Wymiana ogrodzenia usytuowanego za granicą działki

Kupiłem w 2009 r. działkę, która miała już stare ogrodzenie. Planujemy wymianę ogrodzenia na odcinku ok. 25 m. Stoi ono wzdłuż drogi żwirkowej, która jest prywatną działką sąsiada. Ogrodzenie nasze ma ponad 30 lat. Przekracza granicę drogi na pewnym odcinku, pozostawiając ok. 3-metrową drogę ze żwiru. Czy muszę cofnąć ogrodzenie do granicy mojej działki, czy mogę je postawić w starym miejscu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wymiana ogrodzenia usytuowanego za granicą działki

Wymiana ogrodzenia – stawianie go na własnej działce

Zasadniczo zakres Pana inwestycji powinien mieścić się wyłącznie na Pana działce. Nie ma Pan prawa stawiać ogrodzenia na działce cudzej. Póki co jest to działka cudza. Nie Pana. Jednak na razie odbywa Pan z sąsiadem rozmowy – on prosi, aby Pan się cofnął, Pan ma wątpliwości.

Zasadniczo gdyby wniósł Pan sprawę o rozgraniczenie, to mógłby się Pan powołać na zasiedzenie tego spornego pasa gruntu. Sąsiad może wnieść sprawę o wydanie nieruchomości, jeśli Pan podczas wymiany ogrodzenia pobuduje mimo wszystko ogrodzenie według starego przebiegu.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane dopiero budowa ogrodzeń o wysokości ponad 2,2 m wymaga zgłoszenia właściwemu organowi architektoniczno-budowlanemu Poniżej tej wysokości nie ma potrzeby dokonywać jakichkolwiek zgłoszeń. Kwestia będzie rozpatrywana wyłącznie w zakresie prawa cywilnego – prawa własności.

Zobacz też: Płot sąsiada na mojej działce zasiedzenie

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przywrócenie władania nad rzeczą – przesunięcie ogrodzenia przy wymianie

Zgodnie z art. 222 § 1 Kodeksu cywilnego, na którym sąsiad może oprzeć swoje żądanie, jako właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą – od Pana – ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą. Regulacja ta służy przywróceniu właścicielowi władztwa nad rzeczą, a więc ochronie jednego z podstawowych atrybutów prawa własności. Żeby można było mówić o roszczeniu windykacyjnym, muszą być spełnione dwa warunki: po pierwsze, treścią roszczenia jest żądanie wydania rzeczy, po drugie zaś, wynika ono z prawa własności. W niniejszej sprawie ustalenia wymagał przebieg granicy pomiędzy nieruchomościami stron, co pozwolić powinno na rozstrzygnięcie kwestii, czy pozostaje Pan we władaniu części nieruchomości sąsiada, czy też nie.

Trudno będzie Panu udowodnić, że płot postawił nieświadomie na gruncie sąsiada, skoro już jest Pan doskonale świadom przekroczenia granicy przez stary płot.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Dochodzenie zasiedzenia pasa gruntu

Jednak Pan ma prawo dochodzić zasiedzenia pasa gruntu. Zgodnie z art. 172 § 1 Kodeksu cywilnego „posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie)”.

Natomiast § 2 tego artykułu stanowi, że „po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze”. Zgodnie z art. 336 „posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny)”.

Posiadaczem samoistnym jest ta osoba, która faktycznie włada rzeczą jak właściciel. Słowa „włada jak właściciel” należy interpretować w oparciu o art. 140, który wymienia podstawowe uprawnienia właściciela – np. koszenie, grodzenie, posiadanie, zarządzanie.

Jesteście w patowej sytuacji. Możecie się dogadać – jak zawsze wspólnie ustalić warunki przesunięcia ogrodzenia. Albo nie. Przy sporze sądowym – finalnie – jeśli faktycznie płot jest tam minimum 30 lat, można z powodzeniem zakładać, że wygra Pan taką sprawę i wymiana ogrodzenia nastąpi z korzyścią dla Pana, czyli na starym miejscu nowe ogrodzenie.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Pan Marek kupił w latach 90. działkę rekreacyjną w niewielkiej wsi. Na skraju jego działki stał już wtedy stary, drewniany płot, który oddzielał ją od sąsiedniego gruntu rolnego. Po latach postanowił wymienić ogrodzenie na nowe. Okazało się jednak, że przez cały czas stary płot był przesunięty o niemal metr w głąb działki sąsiada. Gospodarz sąsiedniego pola domagał się usunięcia ogrodzenia i przesunięcia go na granicę działki Pana Marka. Po konsultacji z prawnikiem i analizie dokumentów Pan Marek zdecydował się wystąpić o zasiedzenie, udowadniając, że włada tym terenem nieprzerwanie od ponad 30 lat. Sprawa zakończyła się jego sukcesem – nowy płot postawił w miejscu starego, legalizując w ten sposób stan faktyczny.

 

Pani Anna odziedziczyła po rodzicach dom na przedmieściach miasta. Stare ogrodzenie, zbudowane jeszcze przez dziadka w latach 70., biegnie wzdłuż drogi dojazdowej do sąsiednich posesji. Podczas planowanej modernizacji ogrodzenia, jeden z sąsiadów zgłosił, że część płotu wchodzi na teren drogi wspólnej. Pani Anna nie była pewna, jak postąpić. Rozważała cofnięcie ogrodzenia, ale obawiała się utraty części działki, którą dotychczas użytkowała jako własną. Zdecydowała się porozmawiać z pozostałymi właścicielami drogi i udało się jej zawrzeć ugodę – wspólnie ustalili, że granica ogrodzenia pozostanie bez zmian, a Pani Anna partycypuje w kosztach utwardzenia drogi, co uspokoiło napiętą sytuację.

 

Pan Tomasz, właściciel siedliska na Mazurach, planował wymianę sędziwego płotu oddzielającego jego posesję od gruntu sąsiada, który niedawno zmienił właściciela. Nowy sąsiad, chcąc uporządkować granice działki, wezwał Pana Tomasza do natychmiastowego usunięcia ogrodzenia, twierdząc, że przebiega ono w całości po jego stronie. Pan Tomasz znał jednak dobrze historię nieruchomości i wiedział, że jego rodzina od ponad 40 lat korzysta z tego pasa ziemi. Zamiast eskalować konflikt, zaproponował sąsiadowi wspólne ustalenie granic w obecności geodety i mediatora. Udało się dojść do porozumienia – nowy płot stanął w dotychczasowym miejscu, a Pan Tomasz równolegle wszczął procedurę zasiedzenia dla pełnej pewności prawnej.

Podsumowanie

Kwestia wymiany ogrodzenia, które znajduje się poza granicą własnej działki, zawsze wymaga dużej ostrożności. Choć wieloletnie korzystanie z pasa gruntu sąsiada może dawać podstawy do zasiedzenia, to bez formalnego uregulowania sytuacji prawnej, właściciel gruntu ma prawo domagać się usunięcia ogrodzenia i przywrócenia stanu zgodnego z ewidencją. Kluczowe jest więc, aby przed przystąpieniem do prac dokładnie ustalić przebieg granic, rozważyć polubowne rozwiązania z sąsiadem lub – w razie potrzeby – przygotować się do dochodzenia swoich praw na drodze sądowej. Dobrze przemyślana strategia pozwoli uniknąć niepotrzebnych sporów i zabezpieczyć swoje interesy na lata.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz podobny problem z ogrodzeniem lub inną kwestią związaną z granicami działki, skorzystaj z naszej pomocy prawnej online. Oferujemy szybkie i rzetelne porady, dzięki którym dowiesz się, jakie masz możliwości działania, jakie przepisy Cię chronią i jak skutecznie rozwiązać spór z sąsiadem. Wystarczy, że opiszesz swoją sytuację, a nasi prawnicy przygotują dla Ciebie indywidualną analizę oraz konkretne wskazówki co do dalszych kroków. Skorzystaj z wygodnej formy konsultacji bez wychodzenia z domu i zyskaj pewność prawa.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym - Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie »