Kojec dla psów w granicy działki, czy to zgodne z prawem?

• Autor: Wioletta Dyl

Rozpoczynam budowę domu jednorodzinnego. Mój sąsiad ma w granicy działki usytuowany kojec dla psów wykonany z siatki i od mojej strony zamontował plastikowe płyty na kojcu. Nie odpowiada mi to, ponieważ z tyłu domu będzie taras z widokiem wprost na ten kojec. Czy kojec może być umiejscowiony w granicy działki? Czy można coś z tym zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kojec dla psów w granicy działki, czy to zgodne z prawem?

Kojec dla psa a Prawo budowlane

W Prawie budowlanym nie ma mowy o kwestii budowy kojca dla psa lub budy dla zwierzęcia, dlatego teoretycznie jego usytuowania nie wymaga zgłoszenia urzędowego, a tym bardziej pozyskiwania pozwolenia na budowę. Zatem moim zdaniem nie ma co szukać argumentu w przepisach Prawa budowlanego.

Utrudnianie korzystania z działki sąsiadom

Niemniej jednak w świetle art. 144 Kodeksu cywilnego (K.c.) – właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Dotyczy to takich działań, których skutki przenikają w sposób naturalny na nieruchomość sąsiednią, np. przez wytwarzanie zapachów, wywoływanie hałasów, niszczenie ogrodzenia. Pojęcie przeciętnej miary zakłóceń wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 22 listopada 1985 r., II CR 149/85, OSNCP 1986, nr 10, poz. 162, z glosą W. Katnera, NP 1988, nr 10-12, s. 209, notką K.P., Przegląd orzecznictwa i piśmiennictwa z zakresu prawa spółdzielczego 1986, poz. 58, oraz z omówieniem K. Krzekotowskiej, Probl. Praw. 1990, nr 6, s. 32, stwierdzając, że „ocena »przeciętnej miary« w rozumieniu art.144 k.c. musi być dokonana na podstawie obiektywnych warunków panujących w środowisku osób zamieszkujących na danym terenie, a nie na podstawie subiektywnych odczuć osób, których przestrzeń w miejscu zamieszkania w następstwie realizacji dalszych inwestycji uległaby ograniczeniu”. We wcześniejszym wyroku z dnia 28 grudnia 1979 r., III CRN 249/79, OSNCP 1980, nr 7-8, poz. 144, z glosą W. Katnera, OSPiKA 1982, z. 5-6, poz. 62, Sąd Najwyższy postawił znak równości pomiędzy szykaną a immisją przekraczającą „przeciętną miarę”, trzeba jednak pamiętać, że immisja taka nie zawsze może być utożsamiana z szykaną. Zresztą kwalifikacja działania (zaniechania) właściciela nieruchomości wyjściowej nie zawiera w sobie oceny z pojęciowego zakresu winy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zakłócanie spokoju a budowa kojca w granicy działki

Artykuł 144 K.c. ogranicza właściciela nieruchomości przez nakazanie mu powstrzymania się przy wykonywaniu prawa własności od takich działań lub zaniechań na nieruchomości, które zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiednich w stopniu przekraczającym pewną granicę w postaci przeciętnej miary wynikającej ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Artykuł 144 K.c. jest więc jednym z ustawowych wyznaczników treści i granic własności. Co do zasady, należy więc przyjąć, że budowa zabudowanego kojca i trzymanie załatwiającego swoje potrzeby bezpośrednio przy płocie psa niewątpliwie zakłóca ponad przeciętną miarę możliwość korzystania przez Panią z tarasu. Zapachy przenikające z nieruchomości, na której znajduje się pies, są imisjami pośrednimi i materialnymi, które mogą zakłócać swobodne korzystanie z własnej posesji. Generalnie jednak starając się zachować tzw. dobre obyczaje, nie powinno się budować się kojca dla psa bezpośrednio przy granicy z sąsiadem.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Roszczenie wobec sąsiada o przeniesienie kojca

Co prawda, usytuowanie elementów architektury takich jak miejsce dla psa, nie podlega żadnym normom prawnym, ale lepiej wybrać dla nich takie miejsce, które na pewno nie będzie zakłócać spokoju sąsiadom. Jeżeli tak się nie dzieje, można wybrać drogę sądową z powództwem cywilnym opartym na podstawie art. 222 § 2 w zw. z art. 144 K.c. Artykuł 144 K.c. w zw. z art. 222 § 2 K.c. pozwala na nałożenie, w zależności od sytuacji, obowiązku całkowitego zaprzestania działań stanowiących źródło immisji lub też nałożenie na właściciela nieruchomości, z której pochodzą immisje, obowiązków zapewniających powrót zakłóceń w granice przeciętnej miary, a więc do poziomu dozwolonego oddziaływania na nieruchomości sąsiednie. Możliwy jest zbieg roszczeń z art. 144 K.c. w zw. z art. 222 § 2 K.c. i z art. 24 K.c. Immisje pośrednie mogą bowiem nie tylko przekraczać przeciętną miarę, ale także stanowić bezprawne naruszenie dóbr osobistych (np. mir domowy). Wybór podstawy roszczenia należy w takiej sytuacji do uprawnionego, który przy podejmowaniu decyzji powinien uwzględnić różnice w dochodzeniu swojego roszczenia, np. dotyczące rozkładu ciężaru dowodów.

Przykłady

Pani Ewa kupiła działkę na spokojnym osiedlu, marząc o ciszy i relaksie na swoim przyszłym tarasie. Niestety, tuż przy granicy jej parceli sąsiad postawił kojec z dwoma dużymi psami, które szczekały niemal bez przerwy. Hałas i zapachy sprawiły, że korzystanie z ogrodu stało się uciążliwe. Po konsultacji z prawnikiem dowiedziała się o możliwości powołania się na art. 144 Kodeksu cywilnego, co pozwoliło jej wystąpić z żądaniem przeniesienia kojca.

 

Pan Marek planował urządzić rodzinne przyjęcie w ogrodzie za domem. Jednak sąsiad zainstalował przy samej granicy działki kojec z psami, które reagowały nerwowo na każdy ruch. Głośne szczekanie skutecznie zakłóciło uroczystość. Z czasem pan Marek zdecydował się porozmawiać z sąsiadem, powołując się na przepisy o immisjach ponad przeciętną miarę, co przyniosło efekt — sąsiad przeniósł kojec w głąb swojej działki.

 

Pani Anna, zamieszkująca dom w zabudowie jednorodzinnej, zauważyła, że po postawieniu przez sąsiada kojca tuż przy ogrodzeniu, silny zapach zaczął przenikać do jej ogrodu, zwłaszcza w upalne dni. Choć początkowo sądziła, że nic nie da się zrobić, po rozmowie ze specjalistą dowiedziała się, że tego rodzaju uciążliwości można traktować jako immisję pośrednią, a prawo przewiduje ochronę przed tego typu niedogodnościami.

Podsumowanie

choć przepisy prawa budowlanego nie regulują bezpośrednio kwestii usytuowania kojca dla psa przy granicy działki, właściciel nieruchomości nie może korzystać ze swojego prawa w sposób, który nadmiernie zakłócałby korzystanie z nieruchomości sąsiedniej. Hałas, nieprzyjemne zapachy czy uciążliwy widok mogą być podstawą do podjęcia działań prawnych, jeśli przekraczają przeciętną miarę wynikającą z lokalnych warunków. W takiej sytuacji warto w pierwszej kolejności spróbować porozumieć się z sąsiadem, a w razie potrzeby rozważyć dochodzenie swoich praw na drodze sądowej, powołując się na przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące immisji i ochrony własności.

Oferta porad prawnych

Jeżeli znajdujesz się w podobnej sytuacji i potrzebujesz pomocy, skorzystaj z naszych porad prawnych online. Szybko i wygodnie przeanalizujemy Twoją sprawę, wskażemy możliwe rozwiązania i podpowiemy, jakie kroki podjąć, aby skutecznie chronić swoje prawa. Nasi prawnicy pomogą Ci ocenić sytuację, przygotować odpowiednie pismo do sąsiada lub, w razie potrzeby, reprezentować Cię w postępowaniu sądowym. Skontaktuj się z nami — jesteśmy tu, aby Cię wesprzeć.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 1985 r., II CR 149/85
3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 grudnia 1979 r., III CRN 249/79

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Wioletta Dyl

O autorze: Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie »