Czy do bocznej ściany domu może przylegać inny budynek?

Czy do bocznej ściany domu może przylegać inny budynek? Sąsiad ma komórkę, która przylega do mojego. Jest ona w złym stanie technicznym, dach przecieka i w czasie deszczu woda leje się po ścianie mojego domu, co powoduje, że w pokoju na ścianie mam widoczną plamę, w dłuższej perspektywie wda się wilgoć. Chciałbym odświeżyć ścianę, może nawet ocieplić, ale nie mogę. Wszelkie prośby skierowane do sąsiada, żeby odsunął tę komórkę, nie dają rezultatu. Teren, na którym ona stoi, należy do gminy, a użytkuje go sąsiad. Wysłałem pismo do gminy z prośbą o pomoc w tej sprawie, ale gmina odsyła mnie do nadzoru budowlanego, twierdząc, że oni nic nie poradzą. Co robić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy do bocznej ściany domu może przylegać inny budynek?

Budynek usytuowany na terenie gminy

Nie wiem, kto wybudował komórkę, ale jeśli właścicielem gruntu jest gmina, to ona będzie odpowiadać za budynek i jego niewłaściwe usytuowanie. Faktycznie jednak powinien Pan sprawę zgłosić do Państwowej Inspekcji Nadzoru Budowlanego (PINB).

Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, budynku nie można wybudować w mniejszej odległości od granicy niż:

  • 3 m, gdy jest zwrócony w stronę granicy ścianą bez otworów;
  • 4 m, gdy od strony granicy będzie ściana z otworami drzwiowymi lub okiennymi.

W § 12 ust. 2 i 3 przewidziano sytuację, w której budynek można umieścić bezpośrednio przy granicy lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy (taki pas terenu musi pozostać niezabudowany, co ma zapewniać swobodny dostęp do ściany i umożliwić jej remont i konserwację) gdy:

  • wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy;
  • działka budowlana w zabudowie jednorodzinnej ma szerokość mniejszą niż 16 m.

Zobacz też: Budynek gospodarczy przylegający do budynku

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Usytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną

Przepisy dopuszczają usytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, ale pod warunkiem że część budynku leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe, niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej (§ 12 ust. 3 pkt 2).

Aby mógł istnieć budynek bezpośrednio przy ścianie, musi on przylegać ścianą do budynku sąsiedniego. Inaczej jest niezgodny z przepisami Prawa budowlanego.

Prawdopodobnie owa komórka została postawiona bez zgłoszenia i PINB może nakazać jej rozbiórkę, a w najgorszym wypadku dostosowanie do przepisów Prawa budowlanego.

Zawiadomienie proszę oprzeć nie o kwestię szkody, tylko o kwestię nieprawidłowości usytuowania budynku przy granicy, tylko tym się zajmie PINB.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Problem z sąsiedzką wiatą: W jednym z osiedli, sąsiad wybudował wiatę do przechowywania drewna, która została umieszczona bezpośrednio przy granicy działki. W wyniku intensywnych opadów deszczu, woda z dachu wiaty spływała na ścianę domu sąsiada, powodując uszkodzenia elewacji. Mimo licznych próśb o przesunięcie konstrukcji, sąsiad nie podjął żadnych działań. Sprawa trafiła do nadzoru budowlanego, który nakazał dostosowanie wiaty do przepisów prawa budowlanego.

 

Komórka gospodarcza na granicy działki: W pewnym przypadku sąsiad wybudował komórkę gospodarczą, która przylegała do ściany domu właściciela innej działki. Problemy zaczęły się, gdy okazało się, że budynek nie spełniał wymogów odległościowych określonych w przepisach. Komórka nie miała zgłoszenia, a odpowiednie służby budowlane nakazały jej rozbiórkę, ponieważ stwarzała zagrożenie dla bezpieczeństwa budynku.

 

Budynek na gminnym gruncie: Inny przypadek dotyczył budowy małego budynku usługowego na terenie gminnym, który przylegał do granicy działki jednego z mieszkańców. Działka była zbyt wąska, by spełniała minimalne odległości między budynkami, a właściciel budynku nie uzyskał wymaganych zezwoleń. Mieszkaniec zgłosił sprawę do gminy i nadzoru budowlanego, który wszczął postępowanie, a gmina zobowiązała się do podjęcia działań w celu usunięcia nieprawidłowości.

Podsumowanie

W przypadku, gdy budynek przylega do ściany sąsiada lub znajduje się zbyt blisko granicy działki, należy pamiętać, że przestrzeganie przepisów prawa budowlanego jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców. Jeśli dochodzi do sytuacji, w której sąsiedni obiekt powoduje uszkodzenia lub utrudnia konserwację, warto zgłosić sprawę do odpowiednich instytucji, takich jak Państwowa Inspekcja Nadzoru Budowlanego, która ma obowiązek interweniować. Działania w takich przypadkach mogą obejmować nakaz rozbiórki lub dostosowanie budynku do obowiązujących norm. Kluczowe jest, by działać na podstawie przepisów i niezwłocznie reagować na problemy związane z nieprawidłowym usytuowaniem budynków.

Oferta porad prawnych

Jeśli borykają się Państwo z problemami związanymi z nieprawidłowym usytuowaniem budynków, naruszeniem granic działki lub szkodami wyrządzonymi przez sąsiednie konstrukcje, oferujemy profesjonalne porady prawne w zakresie prawa budowlanego. Nasze usługi obejmują analizę sytuacji, pomoc w zgłaszaniu spraw do odpowiednich instytucji, takich jak Państwowa Inspekcja Nadzoru Budowlanego, oraz reprezentowanie Państwa interesów w przypadku konieczności podjęcia działań prawnych. Zapewniamy kompleksowe wsparcie na każdym etapie, aby rozwiązać problem zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie »