Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy spółdzielnia mieszkaniowa może ingerować w remont mieszkania?

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2021-11-04 • Aktualizacja: 2021-11-24

Posiadam mieszkanie - odrębną własność lokalu mieszkalnego w spółdzielni. Inspektor z administracji ze spółdzielni mieszkaniowej ingeruje w remont mojego mieszkania i po prostu na każdym kroku robi mi trudności. Proszę mi wyjaśnić, czy mam obowiązek zgłaszania remontu do spółdzielni mieszkaniowej? Czy inspektor może mi zakazać używania płyty indukcyjnej w mieszkaniu, w którym została wykonana nowa instalacja wraz z dokumentacją od uprawnionych elektryków? Czy administracja może wejść do lokalu bez mojego pozwolenia? Czy mam obowiązek za każdym razem ich wpuszczać? W został zdjęty licznik gazowy i zdemontowana instalacja gazowa, ponieważ nie chcę gazu, lecz w tej sprawie spółdzielnia wypowiedziała się negatywnie i żąda przywrócenia gazu, czy ma do tego prawo? Inspektor powołuje się na zapisy regulaminu spółdzielni. Czy administracja może mnie podać do sądu, że robię sobie remont?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy spółdzielnia mieszkaniowa może ingerować w remont mieszkania?

Odrębna własność lokalu mieszkalnego a części wspólne

Stan faktyczny sprawy jest dla mnie szokujący. Jeżeli lokal stanowi odrębną własność, to absolutnie nikt nie może ingerować ani w remonty, ani w chęć odłączenia się od instalacji gazowej. Podkreślić bowiem należy, że co do zasady to wspólnota w sprawach dotyczących nieruchomości wspólnej jest podmiotem praw i obowiązków, który reprezentowany jest przez zarząd. Instalacja gazowa, począwszy od zaworu gazu przed licznikiem w każdym lokalu jest własnością właściciela lokalu.

Oznacza to, że prawo do korzystania z nieruchomości lokalowych w ich przypadku obejmuje także prawo do korzystania z dostaw gazu ziemnego, z wykorzystaniem wewnętrznej instalacji gazowej służącej wyłącznie do ich użytku. Z tego też względu, instalacje wewnętrzne gazu ziemnego nie są urządzeniami stanowiącymi przedmiot współwłasności przymusowej, o której mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali. Skoro zatem uchwały właścicieli lokali mogą dotyczyć wyłącznie spraw zarządu nieruchomością wspólną (art. 22 ustawy), to nie można pozbawiać w ten sposób właściciela prawa do korzystania z dostaw gazu ziemnego poprzez zakazanie mu korzystania z instalacji służącej do tego celu.

Obowiązek udostępnienia mieszkania

Ustawa o własności lokali (w art. 13 ust. 2) nakłada na właściciela obowiązek udostępnienia mieszkania, jeżeli jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje. Wspólnota może w ramach zarządu nieruchomością wspólną konserwować, remontować istniejącą instalację stanowiącą części wspólne, nawet wtedy, kiedy przebiega ona w lokalu właściciela. Jedynym uprawnieniem wspólnoty jest więc w tym przypadku przeprowadzenie remontu, czyli zgodnie z art. 3 pkt 8 Prawa budowlanego: „robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego”. Art. 13 ust. 2 ustawy o własności lokali nie przewiduje obowiązku udostępniana lokalu dla dokonania przebudowy, nawet części wspólnych znajdujących się w lokalu stanowiącym odrębną własność.

Stąd też absolutnie nikt z ramienia wspólnoty nie ma prawa wchodzenia do Pana lokalu, robienia zdjęć. To jest Pana własność i tylko w sytuacjach powyżej wskazanych wspólnota może żądać wejścia do lokalu.

Kiedy należy poinformować spółdzielnię o remoncie?

Oczywiście nikogo nie musi Pan informować o remoncie lokalu – dotyczy to jedynie ingerencji w części wspólne. Wspólnota nie może Pana podać do sądu za remont. Żaden inspektor nie może kontrolować wykonywanych przez Pana remontów. Są to jakieś absurdalne żądania niemające żadnego oparcia w przepisach prawych. Proszę skierować pismo do spółdzielni, z prośbą o wyjaśnienie ich stanowiska z podaniem podstaw prawnych swoich działań. Regulamin spółdzielni nie stoi wyżej od przepisów ustawowych. Jest to wewnętrzny akt de facto obowiązujący spółdzielców, a Pan jest właścicielem mieszkania zarządzanego przez spółdzielnię.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – klikając w link »

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »