiązujące przepisy. Co więcej, obowiązujące przepisy nie uzależniają możliwości budowy w granicy działki od zgody właściciela nieruchomości sąsiedniej.

Z drugiej jednak strony, ze względu na planowane położenie budynku, jego obszar oddziaływania obejmie także Pana nieruchomość, co powinno spowodować, że stanie się Pan automatycznie stroną postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę. Oznacza to, że w toku postępowania przysługiwać będą Panu jednakowe prawa jak inwestorowi. W związku z powyższym będzie Pan miał prawo wglądu do akt, składania wniosków, zażaleń i odwołań, a także skarg do sądów administracyjnych, przez co będzie miał Pan realny wpływ na sposób przeprowadzenia inwestycji.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pani Maria, właścicielka narożnego segmentu na osiedlu pod Warszawą, dowiedziała się, że sąsiadująca działka została sprzedana i nowy właściciel planuje dobudować kolejny segment. Zaniepokoiło ją to, bo sąsiad zapowiedział, że dostawi się bezpośrednio do jej ściany, a nawet zasugerował możliwość ingerencji w konstrukcję jej dachu. Choć początkowo myślała, że to wymaga jej zgody, po konsultacji dowiedziała się, że w zabudowie szeregowej takie rozwiązania są dopuszczalne, o ile spełnione są warunki prawne, a ona sama będzie miała status strony w postępowaniu.

 

Pan Andrzej kupił działkę budowlaną w kameralnym osiedlu, gdzie plan miejscowy dopuszczał zabudowę szeregową. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, zaplanował segment bezpośrednio przy granicy z istniejącym domem sąsiadki. Choć sąsiadka była zaskoczona brakiem wymogu odległości, wyjaśniono jej, że skoro budynek Andrzeja przylega całą ścianą do jej segmentu i nie przekracza jego wysokości, takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami. Mimo to, jako strona postępowania, mogła zgłaszać swoje uwagi w trakcie procedury.

 

Pani Iwona od lat mieszka w skrajnym segmencie szeregowca. Gdy nowy właściciel sąsiedniej działki rozpoczął przygotowania do budowy, obawiała się, że straci część światła dziennego w salonie. Sprawdziła dokumentację i dowiedziała się, że planowana inwestycja zakłada przyleganie nowego budynku do jej ściany. Mimo początkowego niepokoju, uświadomiono jej, że ma prawo wglądu do projektu oraz możliwość wniesienia uwag dotyczących ewentualnego wpływu budowy na jej nieruchomość.

Podsumowanie

W przypadku zabudowy szeregowej możliwość dostawienia nowego segmentu bezpośrednio do istniejącej ściany sąsiada jest zgodna z przepisami, o ile spełnione są określone warunki techniczne i zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Choć zgoda właściciela sąsiedniej nieruchomości nie jest wymagana, to inwestycja obejmuje swoim oddziaływaniem również jego działkę, co czyni go stroną postępowania. Dzięki temu właściciel istniejącego segmentu ma prawo wglądu do dokumentacji, składania uwag oraz odwołań, co daje realny wpływ na przebieg procesu budowlanego i pozwala lepiej chronić swoje interesy.

Oferta porad prawnych

Jeżeli masz wątpliwości związane z budową na granicy działki, planowaną inwestycją sąsiada lub interpretacją miejscowego planu zagospodarowania, skorzystaj z naszych porad prawnych online. Szybko i wygodnie uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, a nasi prawnicy pomogą Ci zrozumieć przepisy i wskażą najlepsze możliwe działania w Twojej sytuacji. Dzięki indywidualnemu podejściu zyskasz pewność, że Twoje prawa są właściwie chronione.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Mateusz Rzeszowski

O autorze: Mateusz Rzeszowski

Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych oraz obsłudze prawnej firm. Zajmuje się również sporządzaniem projektów umów, uchwał, regulaminów, polityk oraz innych aktów. Jednocześnie, posiada także szerokie zainteresowania w innych dziedzinach prawa, pozwalające na udzielanie porad w zróżnicowanych stanach faktycznych i prawnych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie »