Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Postawienie kontenerów na działce rolnej

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-12-29 • Aktualizacja: 2021-03-01

Posiadam działkę rolną, w okolicy działki różne zabudowy, jednak nie ma możliwości z wielu względów na przekształcenie działki na budowlaną, a tym samym na uzyskanie warunków zabudowy. Czy na takiej działce rolnej możemy postawić bez pozwolenia lub zgłoszenia np. kontenery, które nie są bezpośrednio związane z gruntem – w sensie na stałe? Czy na takiej działce możemy mieć zrobioną wystawę produktów na sprzedaż (np. mebli drewnianych)?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy na działce rolnej można postawić kontenery bez pozwolenia?

Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 pkt 5 i 5a Prawa budowlanego pozwolenia budowę nie wymaga budowa:

  • tymczasowych obiektów budowlanych stanowiących wyłącznie eksponaty wystawowe, bez pełnienia jakichkolwiek funkcji użytkowych i usytuowanych na terenach przeznaczonych na ten cel,
  • tymczasowych obiektów budowlanych nie połączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu (180 dni).

Zgodnie z art. 3 ust. 1 obiekty budowlane to zarówno budynki, budowle, jak i obiekty małej architektury i to zarówno o charakterze stałym i tymczasowym.

Rozróżnienie obiektów stałych i tymczasowych wynika z czasu użytkowania. Jeżeli obiekt budowlany przeznaczony jest do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, to jest to obiekt tymczasowy. Takim obiektem jest również obiekt budowlany nie połączony trwale z gruntem, jak: kiosk, pawilon, barakowóz, kontener. Oznacza to, że obiekt tymczasowy jest również obiektem budowlanym.

Wymaga zgłoszenia, a więc uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia można budować natomiast tymczasowe obiekty budowlane stanowiące wyłącznie eksponaty wystawowe, niepełniące jakichkolwiek funkcji użytkowych, usytuowane na terenach przeznaczonych na ten cel.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – klikając w link »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »