Indywidualne Porady Prawne
Wioletta Dyl • Opublikowane: 2022-02-10 • Aktualizacja: 2022-04-16
Posiadam domek na wsi (ok. 80 m2), w którym nie ma technicznych możliwości na zainstalowanie automatycznego pieca CO – brak pomieszczenia. Dlatego chciałabym obok domku postawić pomieszczenie w typie kontenera o pow. 12 m2 z płyty obornickiej niezwiązane na stałe z podłożem, które pełniłoby rolę kotłowni. Działka liczy 10 arów. Czy potrzebuję na to pozwolenia na budowę, zgłoszenia, czy może wcale nie muszę tego zgłaszać? W przepisach mowa jest o pomieszczeniu gospodarczym, czy można tak zakwalifikować kotłownię? Wiadomo, że załatwianie pozwolenia łączy się ze wzrostem kosztów.
Inwestycje budowlane według polskiego prawa wymagają zgłoszenia budowy obiektów oraz pozwolenia na ich budowę. Ustawa przewiduje jednak pewne wyjątki, które dotyczą mniejszych inwestycji planowanych na terenie własnej działki. Prawo budowlane daje właścicielom działek większą swobodę przy budowaniu parterowych obiektów gospodarczych do powierzchni 35 m². Wymienione budowle nie wymagają pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia staroście, przy czym liczba stawianych obiektów nie może być większa niż dwa na każde 500 m² powierzchni działki. Inaczej mówiąc, można budować nieduże obiekty wyłącznie na zgłoszenie. Zatem kotłownia w dobudowanym pomieszczeniu gospodarczym wymaga jedynie zgłoszenia odpowiedniemu organowi.
Istotny jest jednak sposób, w jaki będzie zasilana kotłownia (np. gaz itp.), ponieważ od tego uzależnione są wytyczne, które powinny być spełnione przy budowie kotłowni, tak aby spełniała wymagania określone w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, ale też wymagania określone normą PN-87/B-02411. Zgodnie z nimi kotły o nominalnej mocy cieplnej do 10 kW można instalować w pomieszczeniach niemieszkalnych, których kubatura wynosi co najmniej 4 m3 na 1 kW mocy cieplnej kotła i nie jest mniejsza niż 30 m3. Do paleniska kotła musi być zapewniony dopływ powietrza w ilości co najmniej 10 m3/h i 1 kW mocy kotła.
W kotłowni o mocy do 25 kW, która powinna być wydzielonym pomieszczeniem, najlepiej usytuowanym centralnie w stosunku do tych, które ogrzewa, muszą być spełnione między innymi takie warunki:
Na koniec dodajmy, że lokując kotłownię poza domem mieszkalnym, należy zadbać o zminimalizowanie strat ciepła na drodze przesyłu, a więc umiejscowić ją możliwie blisko, a rury dobrze ocieplić.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):