Indywidualne porady prawne
Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 2018-08-27 • Aktualizacja: 2021-07-06
Mieszkam w domu jednorodzinnym, około 9 lat temu poddasze zmieniliśmy na mieszkanie, sam budynek nie zmienił swojego wyglądu, ale powierzchnia mieszkalna zwiększyła się z 80 m2 na około 140 m2. Oczywiście podatek płacę od 80 metrów. Czy jest możliwość zgłoszenia dodatkowej powierzchni bez dużych konsekwencji?
Na początku pragnę zauważyć, iż powinna Pani złożyć korekty informacji w sprawie podatku od nieruchomości za okres 5 lat wstecz. W korektach tych należy wykazać do opodatkowania całą powierzchnię użytkową budynku mieszkalnego.
Zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych „za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych, za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe. Powierzchnię pomieszczeń o wysokości od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a mniejszą niż 1,40 m, pomija się”.
Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych do skutecznego opodatkowania wystarczy sam fakt użytkowania. Przepisy prawa na etapie składania informacji nie nakładają obowiązku załączenia jakiejkolwiek dokumentacji, jak również nie przewiduje jakichkolwiek sankcji, za niezłożenie takowej dokumentacji.
Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy „jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem”.
Zgodnie zaś z art. 6 ust. 6 wyżej przywołanej ustawy „osoby fizyczne, z zastrzeżeniem ust. 11, są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości lub od dnia zaistnienia zdarzenia, mającego wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności zmiana sposobu wykorzystywania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to zdarzenie”.
Informacja powinna była być złożona w ciągu 14 dni od daty zakończenia lub użytkowania rozbudowanej części budynku. Zgodnie z art. 70 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Oznacza to możliwość ponoszenia odpowiedzialności karnoskarbowej oraz konieczność zapłaty podatku do 5 lat wstecz.
W moim przekonaniu powinna Pani zgłosić do odpowiedniego organu korektę informacji podatkowej. Naraża się Pani na wspomniane powyżej konsekwencje, ale pozostaje Pani w zgodzie z regulacjami prawnymi.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):