Kategoria: Garaż, wiadukt, obiekty sportowe

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rozbiórka drewnianej stodoły i postawienie budynku murowanego

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-12-28

Jestem właścicielem starej, drewnianej stodoły, która obecnie nadaje się tylko do rozbiórki. Stodoła ta nie posiada fundamentu, posadowiona jest po prostu na kamieniach. Czy mogę w takim przypadku dokonać jej rozbiórki bez pozwolenia i czy w miejsce rozebranego obiektu mogę postawić budynek murowany, traktując powyższe jak remont istniejącego obiektu z zastosowaniem innych materiałów? Nowy budynek byłby wierną kopią poprzedniego, jeżeli chodzi o gabaryty.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Szybka i fachowa odpowiedź, przystępny język. Bardzo ważne - to pisemna forma, która pozwala na spokojną analizę. Na pewno ponownie skorzystam.
Małgorzata
Tak właśnie zrobiłem. Odwołałem się do Sądu.
Sylwester
Pomoc uzyskana szybko i konkretnie. Napewno skorzystam z usług eporady jeśli oczywiście będzie taka konieczność.
Katarzyna
Jestem bardzo zadowolony z udzielonej mi odpowiedzi. W mojej sprawie skorzystałem już z wcześniejszych wizyt (na żywo), ale tak wyczerpującej informacji wyjaśniającej jaką otrzymałem na portalu ePorady24 nigdzie nie otrzymałem. Bardzo treściwie, same konkrety bez zbędnego skupiania się na drobnych detalach. 
Dariusz, 52 lata
Bardzo szybko i sprawnie, polecam :)
Jolanta

Prawo budowlane zezwala na rozbiórkę, wyłącznie w drodze zgłoszenia, w przypadku budynków o wysokości nie większej niż 8 m i jednocześnie zlokalizowanych od najbliższej granicy działki w odległości równej minimum połowie wysokości budynku. Nie wiem, jakie wymiary ma ta stodoła, ale znając specyfikę tego rodzaju budynków – zapewne pokaźne.

Do wykonywania robót rozbiórkowych objętych obowiązkiem zgłoszenia można przystąpić po 21 dniach od dnia złożenia zgłoszenia, jeśli urząd nie wniesie decyzji o sprzeciwie.

Nie można budynku rozebrać bez zgłoszenia lub pozwolenia. Proszę zatem dokonać zgłoszenia, jeśli organ wniesie sprzeciw – wówczas w najgorszym wypadku należy wnioskować o pozwolenie na rozbiórkę.

Jeśli wystarczy zgłoszenie, składa Pan w urzędzie wniosek wraz z załącznikami. We wniosku należy określić dokładną lokalizację budynku – numer działki, miejscowość, gminę oraz podstawowe parametry samego budynku (wysokość, powierzchnia, ilość pomieszczeń). Dokumenty są zwykle wymienione we wniosku, jaki można pobrać ze strony urzędu. Należy z pewnością dołączyć mapkę i dowód prawa dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Zamierza Pan ponadto wyburzyć ten budynek i postawić w tym miejscu nowy z innych materiałów. To nie jest remont a odbudowa.

Zgodnie z art. 3 pkt. 8 Prawa budowlanego – remont stanowi wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, które nie stanowią bieżącej konserwacji. Dopuszczalne jest stosowanie innych wyrobów budowlanych niż użyto w stanie pierwotnym. Celem remontu jest wykonanie robót zmierzających do przywrócenia stanu poprzedniego nieruchomości, ale w istniejącym budynku, czyli np. wymiany zużytych elementów na nowe lub nowsze. Jeśli prowadzi to do powstania nowego budynku, to już nie jest remont.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego – jako budowę należy traktować wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, czyli np. wybudowanie nowego obiektu budowlanego.

Zgodnie z treścią orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego siedziba w Bydgoszczy z dnia 25 lutego 2014 r. II SA/Bd 1529/13:

„Sytuację, w której obiekt budowlany lub jego część podlega rozbiórce w celu odtworzenia następnie jego stanu pierwotnego przy użyciu innych wyrobów budowlanych należy rozpatrywać jako odbudowę obiektu budowlanego lub jego części. Odbudowa obiektu budowlanego lub jego części zakłada przy tym, że odbudowany obiekt posiada takie same parametry, jakie obiekt posiadał w stanie pierwotnym.”

Z uwagi na kubaturę – konieczne będzie przejście procedury budowlanej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »