Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wstawienie okien dachowych - czy potrzebne jest pozwolenie lub zgłoszenie?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Chciałbym wstawić okna dachowe (obecnie w dachu okien nie ma). Mój dom to „bliźniak”, który jest współwłasnością moją i sąsiadki, która jest w podeszłym wieku i przebywa obecnie w domu opieki. Okna chciałbym wstawić oczywiście tylko w mojej części budynku. Próbowałem się dowiedzieć u różnych źródeł, ale dowiedziałem się, że przepis jest różnie interpretowany, czasem inaczej przez różne starostwa powiatowe. Napisałem do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego i „odesłano” mnie do starostwa. Starostwo odmówiło wydania opinii na ten temat, chyba że złożę wniosek o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie. Tylko nie rozumiem, dlaczego nie odpowiadają wprost, że mam złożyć albo nie, bo po co mam to składać, jeśli okazałoby się, że nie jest to konieczne, a wiąże się z kosztami jak architekt, kierownik budowy itp. 
Czy potrzebne są pozwolenia, czy mogę wstawić okna bez pozwolenia i zgłoszenia?
Jeśli wstawię okna, a okaże się, że potrzebne było pozwolenie, i sprawa wyjdzie na jaw, to czy mogę się wytłumaczyć, przedstawiając brak wiedzy spowodowanej nieudzieleniem konkretnej informacji przez urzędy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wstawienie okien dachowych - czy potrzebne jest pozwolenie lub zgłoszenie?

Roboty budowlane a nowe okna

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane „roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29–31”.

Wymiana okien i drzwi nie wymaga żadnych zgłoszeń ani pozwoleń, o ile nie wiąże się z ingerencją w budynek polegającą na zmianie kształtu lub wielkości otworów. Zgodnie z art. 3 ust. 10 przebudowa to wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego.

Zobacz też: Wstawienie okna pozwolenie czy zgłoszenie

Wstawienie okien dachowych jako przebudowa

W związku z powyższym i zgodnie ze znowelizowanym w 2020 roku Prawem budowlanym (art. 29 i 30) wstawienie nowych okien dachowych lub poszerzanie istniejących otworów jest traktowane jako przebudowa, ponieważ takie działanie ingeruje w konstrukcję dachu i wymaga pozwolenia na budowę.

Nie ma możliwości takiego tłumaczenia niewiedzą, o jakim Pan wspomina. Otrzyma Pan termin na przedstawienie dokumentacji – takiej samej jak przy uzyskaniu pozwolenia – jeśli ją Pan uzupełni i opłaci opłatę legalizacyjną za wykonanie robót bez pozwolenia, okna zostaną, inaczej zostanie Pan zobligowany do przywrócenia stanu poprzedniego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

ePorady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie »