Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zgoda sąsiada na budowę ogrodu zimowego w zabudowie bliźniaczej

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-06-12 • Aktualizacja: 2021-07-06

Jestem współwłaścicielem domu bliźniaka. Do mojego lokalu przypisana jest działka o powierzchni 49% procent ogrodu. Czy jeśli sąsiad jako udziałowiec nie zgodzi się na budowę ogrodu zimowego, mogę składać zawiadomienie do gminy, że planuję taką budowę? Czy dostanę odmowę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgoda sąsiada na budowę ogrodu zimowego w zabudowie bliźniaczej

Wymogi techniczne przy budowie ogrodu zimowego

Niestety nie tylko zgoda sąsiada wymagana będzie przy Pana inwestycji, ale i zachowanie pewnych procedur i wymogów technicznych, a także zgodność tego z planem zagospodarowania przestrzennego.

Prawo budowlane było nowelizowane na przestrzeni ostatnich lat, jedna ilość nowelizacji mogła wprowadzić nieczytelność, co wymaga, a co nie pozwolenia lub zgłoszenia.

Zasadniczo zgodnie z art. 29 ust. 1 Prawa budowlanego roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Z kolei w myśl art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. Dotyczy to również takich ogrodów zimowych, które zostaną wybudowane na istniejącym tarasie (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 kwietnia 2011 r., sygn. akt II OSK 586/10).

Obecnie po nowelizacji budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, nie wymaga ani pozwolenia, ani zgłoszenia.

W przypadku, gdy ogród zimowy będzie integralną częścią budynku, należy pamiętać, że wymagana odległość od granicy działki to 4 m w przypadku ściany z oknami i 3 m przy ścianie bez okien.

Należy także pamiętać, że na działce o powierzchni poniżej 500 m2 może istnieć tylko jeden z ww. obiektów. Na działkach większych łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

ePorady24.pl

spadek.info

porady prawne odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »