Utrudnianie realizacji służebności przejazdu

• Data: 2022-10-27 • Autor: Adam Dąbrowski

Co zrobić w przypadku gdy właściciel gruntu, przez który przejeżdżam do swojej posesji na mocy służebności, robi na złość i utrudnia realizację służebności? Np. zajeżdża mi w bramę wjazdową, gdy nie musi, bo może wyjeżdżać inaczej, a po prostu nie chce, utrudnia mi przejazd. Dodam że mam akt notarialny i mam prawo do korzystania z drogi wydzielonej z jego działki. Pisane już było pismo prawnicze o to, by tego zaniechał, ale nic nie pomogło. Dodam, że właściciel tej działki nic sobie z tego nie robi i śmieje się, że nic mu nie mogę zrobić. Czy na prawdę nie mam żadnych praw i nie mogę mu niczego nakazać skoro korzystam z jego gruntu? Czy naprawdę jestem od niego zależna i muszę przystawać na jego warunki? Czy ja mam jakieś prawo i czy może mi się coś nie podobać w kontekście korzystania z tej drogi? Policja niestety nie może mi pomóc, twierdząc, że to nie moja działka, co nie mieści się w głowie. Czy jest sposób na to, by przywołać tego pana do porządku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Utrudnianie realizacji służebności przejazdu

Przepisy o ochronie służebności

Do ochrony służebności stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności. Stanowi o tym art. 251 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 222 § 2 kodeksu cywilnego: „Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń”.

W podobnej sprawie orzecznictwo sądowe uznało: „powództwo za zasadne w tej części bowiem nie było wątpliwości, że powód był posiadaczem służebności polegającej na korzystaniu z przejazdu i przechodu przez drogę położoną na działce będącej we władaniu M. K., a wskutek działań pozwanych, polegających na parkowaniu pojazdów na szlaku drożnym, doszło do uniemożliwienia swobodnego wykonywania tej służebności” (wyrok Sądu Rejonowego w Toruniu z dnia 15 lipca 2019 r., sygn. akt I C 193/18).

Zaniechanie naruszeń przez sąsiada

Zatem na podstawie art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego może Pani domagać się, aby sąsiad zaniechał naruszeń wobec Pani osoby.

Sugerujemy obecnie skierowanie pisma z kancelarii podpisanego przez prawnika na podstawie pełnomocnictwa od Pani.

Takie pisma z zasady mają większy wydźwięk na adresata pisma i być może będzie ono skuteczne.

Projekt pisma możemy przygotować i wysłać z kancelarii w ramach osobnego zlecenia.

Droga karna nie będzie zapewne skuteczna, gdyż formalnie sąsiad nie narusza prawa karnego, jednak można spróbować zażądać na piśmie wszczęcia sprawy karnej przeciwko sąsiadowi, co najprawdopodobniej spowoduje, iż sąsiad potraktuje Pani działania poważniej.

Projekt takiego pisma karnego możemy Pani przygotować do wysłania przez Panią.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Adam Dąbrowski

O autorze: Adam Dąbrowski





Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »