• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
W projekcie budowlanym jest montaż okna dachowego w połaci dachowej w odległości 0,8 m od granicy działki w części klatki schodowej. Obiekt to dwukondygnacyjny budynek garażowo-gospodarczy (rozbudowa z nadbudową), który usytuowany jest w granicy działki. Czy okno wyłazowe (nazewnictwo zgodne z kartą materiałową) zamontowane w dachu o nachyleniu 18 stopni jest oknem dachowym, jak to określa nadzór budowlany, i może być jako wyłaz dachowy przeszklony zamontowane w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki? Korzystanie z niego jest możliwe po przystawieniu drabiny.
W § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r., poz. 1422) wskazano podstawowe minimalne odległości budynków od granicy z działką sąsiednią, usytuowanych równolegle do granicy:
Odległość od granicy mierzy się w poziomie od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego ściany lub w połaci dachowej budynku zwróconej w stronę tej granicy, dotyczy tych przypadków, gdzie ściana albo połać dachowa z otworem okiennym jest usytuowana równolegle do granicy z działką sąsiednią. Druga część przepisu „odległość od granicy, mierzy się w poziomie od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego w dachu”, dotyczy przypadków, gdy ściana albo dach z otworem okiennym jest usytuowana w sposób nierównoległy do granicy z działką sąsiednią.
Konstrukcja przepisu § 12 ust. 2 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, implikuje zakres jego wykładni przez organy stosujące prawo w sposób wymagający uwzględnienia całości normatywnej tej regulacji. Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu § 12 ust. 2 odległość podaną w ust. 1 mierzy się po pierwsze, w poziomie. Po drugie, odległość ta ma stanowić dystans pomiędzy najbliższą krawędzią zewnętrzną otworu drzwiowego lub okiennego znajdującego się w ścianie lub w połaci dachowej budynku, które (ściana albo połać dachowa) zwrócone są w stronę granicy z nieruchomością sąsiednią. Po trzecie, jeśli nie zachodzi sytuacja wymieniona w pkt 2) należy zachować odległość pomiędzy granicą z nieruchomością sąsiednią a najbliższą krawędzią otworu okiennego umieszczonego w dachu.
Zobacz też: Sąsiad ma okno na moje podwórko
Nie ma znaczenia, czy zamontuje Pan tam wyłaz dachowy, czy okno dachowe.
Przepisy dotyczą otworu i jego odległości od granicy. Przez otwór okienny należy rozumieć otwór w ścianie budynku lub połaci dachowej umożliwiający dostęp światła i widok na zewnątrz. Okno to wypełnienie otworu okiennego. Oznacza to, że otwór okienny nie jest tożsamy z oknem. Wystarczy, że w ścianie wykonane zostały otwory okienne i ściana ta musi być odsunięta o 4 m od granicy działki sąsiedniej.
Przeczytaj też: Odległość dachu od granicy działki
Marek planował rozbudowę garażu na swojej działce graniczącej bezpośrednio z sąsiadem. Chciał zamontować wyłaz dachowy, aby ułatwić dostęp do dachu w razie potrzeby. Po konsultacji z projektantem okazało się jednak, że choć zamierzał użyć wyłazu, przepisy traktują go jak klasyczne okno dachowe. W związku z tym, przy planowanej odległości 0,8 m od granicy, inwestycja wymagała ponownego przeanalizowania projektu.
Anna, właścicielka gospodarstwa, przebudowując stary budynek gospodarczy, zdecydowała się na instalację wyłazu dachowego nad klatką schodową. Budynek stał dokładnie na granicy działki. Choć planowała używać wyłazu tylko do konserwacji dachu, urząd nadzoru budowlanego uznał go za otwór okienny, który powinien być oddalony o co najmniej 4 metry od granicy, niezależnie od przeznaczenia.
Piotr, remontując dwukondygnacyjny budynek gospodarczy, chciał doświetlić przestrzeń klatki schodowej poprzez montaż wyłazu dachowego. Po rozmowie z inspektorem budowlanym dowiedział się, że prawo nie rozróżnia przeznaczenia otworu – niezależnie, czy to zwykłe okno, czy wyłaz dachowy, w świetle przepisów musi on zachować 4-metrową odległość od granicy działki, jeśli budynek stoi wzdłuż tej granicy.
Przepisy jasno wskazują, że zarówno okno dachowe, jak i wyłaz dachowy traktowane są jako otwory okienne, które muszą spełniać wymogi dotyczące minimalnej odległości od granicy działki. Niezależnie od funkcji, jaką ma pełnić takie okno, kluczowe znaczenie ma sam fakt istnienia otworu w połaci dachowej. Oznacza to, że nawet w przypadku budynków usytuowanych bezpośrednio przy granicy, montaż przeszklonego wyłazu dachowego w odległości mniejszej niż 4 metry od granicy działki może naruszać obowiązujące przepisy, co powinno być zawsze uwzględnione na etapie projektowania i konsultacji z organami nadzoru budowlanego.
Jeżeli masz wątpliwości dotyczące odległości okien dachowych od granicy działki lub innych kwestii związanych z przepisami budowlanymi, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online. Zapewniamy szybki i wygodny dostęp do profesjonalnych konsultacji, dzięki którym rozwiejesz wszelkie niejasności i unikniesz kosztownych błędów. Nasi prawnicy pomogą Ci zrozumieć przepisy, przeanalizują Twoją sytuację i wskażą najlepsze rozwiązania, dostosowane do Twoich potrzeb.
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika