• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Czy kontener morski ustawiony na bloczkach betonowych, niezwiązany trwałe z podłożem, jest obiektem budowlanym? Oraz czy zadaszona przestrzeń między dwoma kontenerami (ok. 4 m) jest też obiektem budowlanym? Czy spawanie pękniętego, uszkodzonego zawiasu kontenera, w sytuacji awaryjnej, która groziła odpadnięciem drzwi tego kontenera, możemy uznać za drobną pracę remontowo-budowlaną, czy raczej za prace konserwacyjno-naprawcze?
Kontener morski ustawiony na bloczkach niezwiązany na stale z gruntem jest obiektem budowlanym.
Obiekt budowlany to budynek, budowla bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.
Z uwagi na brak stałego związania z gruntem jest tymczasowym obiektem budowlanym.
Zgodnie z definicją ustawową przez tymczasowy obiekt budowlany należy rozumieć obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski.
W piśmiennictwie zwraca się uwagę, że w przepisie art. 3 pkt 5 ustawy Prawo budowlane ustawodawca wyróżnił dwa rodzaje tymczasowych obiektów budowlanych, pierwszy – przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidzianym do przeniesienia w inne miejsce lub do rozbiórki (cecha tymczasowości), oraz drugi – niepołączony trwale z gruntem (cecha nietrwałości połączenia z gruntem), przy czym dla zakwalifikowania obiektu do jednej z ww. kategorii będą miały znaczenie przede wszystkim okoliczności faktyczne rozpatrywanej sprawy, jak również konstrukcja projektowanego obiektu budowlanego, ale też i zamiar inwestora [por. A. Despot-Mładanowicz, Komentarz do art. 3 ustawy Prawo budowlane, uwaga 6 oraz A. Kosicki, Komentarz do art. 29 ustawy Prawo budowlane, uwaga 24 (w:) A. Plucińska-Filipowicz, M. Wierzbowski, Prawo budowlane. Komentarz, LEX online 2018 r.].
Zobacz też: Czy kontener jest obiektem budowlanym
Zadaszenie między budynkami może być uznane za wiatę.
W orzecznictwie sądów administracyjnych spójny jest pogląd, że pojęcie wiaty, którym posługuje się art. 29 ust. 1 pkt 2c Prawa budowlanego, nie zostało zdefiniowane. Przyjmuje się jednocześnie, że wiata, nie będąc budynkiem, nie powinna posiadać wszystkich cech, o jakich mowa w treści art. 3 pkt 2. Oznacza to, że jest ona obiektem budowlanym niezwiązanym trwale z gruntem lub niewydzielonym z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych lub też nie posiada fundamentów lub dachu. Wystarczy przy tym, aby przynajmniej jedna z tych przesłanek została spełniona – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 18 sierpnia 2016 r., sygn. akt II SA/Po 1151/15; wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 30 stycznia 2018 r., sygn. akt II SA/Kr 1471/17.
Stosownie do postanowień § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie zakres jego stosowania obejmuje projektowanie, budowę, przebudowę oraz zmianę sposobu użytkowania budynków, a wiata budynkiem nie jest. Inne budowle poddane są reżimom rozporządzenia wyłącznie wówczas, gdy spełniają funkcje użytkowe budynków. W analizowanej sprawie, zadaszenie tarasu nie spełnia funkcji budynku – w żaden sposób nie realizuje przeznaczenia, jakie przypisuje się budynkom; ma osłaniać przed warunkami atmosferycznymi taras, zapewniając komfort realizacji jego funkcji rekreacyjnej i wypoczynkowej. Trafnie tę kwestię ujął Wojewódzki Sąd Administracyjnego w Warszawie w wyroku z dnia 12 stycznia 2018 r., sygn. VII SA/Wa 628/17, stwierdzając, że „o tym czy wiata pełni funkcję użytkową budynku decyduje przede wszystkim jej przeznaczenie. Spełniać funkcję budynku będzie wyłącznie wiata o przeznaczeniu innym niż rekreacyjno-wypoczynkowym (wiata składowa, czy magazynowa)”.
Przeczytaj też: Kara za postawienie kontenera
Przyspawanie zawiasu nie jest robotami budowlanymi. Roboty budowlane – budowa, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Roboty budowlane są złożonym technicznie, organizacyjnie, a także finansowo zespołem działań grupy ludzi.
Kwestia uznania kontenera morskiego za obiekt budowlany zależy od jego funkcji, sposobu posadowienia oraz stopnia związania z gruntem. Kontener ustawiony na bloczkach betonowych, mimo braku trwałych fundamentów, może zostać uznany za tymczasowy obiekt budowlany, wymagający odpowiednich formalności. Podobnie, zadaszenie pomiędzy kontenerami, zwłaszcza jeśli pełni funkcję użytkową, może być traktowane jako wiata podlegająca regulacjom budowlanym. Natomiast drobne naprawy, takie jak przyspawanie zawiasu, są czynnościami konserwacyjnymi, a nie robotami budowlanymi. Każdy przypadek wymaga indywidualnej analizy, a kluczową rolę odgrywa interpretacja przepisów przez organy nadzoru budowlanego.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące kwalifikacji kontenera morskiego jako obiektu budowlanego, formalności związanych z jego ustawieniem lub innych kwestii prawnych, skorzystaj z profesjonalnej porady online. Nasi eksperci wyjaśnią obowiązujące przepisy, pomogą w interpretacji prawa budowlanego i doradzą, jak uniknąć ewentualnych problemów z nadzorem budowlanym. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu – skontaktuj się z nami i uzyskaj rzetelną pomoc prawną dostosowaną do Twojej sytuacji.
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 18 sierpnia 2016 r., sygn. akt II SA/Po 1151/15
3. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 30 stycznia 2018 r., sygn. akt II SA/Kr 1471/17
4. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 stycznia 2018 r., sygn. VII SA/Wa 628/17
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika