• Data: 2024-09-22 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Sprawa dotyczy piwnicy, która – jak się okazuje – została wybudowana bez zezwolenia. Przed przystąpieniem do budowy zatrudniłem kierownika budowy, który w naszym imieniu kupił plany domu bez podpiwniczenia i takowe plany zostały złożone do gminy. Po miesiącu, ale przed rozpoczęciem prac budowlanych, postanowiłem, że dom ma mieć podpiwniczenie. Rysunki piwnicy zrobił kierownik budowy, ale teraz się okazało, że zaginęły nie zostały dostarczone do gminy. Od rozpoczęcia budowy minęło prawie 12 lat, dom jest w 99% ukończony i gmina naciska, abyśmy dokonać odbioru, bo dom użytkujemy. Zleciłem kierownikowi, aby dopełnił wszystkich czynności potrzebnych do zakończenia budowy i odbioru. Sprawa ciągnie się dwa lata, a kierownik okłamuje mnie, że prace się rozpoczęły, a następnym razem mówi, że niedługo się rozpoczną. Dom jest na działce rekreacyjnej. Obawiam się, że nie ma pomysłu, jak zalegalizować piwnicę i przeciąga sprawę do momentu przejścia na emeryturę. Proszę doradzić, jakie mam opcje odbioru budynku i jak mam postąpić z kierownikiem?
Jeśli faktycznie piwnica została dobudowana bez dokonania uprzednich formalności w organie administracji architektoniczno-budowlanym (zgłoszenie budowy lub wystąpienie o pozwolenie na budowę w zależności od tego, czy mamy do czynienia z piwnicą ziemną czy podziemną) to mamy do czynienia w tym zakresie z samowolą budowlaną. To zaś powoduje, że na Pana jako inwestora może zostać nałożona grzywna za samowolę, zostać wezwanym do legalizacji czy złożenia wszystkich brakujących dokumentów i uiszczenia opłaty legalizacyjnej. Wysokość reguluje ustawa Prawo budowlane i nie są to niskie kwoty.
Natomiast wówczas ma Pan do kierownika budowy, który odpowiadał za zgodność prac z prawem, w tym za formalności w urzędzie, roszczenia cywilno-prawne z Kodeksu cywilnego (K.c.). Na kierowniku robót jako profesjonaliście spoczywa bowiem obowiązek zachowania szczególnej zawodowej (profesjonalnej) staranności przy pełnieniu samodzielnej funkcji budowlanej. Sądownictwo wskazuje także, że poprzez objęcie funkcji kierownika budowy, osoba taka ma obowiązek czynnego udziału w wykonywaniu robót budowlanych, a to polega nie tylko na kierowaniu nimi, ale również na zapewnieniu zgodności prac i budowanego (remontowanego, przebudowywanego) obiektu z przepisami Prawa budowlanego. Jeśli zaś kierownik widzi, że działania inwestora czy ekipy budowlanej są z nimi niezgodne, powinien sprzeciwiać się ich kontynuowaniu do czasu doprowadzenia do zgodności z prawem. Tak wynika np. z wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 27 czerwca 2013 r. I ACa 521/13 czy wyroku SO w Olsztynie z dnia 2 marca 2021 r. IX Ca 1677/19.
Pozostaje więc Panu wezwać kierownika budowy na piśmie do ostatecznego przedsądowego doprowadzenia prac budowlanych do zgodności z Prawem budowlanym w terminie np. 30 dni pod rygorem wystąpienia przed sąd cywilny o odszkodowanie, wskazując, że odpowiedzialność kierownika robót za budowę zgodnie z projektem i przepisami Prawa budowlanego, w tym niedopuszczanie do samowoli jest ugruntowana w polskim orzecznictwie. Gdyby zaś kierownik nie wywiązał się z powyższego, a Państwo musieliby przejść legalizację i koszty z nią związane (projekt, brakujące dokumenty, opłata legalizacyjna, grzywna) – pozostaje dochodzić odszkodowania za szkody wynikające z nienależytego działania kierownika budowy jako profesjonalisty, wykazując przed sądem ich wysokość i współpracę z tą konkretną osobą jako kierownikiem budowy, w tym dołączając wszystkie wezwania, obietnice i owo ostateczne wezwanie. Warto więc je nadawać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru albo do rąk własnych za pokwitowaniem przyjęcia.
Nielegalna budowa piwnicy i brak odbioru domu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych zarówno dla inwestora, jak i kierownika budowy. Inwestorzy powinni dbać o pełną zgodność z przepisami prawa budowlanego, a kierownicy budowy muszą działać z należytą starannością, aby uniknąć samowoli budowlanej i związanych z nią problemów. W razie zaniedbań, inwestorzy mają prawo dochodzić odszkodowań za poniesione straty.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu wszelkich niezbędnych pism, aby skutecznie rozwiązać problemy związane z nielegalnymi budowami i odbiorem domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie na każdym etapie sprawy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
3. Wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie z dnia 2 marca 2021 r. IX Ca 1677/19
4. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 27 czerwca 2013 r. I ACa 521/13
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.
Zapytaj prawnika