Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy do bocznej ściany domu może przylegać inny budynek?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-11-11 • Aktualizacja: 2021-07-06

Czy do bocznej ściany domu może przylegać inny budynek? Sąsiad ma komórkę, która przylega do mojego. Jest ona w złym stanie technicznym, dach przecieka i w czasie deszczu woda leje się po ścianie mojego domu, co powoduje, że w pokoju na ścianie mam widoczną plamę, w dłuższej perspektywie wda się wilgoć. Chciałbym odświeżyć ścianę, może nawet ocieplić, ale nie mogę. Wszelkie prośby skierowane do sąsiada, żeby odsunął tę komórkę, nie dają rezultatu. Teren, na którym ona stoi, należy do gminy, a użytkuje go sąsiad. Wysłałem pismo do gminy z prośbą o pomoc w tej sprawie, ale gmina odsyła mnie do nadzoru budowlanego, twierdząc, że oni nic nie poradzą. Co robić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy do bocznej ściany domu może przylegać inny budynek?

Budynek usytuowany na terenie gminy

Nie wiem, kto wybudował komórkę, ale jeśli właścicielem gruntu jest gmina, to ona będzie odpowiadać za budynek i jego niewłaściwe usytuowanie. Faktycznie jednak powinien Pan sprawę zgłosić do Państwowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego (PINB).

Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, budynku nie można wybudować w mniejszej odległości od granicy niż:

  • 3 m, gdy jest zwrócony w stronę granicy ścianą bez otworów;
  • 4 m, gdy od strony granicy będzie ściana z otworami drzwiowymi lub okiennymi.

W § 12 ust. 2 i 3 przewidziano sytuację, w której budynek można umieścić bezpośrednio przy granicy lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy (taki pas terenu musi pozostać niezabudowany, co ma zapewniać swobodny dostęp do ściany i umożliwić jej remont i konserwację) gdy:

  • wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy;
  • działka budowlana w zabudowie jednorodzinnej ma szerokość mniejszą niż 16 m.

Usytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną

Przepisy dopuszczają usytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, ale pod warunkiem że część budynku leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe, niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej (§ 12 ust. 3 pkt 2).

Aby mógł istnieć budynek bezpośrednio przy ścianie, musi on przylegać ścianą do budynku sąsiedniego. Inaczej jest niezgodny z przepisami Prawa budowlanego.

Prawdopodobnie owa komórka została postawiona bez zgłoszenia i PINB może nakazać jej rozbiórkę, a w najgorszym wypadku dostosowanie do przepisów Prawa budowlanego.

Zawiadomienie proszę oprzeć nie o kwestię szkody, tylko o kwestię nieprawidłowości usytuowania budynku przy granicy, tylko tym się zajmie PINB.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – klikając w link »

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »