Kategoria: Mała architektura - altana, ogrodzenie

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Budowa altany blisko granicy działki

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2016-02-17

Sąsiad wybudował altanę bez zgłoszenia blisko granicy mojej działki. Po interwencji inspektora nadzoru budowlanego usunął ją. Po tym wydarzeniu sąsiad zwrócił się z prośbą o pozwolenie na wybudowanie altany. Otrzymał pozwolenie i wybudował altanę w odległości 0,8 m od granicy mojej działki. Uważam, że altana nie należy do obiektu małej architektury i powinna zajmować inne miejsce. Czy mam rację? Jak uporać się z tym „problemem”?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolony z udzielonej mi odpowiedzi. W mojej sprawie skorzystałem już z wcześniejszych wizyt (na żywo), ale tak wyczerpującej informacji wyjaśniającej jaką otrzymałem na portalu ePorady24 nigdzie nie otrzymałem. Bardzo treściwie, same konkrety bez zbędnego skupiania się na drobnych detalach. 
Dariusz, 52 lata
Bardzo szybko i sprawnie, polecam :)
Jolanta
W bardzo szybki i skuteczny sposób dostałam odpowiedź na moje pytanie.
Grażyna
Dziękuję za konkretną odpowiedź. Na pewno będzie pomocna.
Anna, 62 lata, tłumacz
Bardzo szczegółowe wyjaśnienia w krótkim terminie.
Jolanta
Jestem zadowolony ze szczegółowych informacji. Są podparte paragrafami i zawierają istotę prawną. Chociaż zwykłym ludziom , takim jak ja czasem jest potrzebna odpowiedź -tak lub nie. Wtedy się nie gubią w tym wszystkim. Jednak zawsze istnieje u Państwa możliwość zadania, dodatkowego pytania. Jest to bardzo potrzebne. Jesteście Profesjonalni. Dziękuję!
Krzysztof
Sprawna obsługa, łatwa dostępność i krótki termin odpowiedzi.
Maria, 51 lat, praca biurowa
Opinia była rzeczowa i na temat zadany w pytaniu.
Jacek, prezes, 65 lat
Precyzyjna porada, super napisana, jasna i czytelna :)
Dominika, 28 lat
Informacja z komentarzem jest bardzo wyczerpujaca. Skierowala mnie w dobrym kierunku. Podparla filarami prawa. Dziekuje
Joanna, 58 lat
Porada profesjonalna całkowicie rozwiązująca moje wątpliwości.
Jacek, emeryt, 70 lat
Oceniam bardzo wysoko włożoną pracę w wyjaśnienie sprawy; szybko i wyczerpująco
Anna, kierownik marketingu, 32 lata
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Po raz kolejny skorzystałam z Państwa pomocy i jestem bardzo zadowolona. Jeszcze raz dziękuję.
Jolanta
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Odpowiedź dostałam szybko, i była ona wyczerpującą. Prawnik Pan Maciej Sądej, przedstawił sprawę jasno i przede wszystkim przestałam się martwić sprawa na którą nie mam wpływu. Bo oczywiście, jak się czyta w internecie, to dostaje się masę różnych opcji, opinii, które mogą być nieprawdziwe lub są sprzeczne. 
Edyta, nauczyciel, 46 lat
Dziękuję, choć cena porady tania nie była to jednak w pełni wyczerpująca interesujące mnie zagadnienie.
Bożena
Polecam tą formę usługi. Na spokojnie można w domu zastanowić się jakie jeszcze ważne pytanie zadać, i kolejny raz poradzić się w tej samej cenie.
Barbara, 58 lat
Są to dla mnie jasne odpowiedzi 
Andrzej, 59 lat, kierowca
Pan Marcin Sądej po raz trzeci udzielał mi porady w sprawach podatkowych i po raz trzeci jestem w pełni usatysfakcjonowana Jego poradą. Do tej pory 4 razy korzystałam z usług ePorad24 i za każdym razem otrzymywałam poradę składającą się dwóch członów. Pierwszy to prezentacja przepisów dotyczących mego pytania, a druga to zwięzły \"łopatologiczny\" przepis co i jak uczynić w moim przypadku. Jestem zadowolona w 100% z porady. 
Małgorzata, licencjonowany zarządca nieruchomości, 71 lat
Tak jak czytałam w innych opiniach, wyjaśnienia są bardzo prosto sformułowane, zrozumiałe dla kogoś, kto na co dzień nie ma czynienia z prawem. Wspaniałą rzeczą jest możliwość zadawania dodatkowych pytań. Pozwala to rozwiać jakiekolwiek wątpliwości.
Joanna, nauczyciel, 44 lata
Jestem zadowolony z udzielonej mi porady. Odpowiedz szybka, napisana prostym , zrozumiałym językiem, wyczerpująca temat. 
Czarek
Na moje zapytanie , otrzymałam bardzo szybką wyczerpującą odpowiedź , zrozumiałym językiem (nie prawniczym) napisaną . Korzystała z ePorady24 moja znajoma , która była bardzo zadowolona z szybkiej i solidnej usługi . Dlatego ja również zwróciłam się do nich o pomoc. Z czystym sumieniem POLECAM TĄ FIRMĘ .Zamykam swoją opinie w krótkich słowach, SZYBKO , SOLIDNIE , PROFESJONALNIE I NIE DROGO!!!
Grażyna
Serdeczne dzieki za porade
Grzegorz
Nie wypowiadam się na forach internetowych i nie wystawiam opinii- jednak tym razem poczułam, że muszę napisać o Państwa portalu, ponieważ jest wspaniały. Jestem zachwycona. Rzadko zdarzają się mi problemy natury prawnej, więc nie mam kontaktu z prawnikami. Ten portal okazał się najlepszym dla mnie rozwiązaniem, gdy nastąpiło takie zdarzenie. Przystępna cena, natychmiastowe odpowiedzi i to bardzo wyczerpujące. Zostałam poprowadzona znakomicie, aby rozwiązać swój problem. Gratulacje dla założycieli, dla świetnych prawników. Już poleciłam swoim znajomym i polecam wszystkim. 
Małgorzata
Udzielona odpowiedź w pełni mnie satysfakcjonuje. Z całą pewnością będę korzystać z eporady24, jeżeli oczywiście zajdzie taka potrzeba.
Dorota, nauczyciel, 52 lata
Odpowiedzi na zadane problemy są naprawdę fachowe ale co cenię najbardziej to że są rzetelne.
Adam
Jestem zadowolony, szybka ,rzetelna odpowiedź, profesjonalna.
Andrzej
Bardzo fachowa i zrozumiała odpowiedz od prawnika
Hubert
Szybka i rzeczowa odpowiedź, w której odniesiono się do każdego mojego pytania. Jestem bardzo zadowolony i cieszę, że jest taki serwis. To o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż próba szukania i umawiania się z prawnikiem face-to-face.
Marcin
Wyczerpujące wyjaśnienia.
Jarosław, 55 lat, nauczyciel
Wszystko super
Ihor, 24 lata, przedsiębiorca

Określenie „altana” jest niejednoznacznie; może oznaczać zarówno jakąś maleńką konstrukcję (np. coś w rodzaju „budki do dziecięcej zabawy”), jak również znacznie większy „obiekt budowlany” (np. jakiś pawilon ogrodowy, niekiedy tak okazały, jak w rezydencjach królewskich lub magnackich). Niezbędne jest sprawdzenie właściwości odnośnego „obiektu budowlanego” – stosując terminologię Prawa budowlanego (w tym: rozmiary, rodzaj materiałów konstrukcyjnych i sposób wykonania).

Pana słowa o zgłoszeniu wskazują na to, że chodzi o obiekt, do którego mają zastosowanie przepisy Prawa budowlanego o „trybie zgłoszeniowym”. Ponieważ przepisy Prawa budowlanego (zwłaszcza o zaczynaniu „procesu budowlanego”) w ostatnich miesiącach uległy poważnym zmianom, proponuję zestawić właściwości odnośnego „obiektu budowlanego” z przepisami prawnymi – szczególną uwagę poświęcając artykułowi 28 i następnym Prawa budowlanego. Bardzo ważne powinno być określenie czasu występowania zdarzeń – zwłaszcza z uwagi na to, że nowa wersja licznych przepisów Prawa budowlanego weszła w życie pod koniec czerwca 2015 r. (dominujące znaczenie ma ocenianie sytuacji w świetle prawa obowiązującego w czasie, gdy dochodzi do takich sytuacji – zwanych „zdarzeniami prawnymi”, niekiedy „faktami prawnymi”).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Przydać się może dostęp do akt postępowania w organie administracji budowlanej, który zajmował się odnośnym „procesem budowlanym”. Dostęp do akt cudzych spraw (także administracyjnych) często wymaga uprzedniego wykazania się interesem prawnym; można by zaakcentować zagadnienie sąsiedztwa oraz wskazać na istotne wątpliwości w związku z zaistniałą sytuacją. Proponuję zwrócić uwagę na to, że istotne odstępstwa od treści zgłoszenia mogą skutkować „przejściem” sprawy z „trybu zgłoszeniowego” do „trybu decyzyjnego” – art. 36a Prawa budowlanego. Warto sprawdzić przynajmniej urzędowo zaakceptowaną odległość danego „obiektu budowlanego” od granicy nieruchomości; ustawowe określenie nieruchomości zawarto w art. 46 Kodeksu cywilnego (skrótowo: K.c.).

Proszę przyjrzeć się również powierzchni nieruchomości, na której ów „obiekt budowlany” posadowiono; przydać się może skorzystanie z dostępu do elektronicznej księgi wieczystej. Artykuł 29 ustęp 1 Prawa budowlanego zaczyna się następująco: „Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa”; z kolei, jego punkt 2) brzmi: „wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki”. Poważne błędy w działaniu organu administracji w określonej sprawie administracyjnej niekiedy mogą uzasadniać zaskarżenie decyzji administracyjnej; warto pamiętać o tym, że poza zwykłymi środkami zaskarżania (odwołania od decyzji oraz zażalenia na postanowienia) w Kodeksie postępowania administracyjnego (skrótowo: K.p.a.) przewidziano również nadzwyczajne środki wzruszania decyzji (art. 145 i następne K.p.a.): wznowienie postępowania oraz stwierdzenie nieważności decyzji.

Gdyby się okazało, że sama przedmiotowa inwestycja rzeczywiście została wykonana lege artis (zgodnie z prawem), to trzeba rozważyć zestawianie stanu faktycznego z innymi przepisami prawa – zarówno publicznego, jak i prywatnego.

Prawo budowlane zalicza się do prawa publicznego; podobnie ma się z prawem podatkowym. Nowy „obiekt budowlany” może wiązać się z powstaniem obowiązku podatkowego; gdyby tamten inwestor (zapewne będący właścicielem rzeczonej nieruchomości) zapomniał o zgłoszeniu „obiektu budowlanego” właściwemu urzędowi gminy (lub miasta), to można by doprowadzić do powzięcia przez takowy organ wiedzy o zrealizowanej inwestycji – np. przez zainspirowanie inwestora, by wywiązał się z obowiązku zgłoszeniowego wobec miejscowego organu podatkowego. O obiekty budowlane (także niezbyt duże) należy właściwie dbać (art. 61 i następne Prawa budowlanego), zwłaszcza unikać powstania zagrożenia katastrofą budowlaną (art. 73 i następne Prawa budowlanego). Ewentualne problemy w tym zakresie mogłyby być sygnalizowane „nadzorowi budowlanemu” (np. powiatowemu inspektorowi nadzoru budowlanego).

Nawet w przypadku zgodności odnośnej sytuacji z przepisami prawa publicznego trzeba brać pod uwagę również przepisy prawa prywatnego, zwłaszcza zawarte w Kodeksie cywilnym. Proszę zwrócić uwagę na to, że również wykonywanie własności ma swe granice – w ustawowym określeniu własności (czyli w artykule 140 K.c.) wskazano następujące rodzaje ograniczeń: ustawa (to jest przepisy rangi ustawowej), zasady współżycia społecznego oraz społeczno-gospodarcze przeznaczenie prawa. Oczywiście, kryteria prawne (nie tylko zawarte w art. 140 K.c.) dotyczą także Pana sąsiada oraz Pana (co do właściwych nieruchomości).

Artykuł 144 K.c. stanowi: „Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”. Ten przepis zalicza się do „prawa sąsiedzkiego”.

Niekiedy krawędzie budynków (np. ściany kamienic) znajdują się w granicy nieruchomości lub tuż przy takiej granicy. Sama odległość nie przesądza o tym, że ma miejsce niewłaściwe zachowanie z uwagi na wykonywanie własności, zwłaszcza z perspektywy „prawa sąsiedzkiego”. Możliwe jest wystąpienie na drogę sądową i wykazywanie w jego trakcie, że lokalizacja tamtego „obiektu budowlanego” zakłóca korzystanie z Pana nieruchomości. Oczywiście, należy pamiętać o prawnym obowiązku udowodnienia faktów (okoliczności), z których wywodzi się skutki prawne – art. 6 K.c. oraz art. 232 Kodeksu postępowania cywilnego (skrótowo: K.p.c.). Często w praktyce duże znaczenie ma odpowiednio aktywna postawa (art. 230 K.p.c.) – np. polemizowanie ze stanowiskiem przeciwnym. Wskazane w artykule 144 K.c. kryteria są bardzo ważne, ale można się bardzo długo spierać o ich znaczenie w konkretnych przypadkach. Dlatego w postępowaniu dowodowym (zwłaszcza: od art. 227 do art. 315 K.p.c.) może się przydać zawnioskowanie do sądu o przeprowadzenie dowodu z oględzin (art. 292 i następne K.p.c.). Taki dowód – możliwy do przeprowadzenia prawdopodobnie również przez organa administracji z zakresu budownictwa – pozwala osobie orzekającej (np. sędziemu lub urzędnikowi) na bezpośrednią styczność z ważnymi dla sprawy okolicznościami (niekiedy tak zwane rozejrzenie się po okolicy może dać lepszy ogląd sytuacji od sążnistej opinii biegłego sądowego).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Budowa ogrodzenia bez zgłoszeń i zezwoleń - czy to możliwe?

Jestem właścicielem długiej działki. Na jednym jej końcu jest droga gminna, a na drugim powiatowa. Chciałbym wybudować ogrodzenie o wysokości 1,5 m bez zgłoszeń i pozwoleń – czy to możliwe? Ile wynosi odległość minimalna ogrodzenia od tych dróg? Czy mogę przedzielić działkę?

Legalizacja ogrodzenia od strony ulicy

10 lat temu wybudowałam kuty płot na słupkach metalowych od strony ulicy na długości około 30 m bez zgłoszenia do starostwa. Czy mogę teraz zalegalizować tę budowlę? Czy jest to bezpłatne?

Odnowienie ogrodzenia wokół działki

Wybudowałam nowy dom i w miejsce starego, zardzewiałego ogrodzenia postawiłam nowe ogrodzenie w linii rozgraniczenia działki, w której władaniu jesteśmy, ale nie jesteśmy właścicielami. Według projektu zatwierdzonego przez architekturę płot powinnam postawić na działce sąsiedniej, czyli tej, której jesteśmy właścicielami. Jakie są szanse na to, aby uzyskać zmianę pozwolenia na budowę, tak żeby płot mógł stać na działce, w której władaniu jesteśmy? Jest to zgodne z linią ogrodzenia na ulicy.

Jak zalegalizować domek na kołach, ale przykryty wiatą?

Jakie kroki należy podjąć, by zalegalizować „domek holenderski” stojący (ma koła) już na działce? Nie jest połączony trwale z gruntem, ale przykryty wiatą.

Budowa ogrodu zimowego na istniejącym tarasie

Posiadam taras w swoim domu. Zarówno dom i taras znajdują się w granicy działki sąsiada. Chciałabym wybudować na tarasie ogród zimowy, który miałby 24 m2 i mleczne przeszklenie od strony sąsiada (bez żadnych otworów). Jakich dokumentów wymaga budowa takiej konstrukcji? Czy jest to tylko zgłoszenie? Czy pozwolenie? Czy muszę mieć zgodę sąsiada?

Nakaz rozbiórki płotu – kto płaci?

Mam płot o wysokości nieco poniżej 2 m. Ze względu na jego stan powinien zostać rozebrany, rozsypuje się. Sąsiad nie chce partycypować w kosztach, a co więcej, zwrócił się do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o ocenę stanu ogrodzenia i postulował rozbiórkę. Nadzór wydał decyzję o rozbiórce i ja mam być wykonawcą, czyli ponieść koszty. W jakich przypadkach nadzór może wydawać decyzję o ogrodzeniu niższym niż 220 cm? Jeśli płot stoi na granicy działek, czy można jednej ze stron nakazać jego rozbiórkę? Sąsiedzi twierdzą, że płot wybudował poprzedni właściciel, ja nie mam informacji na ten temat.

Co można wybudować na działce ROD?

Jestem użytkownikiem działki ROD, posiadam altanę o obrysie 25 m2. Chciałbym dodatkowo wybudować narzędziownię wolnostojącą, tak aby cały obrys budynków nie przekroczył 35 dozwolonych metrów kwadratowych. Jednak prezes naszego ROD twierdzi, że nie wolno. Czy ma rację?

Garaż niespełniający wymogów odległości od granicy

Dopinam transakcję kupna domu. Sprzedający pokazał mi projekt garażu, który został wybudowany przed laty w odległości 20 cm od budynku gospodarczego sąsiada (nie została zachowana odległość 3 m). Budowa skończyła się w 2001 r. i sąsiad wydał zgodę sąsiedzką na takie usytuowanie. Urząd I instancji nie dochował terminu odwołania do II instancji i tak oto dom stoi. Teraz ów właściciel nieruchomości wystąpił o dokument o zakończeniu budowy i oddaniu domu do użytku, ale zarówno I jak i II instancja odmówiła wydania decyzji. Co można w tej sytuacji zrobić? Czy grozi mi w przyszłości nakaz wyburzenia garażu albo jakieś sankcje?

wizytówka Zadaj pytanie »