Odszkodowanie za szkody wyrządzone podczas budowy drogi na mojej działce, co mi przysługuje?

• Data: 2024-09-29 • Autor: Katarzyna Bereda

Jestem właścicielem nieruchomości, przy której planowana jest budowa drogi. W tej sprawie otrzymałem pismo z gminy, w którym umieszczona jest informacja: zwracamy się z prośbą o wyrażenie zgody na bezpłatne dysponowanie nieruchomością na cele budowlane oraz na wejście z robotami budowlanymi związanymi z realizacją budowy drogi. Czy powinienem zastrzec zakres zgody i w ogóle czy powinienem udzielić zgodę? Jeśli tak, to w jakim zakresie ta zgoda będzie obowiązywać, czyli na co sobie gmina może pozwolić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odszkodowanie za szkody wyrządzone podczas budowy drogi na mojej działce, co mi przysługuje?

Nie musi Pan wyrażać zgody na czasowe wejście lub dysponowanie Pana nieruchomością – wobec tego, że budowa drogi rusza niebawem, gmina raczej nie uzyska takiej zgody w drodze administracyjnej lub sądowej, dlatego jeżeli nie chce Pan wyrażać zgody, to proszę takiej zgody nie wyrażać.

Dysponowanie nieruchomością i szkody

Zazwyczaj – w przypadku inwestycji w okolicy – gmina lub inwestor i wykonawca stara zabezpieczyć się w ten sposób, iż w przypadku nadzwyczajnych okoliczności, np. konieczność przechowania sprzętu na nieruchomości zamkniętej, będzie korzystała właśnie z tego uprawnienia. Mogą to być oczywiście inne czynności jak np. konieczność przekopania się w Pana nieruchomości do jakiejś rury, konieczność umiejscowienia sprzętu itp. Dlatego proszę mieć na uwadze, iż zawsze w takich przypadkach zostanie spowodowana szkoda w Pana nieruchomości, którą gmina oczywiście będzie miała obowiązek naprawić na zasadach ogólnych.

Zgodnie z treścią art. 415 Kodeksu cywilnego „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”. Zgodnie natomiast z treścią art. 361 § 1 „zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła”. Artykuł 415 jest ogólnym przepisem umożliwiającym nałożenie obowiązku naprawienia szkody na podmiot, który wyrządził ją ze swojej winy. Przepis ten stanowi ogólną podstawę odpowiedzialności odszkodowawczej, która może mieć zastosowanie we wszystkich przypadkach, w których szkoda została wyrządzona zawinionym zachowaniem.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odpowiedzialność odszkodowawcza

W art. 415 nie są wskazane wszystkie przesłanki, które muszą wystąpić, aby możliwe było ustalenie odpowiedzialności odszkodowawczej określonego podmiotu. Bezpośrednio z art. 415 wynika, że przesłanką odpowiedzialności odszkodowawczej jest zawinione zachowanie oraz wyrządzona w wyniku tego zachowania szkoda, natomiast z art. 361 KC wynika konieczność wykazania adekwatnego związku przyczynowego między zawinionym zachowaniem i naruszeniem dobra, z którego szkoda wynika.

Wina w art. 415 przesądzająca o zarzucalności zachowania sprawczego, bez wątpienia stwarza możliwość uwzględniania okoliczności o charakterze subiektywnym w procesie przypisywania odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Zgodnie z dualistyczną koncepcją winy, użycie tego pojęcia w art. 415 KC uzasadnia ocenę zachowania sprawczego także przez pryzmat kryterium bezprawności (Art. 415 KC red. Osajda 2020).

Jeżeli jednak nie chce Pan znosić uciążliwości związanych z budową i korzystaniem z Pana nieruchomości – jak wskazałam dla różnych celów – proszę nie wyrażać zgody na niniejsze. Oczywiście gmina może wystąpić o wyrażenie takiej zgody na drodze administracyjnej lub sądowej – jednak wobec terminów inwestycji – związane to jest z czasem i niepowodzeniem w sprawie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przechowywanie materiałów budowlanych

Pan Jan jest właścicielem działki, na której gmina planuje czasowo przechowywać materiały budowlane potrzebne do budowy nowej drogi. Gmina zwróciła się do Pana Jana o zgodę na tymczasowe dysponowanie jego nieruchomością. Pan Jan postanowił wyrazić zgodę, ale tylko pod warunkiem, że przechowywanie materiałów będzie odbywać się w wyznaczonym obszarze jego działki, a po zakończeniu budowy gmina przywróci teren do pierwotnego stanu.

 

Wejście z robotami budowlanymi

Pani Anna otrzymała pismo od gminy, w którym poproszono ją o zgodę na wejście z robotami budowlanymi na jej posesję w celu przeprowadzenia prac związanych z budową kanalizacji. Pani Anna zgodziła się na wejście na teren swojej nieruchomości, ale zaznaczyła, że zgoda obowiązuje tylko na okres prac i dotyczy jedynie części działki, gdzie mają być prowadzone prace. Ponadto, gmina zobowiązała się do pokrycia wszelkich szkód powstałych w wyniku tych prac.

 

Przekop przez działkę

Pan Marek, właściciel działki, dowiedział się, że gmina planuje przeprowadzić prace związane z budową nowego chodnika, co wymaga przekopu przez jego nieruchomość. Gmina poprosiła o zgodę na przeprowadzenie tych prac. Pan Marek wyraził zgodę, ale zastrzegł, że gmina musi przedstawić szczegółowy plan prac oraz zapewnić, że po zakończeniu robót teren zostanie odpowiednio uporządkowany i przywrócony do stanu pierwotnego. W przypadku uszkodzenia roślinności, gmina zobowiązała się do jej odtworzenia.

Podsumowanie

Zgoda na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane to istotna decyzja, która powinna być dobrze przemyślana. Warto zastrzec zakres tej zgody i upewnić się, że wszelkie potencjalne szkody zostaną naprawione przez gminę. Pamiętaj, że nie musisz wyrażać zgody, jeśli uważasz, że mogłoby to być dla Ciebie niekorzystne.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, abyś mógł skutecznie chronić swoje prawa i interesy związane z nieruchomością. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie dostosowane do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »