Kara za budynek gospodarczy bez pozwolenia

Mieliśmy na działce rozwalającą się wiatę po poprzednich właścicielach posesji. Mój mąż postanowił wymienić drewno i powiększyć wiatę. Wyszedł z tego drewniany budynek gospodarczy o wielkości 45 m2. Niestety po czasie dowiedzieliśmy się, że powinniśmy wcześniej wystąpić o pozwolenie na budowę. Czy jest jakiś sposób, aby teraz zalegalizować budynek gospodarczy bez kary?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kara za budynek gospodarczy bez pozwolenia

Opłata legalizacyjna za budynek gospodarczy o powierzchni przekraczającej 35 m2

Obawiam się, że każda możliwość legalizacji zakończy się koniecznością opłaty legalizacyjnej, co prawda od nowelizacji z 2017 r. wojewoda może odroczyć termin płatności lub rozłożyć opłatę legalizacyjną na raty, opłata może zostać również w zupełności lub w części umorzona. Jednak trudno powiedzieć, jak często z tego korzystają, i czy w ogóle. Obawiam się, że umorzenia będą rzadkie lub w ogóle nie będą występować.

Od 1 stycznia 2017 r. niektóre obiekty i roboty budowlane można wykonać bez pozwolenia na budowę:

1) Naziemne silosy na materiale sypkim o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 7 m.

2) Wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, garaże, wiaty lub przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 35 m2. Łączna liczba takich obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

3) Wolno stojące altany o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba takich obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Jeśli budynek nie miałby 45 m2 a 35 m2 – można byłoby go podciągnąć pod znowelizowane przepisy, nie wymagające pozwolenia ani dokumentacji – w ogóle bez procedury.

Może da się go zmniejszyć albo zrobić z niego dwa osobne, aby nie miały więcej niż 35 m2 i będą spełniać wymóg z punktu drugiego (na każde 500 m2 działki).

Można byłoby oczywiście próbować „udawać”, że budynku tam nie ma i złożyć dokumenty z wnioskiem o pozwolenie i liczyć, że żadna komisja nie zjawi się na działce i nie sprawdzi, czy nie sprawdzą tego ze zdjęć satelitarnych. Choć tu można byłoby składać o przebudowę wiaty na budynek gospodarczy o pow. 45 m2 i ryzykować, że nikt nie sprawdzi, że zostało to już wykonane.

Warto przeczytać: Jaka kara za postawienie garaży i wiaty bez pozwolenia?

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »