Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Domek holenderski na działce budowlanej

Marta Wawrzyniak • Opublikowane: 2021-07-05

Czy mogę postawić domek holenderski 25 m2 na działce budowlanej powyżej 1000 m2 objętej planem zagospodarowania terenu pod zabudowę jednorodzinną i usługową?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Domek holenderski na działce budowlanej

Zabudowa jednorodzinna a domek holenderski

Odpowiedź na zadane pytanie zależy funkcji i specyfikacji przedmiotowego domku holenderskiego. Na działce objętej planem zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę jednorodzinną i usługową nie można stawiać domków letniskowych. Domku holenderskiego zdecydowanie nie można zakwalifikować jako lokalu usługowego. Zgodnie natomiast z treścią § 3 ust. 2 i 7 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz. U. 2002 Nr 75, poz. 690, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1065), jako zabudowę jednorodzinną należy rozumieć jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub zespół takich budynków, wraz z budynkami garażowymi i gospodarczymi, zaś budynkiem rekreacji indywidualnej jest budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku. Postawienie domku holenderskiego jako budynku letniskowego jest możliwe na działce rekreacyjnej. Jeżeli jednak domek miałby pełnić funkcję mieszkalną – możliwe jest jego postawienie na terenie Pani działki.

Kwalifikacja domku holenderskiego

Przepisy prawa nie zawierają definicji domku holenderskiego. Oferowane przez producentów budynki mogą być w świetle przepisów prawa budowlanego zakwalifikowane jako:

  • wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej, przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2 lub
  • tymczasowy obiekt budowlany, niepołączonych trwale z gruntem i przewidziany do rozbiórki lub przeniesienia.

Budynki pierwszej kategorii są trwale połączone z gruntem i mogą stać wyłącznie na działce rekreacyjnej. Natomiast tymczasowe obiekty budowlane można ustawiać również na działce objętej Pani planem zagospodarowania przestrzennego, jednak na określony czas (maksymalnie 180 dni). Następnie wymagają one przeniesienia poza obszar Pani nieruchomości gruntowej.

Budynek mieszkalny

Nie ma jednak przeszkód, aby domek holenderski dostosować do wymogów stawianych budynkom mieszkalnym. Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r., budynek mieszkalny musi mieć m.in. doprowadzoną ciepłą wodę, instalację grzewczą, wysokość pomieszczeń min. 2,5 m, zachowane wymogi odnośnie izolacyjności cieplnej, powierzchni okien czy współczynnika przenikania ciepła ścian. Co więcej, postawienie budynku mieszkalnego wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Reasumując, ustawienie domku holenderskiego na Pani działce możliwe jest wyłącznie w przypadku, gdy planuje go Pani dostosować do wymogów stawianych budynkom mieszkalnym.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – klikając w link »

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »