Indywidualne Porady Prawne
Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-12-29
Posiadam działkę rolną, w okolicy działki różne zabudowy, jednak nie ma możliwości z wielu względów na przekształcenie działki na budowlaną, a tym samym na uzyskanie warunków zabudowy. Czy na takiej działce rolnej możemy postawić bez pozwolenia lub zgłoszenia np. kontenery, które nie są bezpośrednio związane z gruntem – w sensie na stałe? Czy na takiej działce możemy mieć zrobioną wystawę produktów na sprzedaż (np. mebli drewnianych)?
»Wybrane opinie klientów
Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 pkt 5 i 5a Prawa budowlanego pozwolenia budowę nie wymaga budowa:
Zgodnie z art. 3 ust. 1 obiekty budowlane to zarówno budynki, budowle, jak i obiekty małej architektury i to zarówno o charakterze stałym i tymczasowym.
Rozróżnienie obiektów stałych i tymczasowych wynika z czasu użytkowania. Jeżeli obiekt budowlany przeznaczony jest do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, to jest to obiekt tymczasowy. Takim obiektem jest również obiekt budowlany nie połączony trwale z gruntem, jak: kiosk, pawilon, barakowóz, kontener. Oznacza to, że obiekt tymczasowy jest również obiektem budowlanym.
Wymaga zgłoszenia, a więc uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia można budować natomiast tymczasowe obiekty budowlane stanowiące wyłącznie eksponaty wystawowe, niepełniące jakichkolwiek funkcji użytkowych, usytuowane na terenach przeznaczonych na ten cel.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Indywidualne Porady Prawne
Podobne materiały
W darowiźnie dostałem dom od rodziców. Rodzice go kupili w trakcie budowy od spadkobiercy człowieka, który rozpoczął budowę i na którego było wydane pozwolenie na budowę. Spadkobierca otrzymał dom na mocy postanowienia sądu. Niestety nie udało mi się przenieść pozwolenia na budowę (które i tak jest przeterminowane, bo budowa stała ponad 3 lata i nie ma dziennika budowy), gdyż urząd miasta domaga się zgody na przeniesienie pozwolenia na budowę od wszystkich spadkobierców. Formalnie budowa domu nie została nigdy zakończona, ojciec sam wykończył dom i jest użytkowany od prawie dwóch lat. Pozwolenie na budowę jest sprzed 14 lat. Rok później osoba, na którą było ono wydane, zmarła. Rodzice kupili dom w stanie surowym, a ja dostałem go w darowiźnie przed 2 laty. W jaki niekosztowny sposób zakończyć formalnie budowę tego domu?
Zostało wszczęte postępowanie w sprawie wydania mi pozwolenia na budowę – otrzymałem stosowne pismo ze starostwa. Po 2 tygodniach otrzymałem postanowienie wzywające mnie do uzupełnienia mojego projektu budowlanego, w którym są różne braki, o których wcześniej nie było mowy. Czy takie postępowanie urzędników jest prawidłowe? Czy można nakazywać uzupełnianie braków po wcześniejszym już wszczęciu postępowania o wydanie pozwolenia na budowę?
Planuję remont elewacji i wymianę okien w budynku 1-piętrowym mieszkalnym użytkowym zabytkowym. Budynek jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Mam zgodę konserwatora na wykonanie tych prac zgodnie z projektem konserwatorskim. Czy muszę uzyskać pozwolenie na budowę lub zgłaszać taką planowany remont?
Kupiłam mieszkanie w bloku i chciałabym wyburzyć ściankę działową łączącą kuchnię i pokój. Czy potrzebuję na to jakiejś zgody?
Zamierzam wynająć lokal użytkowy, w którym dotychczas było biuro, i otworzyć w nim gabinet lekarski. Pomieszczenie będzie wymagało drobnego przerobienia – postawienia ścianki z płyty gipsowej, przesunięcia WC, instalacji dodatkowej umywalki, wymiany drzwi wewnętrznych i podłogi. Nie będzie oczywiście żadnej ingerencji w elementy nośne ani ściany zewnętrzne lokalu. Czy tego rodzaju prace wewnętrzne muszę gdzieś zgłaszać (pozwolenie lub zgłoszenie)?
Wykonuję projekt zagospodarowania zieleńca w mieście. Chcę zbudować plac zabaw, ścieżkę asfaltową (połączoną z chodnikiem działki drogowej) oraz boisko wielofunkcyjne. Czy na utwardzenie ścieżki (chodnika) potrzebne będzie pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?
Mam działkę budowlaną, na której stoi dom. Przy granicy działki sąsiad ma postawiony budynek gospodarczy. Chciałbym dobudować do niego jakąś wiatę. Co mogę zrobić, żeby obyło się bez biurokracji przy budowie wiaty - czy potrzebne jest pozwolenie na budowę wiaty?
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika