Okno dachowe a zachowanie odległości 4 metrów od granicy działki

W projekcie budowlanym jest montaż okna dachowego w połaci dachowej w odległości 0,8 m od granicy działki w części klatki schodowej. Obiekt to dwukondygnacyjny budynek garażowo-gospodarczy (rozbudowa z nadbudową), który usytuowany jest w granicy działki. Czy okno wyłazowe (nazewnictwo zgodne z kartą materiałową) zamontowane w dachu o nachyleniu 18 stopni jest oknem dachowym, jak to określa nadzór budowlany, i może być jako wyłaz dachowy przeszklony zamontowane w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki? Korzystanie z niego jest możliwe po przystawieniu drabiny.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Okno dachowe a zachowanie odległości 4 metrów od granicy działki

Warunki techniczne, odległość budynku od granicy działki

W § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r., poz. 1422) wskazano podstawowe minimalne odległości budynków od granicy z działką sąsiednią, usytuowanych równolegle do granicy:

  • 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy, a także 4 m do zwróconego w stronę tej granicy otworu okiennego umieszczonego w dachu lub połaci dachowej.
  • 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.

Odległość od granicy mierzy się w poziomie od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego ściany lub w połaci dachowej budynku zwróconej w stronę tej granicy, dotyczy tych przypadków, gdzie ściana albo połać dachowa z otworem okiennym jest usytuowana równolegle do granicy z działką sąsiednią. Druga część przepisu „odległość od granicy, mierzy się w poziomie od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego w dachu”, dotyczy przypadków, gdy ściana albo dach z otworem okiennym jest usytuowana w sposób nierównoległy do granicy z działką sąsiednią.

Konstrukcja przepisu § 12 ust. 2 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, implikuje zakres jego wykładni przez organy stosujące prawo w sposób wymagający uwzględnienia całości normatywnej tej regulacji. Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu § 12 ust. 2 odległość podaną w ust. 1 mierzy się po pierwsze, w poziomie. Po drugie, odległość ta ma stanowić dystans pomiędzy najbliższą krawędzią zewnętrzną otworu drzwiowego lub okiennego znajdującego się w ścianie lub w połaci dachowej budynku, które (ściana albo połać dachowa) zwrócone są w stronę granicy z nieruchomością sąsiednią. Po trzecie, jeśli nie zachodzi sytuacja wymieniona w pkt 2) należy zachować odległość pomiędzy granicą z nieruchomością sąsiednią a najbliższą krawędzią otworu okiennego umieszczonego w dachu.

Zobacz też: Sąsiad ma okno na moje podwórko

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Okno dachowe a odległość od granicy

Nie ma znaczenia, czy zamontuje Pan tam wyłaz dachowy, czy okno dachowe.

Przepisy dotyczą otworu i jego odległości od granicy. Przez otwór okienny należy rozumieć otwór w ścianie budynku lub połaci dachowej umożliwiający dostęp światła i widok na zewnątrz. Okno to wypełnienie otworu okiennego. Oznacza to, że otwór okienny nie jest tożsamy z oknem. Wystarczy, że w ścianie wykonane zostały otwory okienne i ściana ta musi być odsunięta o 4 m od granicy działki sąsiedniej.

Przeczytaj też: Odległość dachu od granicy działki

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »