Wymogi dla parterowego budynku gospodarczego

Jakie wymogi muszą być spełnione, aby przestrzeń (pomieszczenie) pomiędzy stropem a konstrukcją dachu kwalifikowało budynek jako „parterowy budynek gospodarczy”, a nie już dwukondygnacyjny? Czy są jakieś graniczne wysokości strychu, czy można ocieplić albo np. odeskować konstrukcję dachu? Budynek będzie na działce zagrodowej i będzie związany z produkcją rolna, a więc obecnie nie wymaga on zgłoszenia.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wymogi dla parterowego budynku gospodarczego

Budynek parterowy w prawie budowlanym

Zacznę od definicji budynku parterowego. Brak jest wprawdzie w ustawie Prawo budowlane definicji budynku parterowego, o którym mowa w art. 29 ust. 1 pkt 2, jednakże utrwalone w języku polskim oraz w budownictwie potoczne rozumienie słowa „parter” tłumaczyć trzeba jako pierwszą kondygnację nadziemną, stanowiącą poziom, na którym znajduje się główne wejście do budynku. Natomiast ostatnie piętro położone bezpośrednio pod dachem spadzistym jest określane jako poddasze. Z kolei terminologia związana z kondygnacjami jest zdefiniowana w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.).

Budynki parterowe to budynki posiadające jedną kondygnację. Aby budynek mógł być uznany za parterowy, nie może posiadać poddasza z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi.

Zobacz też: Zmiana dachu na budynku gospodarczym

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Definicja kondygnacji

Zgodnie z ustawową definicją kondygnacji „należy przez to rozumieć poziomą część budynku, zawartą pomiędzy powierzchnią posadzki na stropie lub najwyżej położonej warstwy podłogowej na gruncie a powierzchnią posadzki na stropie lub warstwy osłaniającej izolację cieplną stropu, znajdującego się nad tą częścią budynku, przy czym za kondygnację uważa się także poddasze z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz poziomą część budynku stanowiącą przestrzeń na urządzenia techniczne, mającą średnią wysokość w świetle większą niż 2 m; za kondygnację nie uznaje się nadbudówek ponad dachem, takich jak maszynownia dźwigu, centrala wentylacyjna, centrala klimatyzacyjna, obudowa wyjścia z klatki schodowej, lub kotłownia lub inne pomieszczenia techniczne”.

Wysokość liczy się po kondygnacji w świetle – jest to „wysokość prześwitu pomiędzy stropem a podłogą, tj. wysokość mierzona wg najniższego stałego elementu stropu”.

Stanowi odległość między podłogą a najniższym elementem stropu (np. belką). Dla przykładu – jeśli wysokość prześwitu między stropem a podłogą wynosi 2,55 m, a wysokość belki to 0,5 m, to wysokość kondygnacji to 2,55 m, jednak wysokość kondygnacji w świetle to 2,05 m.

To dla powierzchni płaskich. Nie ma tutaj wskazań dotyczących redukcji wysokości. Konstrukcyjne podniesienie poziomu podłogi zmniejsza wysokość pomieszczeń tak samo jak opuszczenie stropu.

Przeczytaj też: Budynek gospodarczy odległość od domu

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Budynek gospodarczy parterowy

Budynek parterowy nie wyklucza poddasza, co może być uzasadnione kształtem dachu, chyba że poddasze to będzie miało charakter użytkowy, wówczas zgłoszenie dotyczyć będzie obiektu niebędącego w istocie budynkiem parterowym.

Przykłady

W małej wsi pod Łomżą pan Andrzej postawił budynek gospodarczy na potrzeby przechowywania maszyn rolniczych. Konstrukcja ma dach dwuspadowy, a pod nim znajduje się niewielka przestrzeń techniczna służąca do wentylacji oraz rozprowadzenia instalacji elektrycznej. Choć przestrzeń ta została odeskowana dla bezpieczeństwa i lepszej izolacji termicznej, nie jest użytkowa, ani nie ma dostępu dla stałego przebywania ludzi. Średnia wysokość w świetle tej przestrzeni nie przekracza 2 metrów, więc budynek cały czas kwalifikuje się jako parterowy, nie wymagając dodatkowego zgłoszenia.

 

Z kolei w gospodarstwie sadowniczym pani Magdy w okolicach Sandomierza planowano postawić budynek na przechowywanie skrzynek z jabłkami. Właścicielka postanowiła ocieplić dach od spodu, montując płyty termoizolacyjne bezpośrednio do krokwi. Powstała w ten sposób przestrzeń pomiędzy ociepleniem a poszyciem dachu, ale nie została zaadaptowana na pomieszczenia użytkowe. Dach spadzisty wymusił istnienie poddasza nieużytkowego, jednak ze względu na brak dostępu i niską wysokość przestrzeni, budynek dalej traktowany jest jako parterowy.

 

Trzeci przypadek dotyczy pana Tomasza, który na swojej działce zagrodowej w województwie wielkopolskim budował wiatę magazynową, którą później zdecydował się zabudować ścianami. Konstrukcja dachu zakładała pozostawienie przestrzeni nad sufitem, gdzie poprowadzono instalację tryskaczową przeciwpożarową. Pomimo obecności tej instalacji oraz desek zabezpieczających przed osuwaniem się materiałów izolacyjnych, przestrzeń nie została uznana za drugą kondygnację, bo nie miała funkcji użytkowej, a wysokość w świetle była znacznie poniżej ustawowego progu 2 metrów.

Podsumowanie

Kluczowe dla uznania budynku za parterowy jest to, by nie posiadał on poddasza użytkowego ani przestrzeni technicznej o wysokości w świetle przekraczającej 2 metry. Sama obecność przestrzeni pod dachem, nawet ocieplonej czy odeskowanej, nie czyni z budynku obiektu wielokondygnacyjnego, o ile nie zostanie ona zaadaptowana na cele użytkowe. W praktyce oznacza to, że gospodarstwa rolne mogą bez obaw realizować tego typu inwestycje na własne potrzeby, pamiętając jednak o zachowaniu odpowiednich parametrów konstrukcyjnych, by nie naruszyć przepisów prawa budowlanego.

Oferta porad prawnych

Jeżeli planujesz budowę budynku gospodarczego i chcesz mieć pewność, że wszystkie formalności są zgodne z prawem, skorzystaj z naszej pomocy. Oferujemy szybkie i wygodne porady prawne online, dzięki którym rozwiejesz wątpliwości dotyczące przepisów budowlanych, procedur zgłoszeniowych czy wymagań technicznych. Nasi prawnicy pomogą Ci bezpiecznie przejść przez proces inwestycyjny, niezależnie od etapu, na którym się znajdujesz.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie »