Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a działka leśna

• Data: 2023-09-15 • Autor: Maria Turowska

Jestem zainteresowana kupnem działki, która znajduje się bezpośrednio przy drodze gminnej, w której znajdują się wszystkie media: prąd, wodociąg, kanalizacja. Po bokach działki znajdują się drogi wewnętrzne prowadzące do działek położonych w drugim i trzecim pasie od drogi gminnej. Na wszystkich działkach znajdują się już domy. Obecnie nie ma MPZP dla tego obszaru, a w studium ten obszar przeznaczony jest pod zabudowę jednorodzinną. Gmina podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia MPZP, ale sprawa jest w toku. Tymczasem na ten moment ta działka ma status leśny. Czy mogę wystąpić o warunki zabudowy dla tej działki? Panie w gminie twierdza, ze uzyskam odmowe, bo dla działki leśnej nie można wydać warunków zabudowy.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a działka leśna

Kwalifikacja prawna gruntu

W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się, że dla ustalenia charakteru danej działki bez znaczenia jest stan faktyczny, tj. rzeczywista liczba drzew czy też zabudowań znajdujących się z bezpośrednim sąsiedztwie danej działki. O tym, czy dany grunt jest lasem, decyduje jedynie kwalifikacja prawna, tj. wpis w ewidencji gruntów, prowadzonej przez właściwego miejscowo starostę.

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy nie jest zaś aktem ustanawiającym przepisy gminne (akt wewnętrzny gminy), a jedynie aktem planistycznym w gminie. Studium jest więc informacją o potencjalnym przeznaczeniu gruntów w przyszłości, jednak nie determinuje ono ostatecznie ich przeznaczenia. Faktycznie zmiana przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne dokonuje się w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego (art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Nowy MPZP

Dane zawarte w ewidencji podlegają aktualizacji z urzędu lub na wniosek osób, organów i jednostek do tego uprawnionych. Osobą uprawnioną do wystąpienia z wnioskiem o wprowadzenie zmiany w ewidencji jest każdy z współwłaścicieli nieruchomości.

W niniejszej sprawie konieczne więc będzie poczekanie na uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, w którym (biorąc pod uwagę treść studium) można spodziewać się zmiany przeznaczenia przedmiotowej działki na działkę umożliwiającą zabudowę.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Kupno działki z potencjałem

Pani Anna planowała kupno działki, która była idealnie zlokalizowana - tuż przy drodze gminnej z pełnym dostępem do mediów. Jednak w gminie dowiedziała się, że działka ma status leśny i nie może uzyskać warunków zabudowy. Zdecydowała się poczekać na uchwalenie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, licząc na zmianę przeznaczenia działki zgodnie z treścią studium.

 
Rozczarowanie inwestora

Pan Marek zainwestował w działkę leśną otoczoną budowlanymi, mając nadzieję na szybkie rozpoczęcie budowy domu. W gminie poinformowano go jednak, że nie może uzyskać warunków zabudowy, gdyż działka widnieje w ewidencji jako leśna. Pomimo istniejącego studium sugerującego zabudowę jednorodzinną, musi czekać na nowy plan zagospodarowania przestrzennego, co zaskoczyło i zmartwiło inwestora.

 
Strategiczne planowanie

Pani Katarzyna, świadoma problemów związanych z działkami leśnymi, dokładnie zbadała status prawny interesującej ją działki przed zakupem. Wiedziała, że mimo atrakcyjnej lokalizacji i sąsiedztwa domów jednorodzinnych, działka w ewidencji figuruje jako leśna. Postanowiła jednak zaryzykować i nabyła ją, wierząc, że uchwalenie nowego planu zagospodarowania przestrzennego przyniesie pożądane zmiany i umożliwi jej budowę wymarzonego domu.

Podsumowanie

Zakup działki leśnej otoczonej budowlanymi może wiązać się z trudnościami w uzyskaniu warunków zabudowy z powodu jej statusu prawnego. Kluczowe jest poczekanie na uchwalenie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który może zmienić przeznaczenie działki zgodnie z treścią studium. Warto dokładnie zbadać status prawny gruntu przed podjęciem decyzji o inwestycji.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie wszelkich niezbędnych pism, aby pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z zakupem i zabudową działek leśnych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc i wsparcie w Twojej sprawie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych - Dz.U. 1995 nr 16 poz. 78

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »