Braki w dokumentacji budowlanej domu z lat 80-tych, jak przygotować sprzedaż?

• Data: 2023-10-16 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Odziedziczyłam po rodzicach dom wybudowany w 1980 roku. Znalazłam dziennik budowy, w którym ostatnie zapisy są z 1982 r. Nie znalazłam odbioru. Jest to budynek, który składa się z części mieszkalnej i gospodarczej. Budynek ma nadany nr domu. Jest prąd. Do 2021 mieszkali tam rodzice. Budynek znajduje się na działce rolnej. Przygotowuję się do jego sprzedaży i stąd kilka pytań: Jak się dowiedzieć, czy budowa była odebrana (w urzędzie gminy nie mają dokumentacji z tego okresu)? Co muszę zrobić, żeby uporządkować dokumentacje? Czy muszę przekształcić działkę rolną w budowlaną? Aby uporządkować te sprawy, czy powinnam najpierw przeprowadzić w sądzie sprawę spadkową po rodzicach?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Braki w dokumentacji budowlanej domu z lat 80-tych, jak przygotować sprzedaż?

Udokumentowany odbiór budynku mieszkalno-gospodarczego

Kwestia odebrania budynku winna wynikać przede wszystkim z odpowiedniej dokumentacji. Niemniej jednak zaznaczyć należy, że w dawnych czasach (m. in. w okresie, o którym Pani pisze), różnie bywało z dopełnianiem formalności. Jeśli fizycznie urząd gminy nie posiada informacji na temat ewentualnego odbioru, to możliwe, że takie dokumenty znajdują się w archiwum państwowym, dokąd urzędy są zobowiązane przekazywać akta spraw z archiwum zakładowego.

Obecnie organem wydającym decyzję jest Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego i to do niego można byłoby się zwrócić również z zapytaniem dotyczącym odbioru opisanego budynku.

Rękojmię z tytułu wady sprzedawanej nieruchomości

Następnie wskazuję, że sam fakt, że budynek znajduje się na działce rolnej, nie oznacza, że zrealizowany został w zabudowie zagrodowej. Jednakże sądząc po tym, że w budynku znajduje się również część przeznaczona pod spichlerz i część gospodarcza, wnioskować należy, że jest to zabudowa typowo zagrodowa.

Jeżeli budynek jest wykazany na mapach ewidencyjnych, a nadto w księdze wieczystej, ze sprzedażą nieruchomości nie powinno być problemu. Notariusz stwierdza stan nieruchomości na podstawie zapisów w księdze wieczystej, ewidencji gruntów i budynków oraz oświadczenia stron. Jednakże kupujący ma prawo zażądać pełnej dokumentacji dotyczącej budowy budynku i wtedy będzie problem. Jeśli oświadczy Pani, że budynek został zrealizowany w zgodzie z przepisami prawa, a nadto dopełniono wszystkich wymaganych formalności, to gdyby potem okazało się, że jest inaczej, kupujący miałby prawo powoływać się na rękojmię z tytułu wady sprzedawanej rzeczy i mógłby żądać wręcz zwrotu zapłaconej sumy wraz z odstąpieniem przez niego od zawartej umowy sprzedaży. Dlatego najlepiej byłoby wyjaśnić wszystkie te kwestie, zanim dojdzie do sprzedaży nieruchomości.

Jeżeli zabudowa ma charakter rolniczy, nie ma tu potrzeby zmiany przeznaczenia działki. Jak najbardziej można sprzedać również działkę rolną. Wskazuję jednak, że do sprzedaży działek rolnych mogą mieć w niektórych sytuacjach zastosowanie przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, które regulują, kto może być nabywca nieruchomości rolnej i na jakich zasadach.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Najpierw sprawa spadkowa po rodzicach, potem sprzedaż nieruchomości

Co do kwestii spadkowych, aby dokonać sprzedaży nieruchomości, należy uregulować wszystkie kwestie związane z własnością nieruchomości, w tym sprawy spadkowe. Skoro dom został odziedziczony po rodzicach, to należy przeprowadzić sprawy spadkowe po obojgu rodzicach. Jeżeli ostatnie miejsce zamieszkania Pani mamy i taty było takie samo, można połączyć obie sprawy spadkowe w jedno postępowanie. Zatem od razu będzie można uregulować zarówno sprawy spadkowe po mamie, jak i po tacie.

Kwestie spadkowe można uregulować również przed notariuszem i sporządzić akty poświadczenia dziedziczenia po rodzicach. Wskazuję, że w przypadku notariusza muszą się stawić wszyscy potencjalni spadkobiercy.

Oba sposoby uregulowania kwestii spadkowych są odpowiednie zarówno dla dziedziczenia testamentowego (jeśli był sporządzony testament), jak i również dla dziedziczenia ustawowego (jeśli testamentu nie sporządzono).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »