• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
W warunkach zabudowy wskazano kolor dachu jako naturalny, czerwony lub brązowy. Bardzo chcemy mieć dach grafitowy lub czarny. Czy można zmienić warunki zabudowy i czy taka procedura nie wstrzyma budowy?
Zgodnie z art. 64 w związku z art. 54 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym decyzja o warunkach zabudowy określa:
Integralną częścią takiej decyzji jest więc załącznik graficzny, wyznaczający przede wszystkim linie rozgraniczające, ale również inne uwarunkowania, zgodne z art. 61 ustawy oraz rozporządzeniem w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Ustalono kolor dachu. Jeśli z uwagi na obszar – np. działka objęta ochroną konserwatorską – nie ma mowy o zmianie tych parametrów.
Co prawda przepisy przewidują możliwość zmiany decyzji o warunkach zabudowy, ale gmina nie musi wyrazić na to zgody. Warunki zabudowy mają na celu ustalenie pewnych parametrów co do ładu przestrzennego.
Zgodnie z art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony.
NSA w wyroku z dnia 4 stycznia 2012 r., sygn. akt II OSK 828/11, LEX 1138216, podkreślił, że „w odniesieniu do decyzji o ustaleniu warunków zabudowy jest dopuszczalna zmiana decyzji w trybie art. 155 k.p.a., przy czym przepisami szczególnymi, o jakich mowa w powołanym przepisie, są regulacje zawarte w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym”.
Może więc Pani złożyć wniosek o zamianę warunków zabudowy. Zmiana pozwolenia na budowę jest wymagana tylko w przypadku istotnych odstąpień od zatwierdzonego projektu.
Proszę jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami zmianami istotnymi są takie zmiany, które powodują powiększenie kubatury budynku, jego gabarytów (takich jak wysokość, szerokość, długość). Natomiast zmiana koloru dachu czy rodzaju pokrycia już istotne nie są.
Państwo Kowalscy planowali budowę domu na działce objętej ochroną konserwatorską. Warunki zabudowy przewidywały dach w kolorze ceglastym, podczas gdy oni marzyli o nowoczesnym, grafitowym pokryciu. Złożyli wniosek o zmianę warunków zabudowy, argumentując to lepszym wpasowaniem domu w nowoczesną architekturę sąsiednich budynków. Gmina po analizie zgodziła się na zmianę, uznając, że nie zakłóci to ładu przestrzennego.
Pan Nowak rozpoczął budowę domu według projektu zakładającego dach w odcieniu czerwonym. W trakcie prac postanowił zmienić kolor na ciemnoszary, który lepiej komponował się z elewacją. Po konsultacji z architektem złożył wniosek o zmianę warunków zabudowy. Urząd uznał zmianę za nieistotne odstępstwo i nie wymagał aktualizacji pozwolenia na budowę.
Pani Wiśniewska, budując dom w górskiej miejscowości turystycznej, zdecydowała się na dach antracytowy zamiast tradycyjnego czerwonego. Gmina, początkowo sceptyczna, przychyliła się do wniosku po uzasadnieniu, że ciemny dach będzie bardziej odporny na zabrudzenia spowodowane osadzającym się smogiem z kominków sąsiadujących pensjonatów.
Zmiana koloru dachówki na inny niż wskazany w warunkach zabudowy jest możliwa, jednak wymaga złożenia odpowiedniego wniosku o zmianę decyzji. Gmina może przychylić się do takiej prośby, jeśli zmiana nie narusza ładu przestrzennego lub nie stoi w sprzeczności z ochroną konserwatorską. Warto również pamiętać, że zmiana koloru dachu zazwyczaj nie jest traktowana jako istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu budowlanego, co oznacza, że nie wymaga zmiany pozwolenia na budowę.
Jeśli potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej dotyczącej warunków zabudowy, zmiany koloru dachu lub innych kwestii związanych z prawem budowlanym, skorzystaj z naszych usług online. Oferujemy szybkie i rzetelne wsparcie prawne, analizę dokumentów oraz pomoc w przygotowaniu wniosków i odwołań. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać indywidualne rozwiązanie dopasowane do Twojej sytuacji.
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
2. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - Dz.U. 1960 nr 30 poz. 168
3. Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - Dz.U. 2003 nr 80 poz. 717
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika