Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy odkopanie i zabezpieczenie fundamentu wieży wymaga pozwolenia?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-03-06

Czy odkopanie fundamentu wieży wolnostojącej o wysokości 30 m (fundament posadowiony na poziomie -2 m, tj. 1,80 m pod poziom terenu) oczyszczenie i zabezpieczenie go izolacją z masy bitumicznej, następnie zasypanie piaskiem i zagęszczenie gruntu wymaga zgłoszenia czy pozwolenia na budowę? Prace realizowane poszczególnymi ścianami bez odkopania całego fundamentu jednocześnie. Czy jest to remont? Roboty ziemne? Jak to kwalifikować?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Na moje pytanie odpowiadała pani mec. Katarzyna Bereda. Z jej pomocą sama napisałam zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Jaki będzie skutek - nie wiem ale wyjaśniała moje wątpliwości w sposób klarowny i robiła to szybko. Zdarzyło się, że pytanie zadałam o godzinie 22.00 a odpowiedź miałam już po dwóch godzinach tego samego dnia czyli o północy! Trochę dłużył mi się czas do otrzymania pierwszej porady. rozumiem jednak, że wynikało to z konieczności zapoznania się z materiałem.
Dorota, plastyk, 57 lat
Wypowiedź wyczerpała moje pytania. Dziękuję
Miłosz
Błyskawiczna odpowiedź !! Bardzo rzeczowa. Dziękuję !!
Robert
Porada wyczerpująca, optymistyczna, choć wymaga odpowiedzi na pytanie dodatkowe (które właśnie wysłałem), gdyż wygląda że druga strona sporu zupełnie inaczej interpretuje sytuację.
Paweł, przedsiębiorca, 56 lat
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Miałam takie samo stanowisko jak przedstawione przez Państwa, jednak zrodził się spór i zdania były podzielone. Teraz wszystko jest jasne :) 
Beata, księgowa

Takie roboty jak opisane przez Pana zawsze są sporne w zakresie, w jakim należy je odpowiednio nazwać.

W tym wypadku mamy do czynienia z budynkiem o wys. 30 m. Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowla­ne według brzmienia obowiązującego od dnia 28 czerwca 2015 r. pozwolenia na budowę nie wy­maga wykonywanie robót budowlanych wymienionych w tym przepisie.

Z zestawienia powyższych przepisów wynika, że realizacja robót budow­lanych polegających na izolacji pionowej budynku wymaga pozwolenia i złożenia dokumentacji technicznej. Na dokumentację techniczną składa się projekt budowlany, zawierający:

  • projekt zagospodarowania terenu działki,
  • opis techniczny obiektu,
  • opis planowanych robót,
  • obliczenia parametrów cieplno-wilgotnościowych,
  • opinie i uzgodnienia np. w kwestiach ppoż.,
  • informacje dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w trakcie wykonywania prac ociepleniowo-elewacyjnych.

Wykonanie izolacji nie może być uznane za remont. Nie jest to bowiem robota budowlana polegająca na odtworzeniu w istniejącym budynku stanu pierwotnego. W wyniku wykonania izolacji powstaje nowy, dotychczas nie istniejący element budynku Tego rodzaju prace wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.

Wykonanie izolacji pionowej ścian fundamentowych nie jest tożsame z ociepleniem ścian budynku, a w art. 29 zwolniono z uzyskania pozwolenia budynki poniżej 26 m.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Art. 3 pkt 8 Prawa budowlanego zawiera definicję remontu. Przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Stosownie do treści art. 28 cytowanego prawa roboty budowlane, a do nich w świetle art. 3 pkt 7 Prawa budowlanego należy budowa oraz prace polegające na remoncie, montażu lub rozbiórce obiektu budowlanego, można rozpocząć na podstawie decyzji ostatecznej o pozwoleniu na budowę – z zastrzeżeniem art. 29 i 30 cytowanego prawa. To zastrzeżenie oznacza, że w sprawie budowlanej należy wziąć pod uwagę nie tylko treść art. 28, ale także art. 29 i art. 30.

A te nie zawierają zwolnienia izolacji pionowej z uzyskania pozwolenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy odpłatnych porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile kosztuje porada prawna?

Wszystkie sprawy wyceniane są indywidualnie i zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje. Ceny zaczynają się od 40 zł.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin od momentu zaakceptowania wpłaty. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »