Wstawienie okien dachowych - czy potrzebne jest pozwolenie lub zgłoszenie?

• Data: 2024-06-17 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Chciałbym wstawić okna dachowe (obecnie w dachu okien nie ma). Mój dom to „bliźniak”, który jest współwłasnością moją i sąsiadki, która jest w podeszłym wieku i przebywa obecnie w domu opieki. Okna chciałbym wstawić oczywiście tylko w mojej części budynku. Próbowałem się dowiedzieć u różnych źródeł, ale dowiedziałem się, że przepis jest różnie interpretowany, czasem inaczej przez różne starostwa powiatowe. Napisałem do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego i „odesłano” mnie do starostwa. Starostwo odmówiło wydania opinii na ten temat, chyba że złożę wniosek o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie. Tylko nie rozumiem, dlaczego nie odpowiadają wprost, że mam złożyć albo nie, bo po co mam to składać, jeśli okazałoby się, że nie jest to konieczne, a wiąże się z kosztami jak architekt, kierownik budowy itp. 
Czy potrzebne są pozwolenia, czy mogę wstawić okna bez pozwolenia i zgłoszenia?
Jeśli wstawię okna, a okaże się, że potrzebne było pozwolenie, i sprawa wyjdzie na jaw, to czy mogę się wytłumaczyć, przedstawiając brak wiedzy spowodowanej nieudzieleniem konkretnej informacji przez urzędy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wstawienie okien dachowych - czy potrzebne jest pozwolenie lub zgłoszenie?

Roboty budowlane a nowe okna

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane „roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29–31”.

Wymiana okien i drzwi nie wymaga żadnych zgłoszeń ani pozwoleń, o ile nie wiąże się z ingerencją w budynek polegającą na zmianie kształtu lub wielkości otworów. Zgodnie z art. 3 ust. 10 przebudowa to wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego.

Zobacz też: Wstawienie okna pozwolenie czy zgłoszenie

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wstawienie okien dachowych jako przebudowa

W związku z powyższym i zgodnie ze znowelizowanym w 2020 roku Prawem budowlanym (art. 29 i 30) wstawienie nowych okien dachowych lub poszerzanie istniejących otworów jest traktowane jako przebudowa, ponieważ takie działanie ingeruje w konstrukcję dachu i wymaga pozwolenia na budowę.

Nie ma możliwości takiego tłumaczenia niewiedzą, o jakim Pan wspomina. Otrzyma Pan termin na przedstawienie dokumentacji – takiej samej jak przy uzyskaniu pozwolenia – jeśli ją Pan uzupełni i opłaci opłatę legalizacyjną za wykonanie robót bez pozwolenia, okna zostaną, inaczej zostanie Pan zobligowany do przywrócenia stanu poprzedniego.

Przykłady

 
Sąsiad z sąsiedztwa

Mój sąsiad, pan Andrzej, postanowił wstawić okna dachowe w swoim domu jednorodzinnym, aby doświetlić poddasze. Był przekonany, że skoro wymiana okien na parterze nie wymagała żadnych formalności, to również wstawienie okien dachowych będzie bezproblemowe. Po zamontowaniu okien, okazało się, że sąsiad otrzymał wezwanie od inspektoratu nadzoru budowlanego, ponieważ nie zgłosił tej przebudowy ani nie uzyskał pozwolenia na budowę. Musiał przedstawić pełną dokumentację i zapłacić karę legalizacyjną, co okazało się kosztownym błędem.

 
Rodzina Kowalskich

Rodzina Kowalskich, mieszkająca w bliźniaku, planowała remont poddasza i montaż okien dachowych, aby stworzyć dodatkowy pokój dla dziecka. Przed rozpoczęciem prac skonsultowali się z architektem, który poinformował ich, że wstawienie okien dachowych jest traktowane jako przebudowa i wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Kowalscy złożyli wniosek o pozwolenie, który został rozpatrzony pozytywnie. Choć proces wymagał czasu i dodatkowych kosztów, udało im się legalnie zrealizować swój projekt bez obaw o przyszłe problemy.

 
Pani Maria i dom po dziadkach

Pani Maria odziedziczyła stary dom po dziadkach, który wymagał remontu. Postanowiła zamontować okna dachowe, aby lepiej doświetlić poddasze, gdzie planowała urządzić pracownię malarską. Pani Maria nie była pewna, czy potrzebne jest pozwolenie na budowę, więc postanowiła skonsultować się z lokalnym starostwem. Uzyskała informację, że jako że dom jest obiektem zabytkowym, każda ingerencja w konstrukcję dachu wymaga pozwolenia. Dzięki temu uniknęła problemów i legalnie przeprowadziła przebudowę, co pozwoliło jej cieszyć się nową pracownią bez ryzyka sankcji.

Podsumowanie

 

Wstawienie okien dachowych zazwyczaj wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, ponieważ jest traktowane jako ingerencja w konstrukcję dachu. Warto przed rozpoczęciem prac skonsultować się z lokalnym urzędem, aby uniknąć ewentualnych problemów prawnych i kosztów związanych z legalizacją niezgłoszonych robót. Przemyślane i zgodne z przepisami działania zapewnią spokojne użytkowanie nowo powstałych przestrzeni.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy prawnej w kwestii wstawienia okien dachowych? Skontaktuj się z naszymi ekspertami online, którzy przygotują dla Ciebie niezbędne pisma i udzielą profesjonalnych porad prawnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »