Rozbiórka budynku w granicy i problem z garażem sąsiada dobudowanym do budynku

Rozbieramy budynek stojący w ostrej granicy, do którego sąsiad dostawił garaż z wykorzystaniem naszej ściany. Po rozbiórce odkryjemy budynek bez tylnej ściany. Garaż jest murowany, a zadaszenie to konstrukcja drewniana prawdopodobnie jakoś wsparta na naszej ścianie. Czy możemy kontynuować prace rozbiórkowe i w jaki sposób wymusić na sąsiedzie zabezpieczenie garażu? Mamy projekt rozbiórki i zezwolenie. Nikt nie przypuszczał takiego stanu rzeczy. Jak postępować dalej zgodnie z prawem budowlanym?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozbiórka budynku w granicy i problem z garażem sąsiada dobudowanym do budynku

Sąsiadujący, dostawiony garaż

Powiem szczerze, że budynek „dostawiony” do Państwa budynku nie ma racji bytu. Proszę zawiadomić organy PINB o tej dobudówce, sąsiad zostanie zmuszony do jej demontażu. Budynek nie może być doklejony do innego 3 ścianami.

Pozwolenie na rozbiórkę budynku

Jeśli jednak chodzi o formalności rozbiórkowe, to aby rozebrać budynek w granicy, potrzeba pozwolenia na rozbiórkę.

Zasadą jest, jak to stanowi art. 28 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, że roboty budowlane można rozpocząć po uzyskaniu pozwolenia na budowę, z zastrzeżeniem przypadków określonych w art. 29–31 Prawa budowlanego, gdzie określono jedynie odstępstwa od przedstawionej powyżej reguły. Natomiast w art. 31 Prawa budowlanego uregulowano szczególny rodzaj robót budowlanych – rozbiórkę obiektu budowlanego, na którą także co do zasady wymagane jest pozwolenie. Od tej zasady w art. 31 ust. 1 Prawa budowlanego ustanowione zostały wyjątki.

Przepis ten przewiduje możliwość dokonania rozbiórki bez pozwolenia jedynie budynków i budowli niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych ochroną konserwatorską, o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości oraz obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę, jeżeli nie podlegają ochronie jako zabytki.

Budynek w granicy wymaga pozwolenia.

Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę należy złożyć do starostwa powiatowego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości, należy do niego dołączyć oświadczenie o posiadaniu prawa do nieruchomości, szkic przedstawiający umiejscowienie budynku na posesji, opis sposobu przeprowadzenia prac, opis sposobu zabezpieczenia ludzi i mienia, pozwolenia, uzgodnienia lub opinie innych organów wymagane przepisami szczególnymi, do których należą m.in.: ustawa o ochronie przyrody, ustawa o lasach, Prawo wodne czy ustawa o ochronie zabytków; będą to np. np. decyzja Generalnego Konserwatora Zabytków o skreśleniu budynku z listy zabytków, jeżeli chcemy rozebrać obiekt wpisany do rejestru zabytków. Jeśli nasza budowla jest wpisana do planu zagospodarowania przestrzennego, potrzebna będzie decyzja miejskiego konserwatora zabytków i najważniejsze – projekt rozbiórki obiektu, gdy taką potrzebę stwierdzi starosta (wyda postanowienie nakładające taki obowiązek). Może być potrzebny w przypadku planowanej rozbiórki obiektu stojącego w granicy działki i przylegającego do budynku sąsiada.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zawiadomienie PINB

Najlepiej więc zawiadomić PINB o nielegalnym dobudowaniu do Państwa budynku, aby uniknąć konieczności wykonania projektu.

Przykłady

Na jednej z podmiejskich działek, właściciel postanowił rozebrać stary budynek gospodarczy, który przez lata służył jako składzik narzędziowy. Problem pojawił się w momencie, gdy rozbiórka odsłoniła nieoczekiwaną konstrukcję: sąsiad bez konsultacji oparł swój murowany garaż na ścianie tego budynku, traktując ją jako własną boczną przegrodę. Dach garażu, wykonany z drewnianej konstrukcji, również częściowo spoczywał na tej ścianie. Gdy rozbiórka się rozpoczęła, garaż utracił stabilność. Właściciel działki, mając formalne pozwolenie na rozbiórkę, zgłosił sprawę do PINB, który w trybie pilnym przeprowadził oględziny. W wyniku interwencji nadzoru budowlanego sąsiad został zobowiązany do zabezpieczenia swojego garażu, a docelowo do jego rozbiórki, jako że obiekt nie miał samodzielnej konstrukcji i był wykonany niezgodnie z przepisami prawa budowlanego.

 

W innym przypadku właściciel starego domu w zabudowie granicznej, planując rozbiórkę, uzyskał stosowne pozwolenie i sporządził projekt rozbiórki zgodnie z wymaganiami starostwa. Dopiero podczas rozbiórki okazało się, że sąsiad — bez jego wiedzy — podczas budowy swojego garażu przymocował elementy więźby dachowej do ściany tego domu. Demontaż ściany zagroził konstrukcji garażu, a prace rozbiórkowe musiały zostać czasowo wstrzymane. Po konsultacjach prawnych właściciel zgłosił sprawę do inspektoratu nadzoru budowlanego, który nie tylko nałożył na sąsiada obowiązek natychmiastowego zabezpieczenia garażu, ale także wszczął postępowanie zmierzające do legalizacji lub nakazania rozbiórki niezgodnej dobudówki.

 

Jeszcze inną sytuację stanowiła rozbiórka budynku mieszkalnego w małym miasteczku, gdzie podczas demontażu okazało się, że sąsiad dostawił do ściany jego domu nie tylko garaż, ale także niewielką wiatę na drewno, której słupy opierały się o elementy ścienne starego budynku. Konstrukcja była tymczasowa, ale mimo to stwarzała zagrożenie w przypadku rozbiórki ściany. Właściciel domu złożył zawiadomienie do organu nadzoru budowlanego, dołączając dokumentację fotograficzną i opis sytuacji. Organ przeprowadził kontrolę i nakazał właścicielowi wiaty jej niezwłoczny demontaż, powołując się na art. 30 Prawa budowlanego i konieczność zachowania bezpieczeństwa podczas wykonywania robót rozbiórkowych na sąsiedniej działce.

Podsumowanie

Rozbiórka budynku w granicy, do którego sąsiad bezprawnie dostawił swój garaż, wymaga nie tylko formalnego pozwolenia, ale także zdecydowanych działań w zakresie zabezpieczenia terenu i egzekwowania prawa. Nawet mając pełną dokumentację i projekt rozbiórki, niespodziewane konstrukcje sąsiada mogą wymagać interwencji nadzoru budowlanego. Kluczowe jest szybkie zgłoszenie sprawy do PINB, który ma narzędzia, aby zobowiązać właściciela samowolnej dobudówki do jej zabezpieczenia lub usunięcia. W takich sytuacjach prawo budowlane stoi po stronie inwestora, który działa zgodnie z przepisami i posiada niezbędne decyzje administracyjne.

Oferta porad prawnych

Jeżeli znalazłeś się w podobnej sytuacji i potrzebujesz pewności co do swoich praw oraz możliwych działań, skorzystaj z naszych porad prawnych online. Oferujemy szybkie i precyzyjne wsparcie w sprawach budowlanych, pomożemy Ci przygotować odpowiednie pisma, wyjaśnimy procedury oraz wskażemy najskuteczniejsze rozwiązania prawne. Bez wychodzenia z domu możesz skonsultować swoją sprawę z doświadczonym prawnikiem, który rozwieje wątpliwości i pomoże Ci bezpiecznie przejść przez proces rozbiórki lub sporu z sąsiadem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie »