Garaż blaszany na działce rolnej - czy potrzebne zgłoszenie?

• Data: 2024-06-02 • Autor: Wioletta Dyl

Chciałbym postawić garaż blaszany 35 m2 na działce rolnej. Działka ma około 1200 m2. Na działce znajduje się dom mieszkalny około 100 m2. Działka ma status Br RV (działka rolna zabudowana). Nie jesteśmy rolnikami, ale wszyscy na wsi mają taki sam status działki i ludzie normalnie blaszaki i wiaty stawiają. W chwili obecnej nie ma żadnego innego budynku gospodarczego. Prosiłbym o informację, czy mogę postawić blaszak 35 m2 i czy wystarczy zwykłe zgłoszenie, czy bez zgłoszenia, i czy muszę ewentualnie przemianować działkę na działkę budowlaną? Tak mi powiedziała pani ze starostwa, co jest dla mnie niezrozumiałe.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Garaż blaszany na działce rolnej - czy potrzebne zgłoszenie?

Budowa blaszaka na działce

Pana rozważania odnoszą się do treści art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Po nowelizacji tej ustawy obowiązującej od 2017 r. w artykule 29 ustęp pierwszy, oprócz pojęcia altan, garaży i oranżerii wprowadzono osobne zapisy dla wolno stojących parterowych budynków wypoczynkowych czy wiat. Po nowelizacji ustawy można bez pozwolenia wybudować parterowy budynek gospodarczy tzn. altanę, garaż, ganek czy ogród zimowy maksymalnie do 35 m2 powierzchni zabudowy, przy maksymalnie dwóch takich budynkach na każde 500 m2 działki. Przy czym należy pamiętać, że budynki parterowe mogą mieć poddasze użytkowe.

Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

(…)

2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki (…)”.

Zobacz też: Jak dobudować garaż do budynku

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ilość obiektów na danej działce

Z literalnego brzmienia art. 29 ust. 1 pkt 2 wynika, iż ustawodawca w ww. przepisie określił jedynie liczbę obiektów budowlanych, których budowa może zostać wykonana na podstawie zgłoszenia robót budowlanych na danej nieruchomości, stanowiąc, że nie może ona przekraczać dwóch obiektów budowlanych na każde 500 m2 działki. W przypadku zgłoszenia budowy jednego obiektu budowlanego wskazanego w art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego, który ma być pierwszym obiektem zlokalizowanym na danej działce, ustawodawca nie przewidział natomiast ograniczeń w zakresie powierzchni działki czy też wymogów dotyczących sposobu dotychczasowego jej zagospodarowania. Zatem nie jest istotny sposób usytuowania/ posadowienia budynków gospodarczych, aby tylko ich liczba nie przekraczała dwóch na każde 500 m2 działki.

Przeczytaj też: Zgoda sąsiada na postawienie garażu blaszanego

Blaszak na kostkach brukowych jako budynek gospodarczy

Blaszak może być traktowany jako budynek gospodarczy, przeznaczony na przykład na składowanie narzędzi ogrodniczych lub drewna, w którym tylko okazjonalnie parkuje się samochód. Polecam zapoznanie się z artykułem budowa budynku gospodarczego na działce rolnej.

Zobacz również: Składowanie drewna przy budynku

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Postawienie blaszaka – formalności

Jeśli wszystkie ww. warunki są spełnione, blaszak można wybudować na zgłoszenie.

Zanim więc uda się Pan do urzędu gminy dokonać zgłoszenia, musi Pan znać przeznaczenie działki (np. rolna, siedliskowa, inwestycyjna, budowlana etc.), wytyczne określone w planie budowlanym oraz wiedzieć, czy jest na niej w ogóle dopuszczona możliwość zabudowy w danym zakresie [tj. czy istnieją uwzględnione w planie zagospodarowania (urzędnicze) wytyczne dot. tzw. konstrukcji blaszanych określające precyzyjne parametry np. wielkość konstrukcji, wysokość, kąt nachylenia dachu itp.]. Trzeba także znać dokładne cechy konstrukcji jak np. jej wysokość, wielkość czy kąt nachylenia dachu. Kwestię zgłoszenia budowy trzeba załatwić nie później niż na 30 dni przed planowanym jej rozpoczęciem. Dodatkowo do składanego zgłoszenia musi być dołączone oświadczenie o prawie do dysponowania daną nieruchomością i działką w celach budowlanych. Potrzeba też będzie mapka sytuacyjna w skali 1:1000 i plan budynku. Ten ostatni powinien Pan uzyskać bez problemu od producenta blaszaka.

Przeczytaj również: Oznaczenie działki RM

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Usytuowanie blaszaka

Budynki należy sytuować od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:

  • 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
  • 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.

Warto przeczytać: Jak zalegalizować wiatę i garaż bez pozwolenia?

Przykłady

 
Garaż dla narzędzi i maszyny rolniczej

Janek, właściciel działki rolnej o powierzchni 1200 m2 z domem mieszkalnym, postanowił postawić garaż blaszany o powierzchni 35 m2. Potrzebował miejsca na przechowywanie narzędzi ogrodniczych oraz małej maszyny rolniczej. Dowiedział się, że może postawić taki garaż bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, wystarczy zgłoszenie. Złożył zgłoszenie w urzędzie gminy, dołączając oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością oraz mapkę sytuacyjną. Po upływie 30 dni mógł przystąpić do budowy garażu.

 
Schronienie dla samochodu

Pani Anna, mieszkająca na wsi, również zdecydowała się na postawienie garażu blaszanego o powierzchni 35 m2 na swojej działce rolnej o powierzchni 1500 m2. Garaż miał służyć jako schronienie dla jej samochodu oraz miejsce do przechowywania narzędzi. Skonsultowała się z urzędem gminy i dowiedziała, że zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo budowlane z 2017 roku, takie budynki można budować na zgłoszenie. Anna złożyła zgłoszenie, dołączając niezbędne dokumenty, i po miesiącu rozpoczęła budowę.

 
Przechowalnia drewna

Marek, który również posiada działkę rolną zabudowaną domem, chciał postawić garaż blaszany na przechowywanie drewna opałowego i narzędzi. Jego działka miała 1300 m2, więc zgodnie z przepisami mógł postawić dwa takie obiekty na każde 500 m2 działki. Skonsultował się z urzędem gminy i dowiedział się, że wystarczy zgłoszenie budowy. Przygotował dokumentację, w tym mapkę sytuacyjną i oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Po pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia przez urząd, Marek mógł bez przeszkód postawić swój garaż blaszany.

Podsumowanie

 

Postawienie garażu blaszanego o powierzchni do 35 m2 na działce rolnej zazwyczaj nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, wystarczy zgłoszenie. Ważne jest, aby spełniać określone warunki dotyczące liczby budynków na danej powierzchni działki oraz dołączyć wymagane dokumenty. Przestrzeganie tych zasad pozwala na legalne i bezproblemowe postawienie garażu.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz wsparcia prawnego lub pomocy w przygotowaniu pism? Skorzystaj z naszych porad prawnych online i profesjonalnie sporządzonych dokumentów – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Wioletta Dyl

O autorze: Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »