Budowa domu odwróconego do góry nogami

• Data: 2023-10-20 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

W jaki sposób podejść do tematu budowy „domu do góry nogami”, czyli atrakcji turystycznej znanej już w wielu miejscach w Polsce i na świecie? Czy są jakieś wymogi dotyczące tego rodzaju budynków?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Budowa domu odwróconego do góry nogami

Budowa domu do góry nogami

Zasadniczo wskazuję, że na próżno szukać wprost jakichkolwiek zapisów odnoszących się do tego typu inwestycji. Przede wszystkim realizacja „domu do góry nogami” powinna być zgodna z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy na taką inwestycję.

Mimo że dom jest „do góry nogami”, to nadal stanowi obiekt budowlany w rozumieniu Prawa budowlanego. Zaznaczam, że zgodnie z art. 3 pkt 1 Prawa budowlanego „przez obiekt budowlany należy rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych”. Natomiast przez budynek należy rozumieć „taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”.

Jeżeli dom do góry nogami będzie spełniał powyższe kryteria, uznać należy, że jest to obiekt budowlany, a w konsekwencji do jego zrealizowania należy uzyskać wszelkie pozwolenia wymagane przez prawo (pozwolenie na budowę lub ewentualnie zgłoszenie robót budowlanych) – w zależności od metrażu.

Sam fakt, że konstrukcja domu jest odwrotna niż w przypadku normalnych domów, nie zwalnia inwestora z uzyskania stosownych pozwoleń, które są wymagane obowiązującymi przepisami.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zweryfikowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Zatem, tak jak wskazałam na początku, pierwszym krokiem jest zweryfikowanie, czy dla wybranego terenu obowiązuje MPZP i dopuszcza tego typu inwestycję, a w przypadku braku MPZP konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Następnie należy wykonać dokumentację projektową i uzyskać stosowne zezwolenie na realizację inwestycji od właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Mówiąc tego typu inwestycję, w przypadku MPZP, mogą być ograniczenia, wskazujące np. tylko zabudowę jednorodzinną/wielorodzinną (a ów obiekt takiej nie spełnia), więc jeśli budowa miałaby cele rekreacyjne czy usługowe (atrakcja turystyczna), MPZP musiałby dopuszczać taką zabudowę na terenie. Gdy nie ma MPZP, to warunki zabudowy rekreacyjnej czy właśnie usługowej/turystycznej musiałby Pan uzyskać. Wszystko zależy od tego, w jakim celu tenże „dom” miałby być wykorzystywany.

Cały proces inwestycyjny również należy prowadzić zgodnie z wymogami Prawa budowlanego. Niezbędne są więc – po weryfikacji MPZP – ustalenia z gminą, a następnie współpraca z projektantem.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »