Kategoria: Mała architektura - altana, ogrodzenie

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy składzik na drewno można postawić przy granicy działki?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-01-02

Moją działkę otacza płot z drewnianych sztachet o wys. 2,1 m. Chciałabym przy płocie składować drewno opałowe do wysokości ok. 1,8 m w formie składziku z zadaszeniem. Ponadto chciałabym również przy granicy postawić schowek (m.in. taczkę i kosiarkę) o podobnej wysokości. Czy takie konstrukcje wymagają zgłoszenia? Czy mogą zostać uznane za nieuprawnioną ingerencję w sąsiednią działkę? Co na ten temat mówią przepisy przeciwpożarowe?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Szybka i fachowa odpowiedź, przystępny język. Bardzo ważne - to pisemna forma, która pozwala na spokojną analizę. Na pewno ponownie skorzystam.
Małgorzata
Tak właśnie zrobiłem. Odwołałem się do Sądu.
Sylwester
Pomoc uzyskana szybko i konkretnie. Napewno skorzystam z usług eporady jeśli oczywiście będzie taka konieczność.
Katarzyna
Jestem bardzo zadowolony z udzielonej mi odpowiedzi. W mojej sprawie skorzystałem już z wcześniejszych wizyt (na żywo), ale tak wyczerpującej informacji wyjaśniającej jaką otrzymałem na portalu ePorady24 nigdzie nie otrzymałem. Bardzo treściwie, same konkrety bez zbędnego skupiania się na drobnych detalach. 
Dariusz, 52 lata
Bardzo szybko i sprawnie, polecam :)
Jolanta

To, co chciałaby Pani pobudować na swoim gruncie, można nazwać wiatą.

Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego w wypadku działki, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2c można postawić bez żadnych formalności wiatę o powierzchni 50 m2 (przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki).

Co do zasady, wiata jest uznawana za obiekt budowlany niepełniący funkcji użytkowej budynku, więc nie trzeba jej odsuwać od granicy na 3 lub 4 m, tak jak dom. Jednakże w przypadku przechowywania tam drewna pojawia się problem.

Przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w zakresie ochrony przeciwpożarowej budynków w § 4 ust. 1 pkt 6 zabraniają składowania poza budynkiem w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej gałęzi, chrustu i innych materiałów palnych.

Składzik drewna musi być więc oddalony od granicy działki co najmniej o 4 m lub musi mieć ogniotrwałą przegrodę od strony działki sąsiedniej. Wymagania te nie mają zastosowania do wiat rekreacyjnych pod warunkiem, że nie mają ścian. Jeśli zdecyduje się Pani na budowę wiaty ze ścianami (schowka na kosiarkę), wówczas spełnia już ona funkcje użytkowe budynku o przeznaczeniu gospodarczym. W tej sytuacji minimalna odległość od granicy takiego obiektu to 4 m (albo 3 m, jeśli w ścianie zwróconej ku granicy nie ma okien ani drzwi). I nie ma znaczenia, z czego zrobiony jest płot.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »